Czy Czyste Powietrze przejdzie dobrą zmianę? Rozmowy Warszawy z Brukselą w decydującej fazie

Na początku lipca zapaść ma ostateczna decyzja w sprawie zmian w programie termomodernizacji i wymiany pieców Czyste Powietrze. Od tego Bruksela uzależnia przyznanie na ten program unijnych funduszy. Czy dojdzie do porozumienia z Komisją? Presja w rządzie jest duża.

Rozmowy Warszawy z Brukselą na temat finansowania termomodernizacji domów jednorodzinnych i wymiany pieców wchodzą w decydująca fazę. Uruchomiony we wrześniu ubiegłego roku program Czyste Powietrze ma być głównym orężem w walce ze smogiem, ale na razie działania toną w biurokracji Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski o skorzystanie z dotacji złożyło kilkadziesiąt tysięcy Polaków, jednak liczba podpisanych umów jest kilkakrotnie niższa, a wypłaty jeszcze mniejsze. Na ocenę wniosku czeka się miesiącami, w dodatku pieniądze mogą być wydawane nieefektywnie - wynika z najnowszego, skróconego raportu Banku Światowego.

To musi się zmienić i to jeszcze przed nowym sezonem grzewczym - Komisja Europejska postawiła sprawę na ostrzu noża.

Dyplomatyczna odpowiedź na list

Marc Lemaitre, dyrektor generalny Komisji Europejskiej do spraw polityki regionalnej i miejskiej ocenił w liście do polskiego rządu, że obecny program Czyste Powietrze nie kwalifikuje się do uzyskania funduszy unijnych. To fatalna wiadomość, bo w kolejnej perspektywie finansowej Polska będzie starała się o 6-8 mld euro na walkę ze smogiem. Aby unijne pieniądze na likwidację pieców i termomodernizację szły płynnie i szybko Bruksela chce uwzględnienia rekomendacji Banku Światowego - m.in. uproszczenie procedur programu oraz włączenia gmin i banków do dystrybucji pieniędzy.

Lemaitre oczekiwał odpowiedzi do 21 czerwca i dostał ją z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, ale bardzo ogólną i zdawkową - wynika z informacji portalu WysokieNapiecie.pl. Wskazano, że Polska jest zdeterminowana walczyć ze smogiem, a za program Czyste Powietrze odpowiada resort środowiska. Więcej ustaleń miało zapaść podczas wtorkowego spotkania ministra Jerzego Kwiecińskiego z Lemaitrem w Luksemburgu.

Na dywaniku Sasina

List Lemaitra, który wyciekł do mediów, postawił rząd na nogi. W tym tygodniu ma się odbyć narada, co dalej robić. Spotkanie zwołał Jacek Sasin. Ma w nim uczestniczyć nie tylko Kwieciński, ale i Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze, który popiera rozwiązanie proponowane przez ekspertów Banku Światowego. Z kolei kierujący resortem środowiska Henryk Kowalczyk był przeciwny, by do programu dopuścić banki. Jego stanowisko może jednak osłabnąć po gigantycznym zamieszaniu z Brukselą. Woźny ma wsparcie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz. "Jesteśmy gotowi, by program rozszerzyć" - stwierdziła we wtorek radiowej Trójce. Zapewniła, że nie chodzi o odebranie programu Czyste Powietrze NFOŚiGW, ale o rozszerzenie dystrybucji pieniędzy, by obsłużonych wniosków było więcej niż 20 tys.

Co trzeba zmienić? Czy jest możliwość aby zrobić to Szybko i prosto? Odpowiedź w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Artykuł pochodzi z serwisu WysokieNapiecie.pl.

Więcej o:
Komentarze (21)
Czy Czyste Powietrze przejdzie dobrą zmianę? Rozmowy Warszawy z Brukselą w decydującej fazie
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 10 razy 8

  Jeżeli koordynuje Sasin, to doświadczenie podpowiada, że skończy się katastrofą.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 6 razy 6

  pryszczaty Sasin - specjalista od wyciągania kaski ze SKOK-ów, jeden ze współodpowiedzialnych za organizację wycieczki zakładowej do Smoleńska w 2010, człowiek który chciał tak zmienić ustawę samorządową, żeby Prezydenta Warszawy wybierali mieszkańcy Nieporętu, Grodziska Mazowieckiego czy Wołomina.....

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 6 razy 6

  czyste powietrze i piSSowcy ...
  toż to oksymoron.

 • niebozaoknem

  Oceniono 6 razy 6

  Przeczytałam w tytule, że czyste powietrze przejdzie dobrą zmianę i poszłam do szafy szukać czegoś, w czym będę ładnie wyglądać w trumnie.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 10 razy 6

  Pisiory trzęsą dudami, bo Pinokio już zapowiedział, że to RZĄD DA te 8 miliardów euro (po co tam o jakiejś Unii wspominać), a tu zonk. Pisiory chciały jeszcze centralnie te pieniądze wydawać (poprzez swoich oczywiście), a tu kolejny zonk, bo Bruksela wymaga, by włączyć do tego znienawidzone przez pisiorów samorządy.

 • roro1000000

  Oceniono 10 razy 6

  PISOWCY TO GRUPA KTÓRA BYŁA BITA ZA MŁODU A MOZE NAWET W FAZIE NIEMOWLĘCTWA.

 • zraluk7

  Oceniono 10 razy 6

  PIS nic nie potrafi oprócz złodziejstwa.

 • lolzewsi

  Oceniono 5 razy 5

  Górnicy i ich rodziny właśnie zaczynają konsumpcję należnych deputatów wakacyjnych. 3500 zł na rodzinę 2+2 dla każdego górnika.

 • eclipse23

  Oceniono 3 razy 3

  Polak jak nie jest zbydlęcany i dymany to nie jest sobą,. Taka mentalność,.. Wojny nie ma, polska w unii ale rządza bycia dymanym jest ogromna dlatego polak klęczy i jest wesoło prowadzony za mordę przez chrystusowego pedofilskiego okupanta,.. Jak naczej żyć nie potrafi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX