Putin dla "Financial Times" krytykuje UE i twierdzi: "Liberalizm to przeżytek". Jest reakcja Tuska

Władimir Putin udzielił obszernego wywiadu "Financial Times". Wśród wielu kontrowersyjnych tez prezydent Rosji wygłosił również zdanie, że "liberalizm to przeżytek". Donald Tusk nie kazał długo czekać na swoją odpowiedź.

Władimir Putin wylał sporo goryczy na europejski punkt widzenia - w wywiadzie udzielonym "Financial Times" skrytykował liberalne wartości i politykę Zachodu reprezentowaną przez Angelę Merkel.

Liberalizm jest przestarzały. [Liberałowie - red.] nie mogą już niczego dyktować tak, jak robili to przez kilka ostatnich dekad.

- stwierdził. Przywódca Rosji jako jeden z błędów liberalizmu wskazał postępowanie Angeli Merkel. Jego zdaniem godząc się na przyjęcie miliona uchodźców popełniła ona błąd. 

Liberalne podejście oznacza, że nikt nie powinien nic robić, a migranci mogą mordować, gwałcić, kraść. I są bezkarni, bo są migrantami, a więc powinni być chronieni. Liberalne idee są niezgodne z interesami zdecydowanej większości zwykłych ludzi

- powiedział Putin. 

Władimir Putin kpi z liberalizmu, Donald Tusk odpowiada. 

Kontrowersyjne poglądy rosyjskiego polityka błyskawicznie skomentował na Twitterze Donald Tusk.

Stanowczo nie zgadzam się z prezydentem Putinem, który twierdzi, że liberalizm jest przestarzały. Przestarzałe są raczej autorytaryzm, kult jednostki, władza oligarchów.

- napisał szef Rady Europejskiej. 

Czytaj też: Władimir Putin z coraz mniejszym poparciem Rosjan. Podatki rosną, wiek emerytalny podniesiony

W wywiadzie Putin poruszył też kwestię USA. Spytany o to, czy Rosja ingerowała w wyniki ostatnich wyborów prezydenckich stwierdził, że to Donald Trump "dostrzegł zmianę, jaka zaszła w amerykańskim społeczeństwie i ją wykorzystał". Zgodził się też z niektórymi elementami amerykańskiej polityki - szczególnie w kwestii ochrony przed napływem imigrantów z południa. 

Z ostatnich badań przeprowadzonych w Rosji wynika, że aż 45 proc. mieszkańców kraju uważa, że Putin obrał niewłaściwy kurs w polityce zagranicznej i wewnętrznej. Zgadza się z nim 42 proc. osób, a 13 proc. nie ma zdania. Jak wyjaśniają analitycy Lewady, to najgorsze notowania władz Federacji Rosyjskiej w ciągu ostatnich 12 lat

Więcej o:
Komentarze (202)
Putin dla "Financial Times" krytykuje UE i twierdzi: "Liberalizm to przeżytek". Jest reakcja Tuska
Zaloguj się
 • janviertrois

  Oceniono 34 razy 22

  To na pewno powiedział Putin, przecież te słowa to gówna maksym ludzi PiS-u? Jarek, k..., masz wielkiego zwolennika w Europie. Nie jesteś już sam. razem z Putinem możecie więcej!

 • munaciello

  Oceniono 25 razy 17

  Rzecz jasna Jarosław i towarzysze rękami i nogami podpisują się pod zdaniem Putina.
  W sumie sporo mu zawdzięczają: gdyby rosyjscy towarzysze nie zechcieli współpracować z Falentą, pisowskich towarzyszy nie byłoby u władzy.

 • ziggybam

  Oceniono 29 razy 15

  A Kaczy Kuper na to "Wodzu prowadź, masz rację, wszyscy emigranci są źli - wy w Rosji nie macie emigrantów, nie macie wojen, nie macie terrorystów. Samych swoich do wyłapania lub wystrzelania. To zupełnie tak jak u nas w Polszcze!".

  Przyjdzie jeszcze czas, że czasy ciemnej masy i wybieranych przez nich kieszonkowych hitlerków się skończą. Oby tylko nie skończyły się z takim hukiem jak 75 lat temu.

 • maj.basia

  Oceniono 23 razy 13

  Panie Donaldzie , że tak pozwolę sobie familiarnie, powiedział pan w punkt ! Wspaniale i dosadnie !
  Brawo, jestem za !

 • norbertrabarbar

  Oceniono 21 razy 13

  I teraz polska prawica ma problem bo zawsze zgadzała się z Putinem, ale nigdy nie chciała o tym mówić :D

 • czarek1

  Oceniono 20 razy 12

  Putin wyglasza mowe w stylu cara, (zapewne za takiego sie uwazajac). Trzeba pamietac, ze Rosja nigdy nie miala w swojej historii demokracji, moze z wyjatkiem kilku miesiecy rzadow Kierenskiego i bardzo krotkiego okresu Jelcyna. Rosyjska tradycja, to zamordyzm. Nie winie zwyklych ludzi, tylko od stuleci panujacy system

 • acototak

  Oceniono 17 razy 11

  Poglądy Putasa dziwnie zbieżne z poglądami prezesa. Nawet z tych samych trolli korzystają.

 • le_bise

  Oceniono 19 razy 11

  Bez straszaków Putin nie istnieje. Musi być wróg, inaczej car jest nagi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX