Obwodnica Olsztyna nareszcie gotowa. Kierowcy będą mogli korzystać nowego fragmentu S51

GDDKiA informuje, że w najbliższy poniedziałek 1 lipca udostępni kierowcom obwodnicę Olsztyna. Jeden z najważniejszych odcinków drogi ekspresowej S51 będzie tym samym przejezdny w całości.

GDDKiA oficjalnie poinformowała, że w poniedziałek udostępni kierowcom jeden z kluczowych fragmentów drogi ekspresowej S51. Chodzi o fragment pomiędzy węzłami Olsztyn Południe i Olsztyn Jaroty, będący obwodnicą miasta. 

Odcinek S51 o długości około pięciu km to ostatni fragment budowanej od 2016 r. obwodnicy Olsztyna. Na odcinku kilkudziesięciu metrów konieczne było wykonanie dodatkowych wzmocnień - zastosowanie technologii pali przemieszczeniowych, formowanych w gruncie. Przez tę niedogodność czas realizacji inwestycji uległ wydłużeniu. 

Czytaj też: GDDKiA pokazała czerwone kartki Włochom. Ale są też polscy "kandydaci" do wypowiedzenia umów na drogi

Obwodnica Olsztyna, która jest fragmentem S51, omija miasto od południowo-wschodniej strony - od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód. Połączenie z siecią lokalnych dróg zapewnią węzły Olsztyn Jaroty, Olsztyn Wschód oraz Olsztyn Pieczewo. Dzięki węzłowi Olsztyn Południe trasa łączy się z oddanym w grudniu zeszłego roku odcinkiem obwodnicy w ciągu DK16 Olsztyn Zachód - Olsztyn Południe.

Obwodnica Olsztyna została wybudowana przez Budimex S.A. (na trasie S51). Koszt robót zgodnie z umową to 1,050 mld zł, a wartość całego projektu, z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupów, prac archeologicznych, nadzoru i robót to 1,166 mld zł. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniosła 533 mln zł.

Wykonawcą obwodnicy Olsztyna (w ciągu DK16) było natomiast konsorcjum polskich firm INTERCOR Sp. z o.o. oraz MOST Sp. z o.o. Koszt robót to 387,5 mln zł, a całościowa wartość projektu to 486,5 mln zł. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wyniosła w tym wypadku prawie 368 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (34)
Obwodnica Olsztyna nareszcie gotowa. Kierowcy będą mogli korzystać z niej od poniedziałku
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 26 razy 18

  5 km za 1166 mln zł? A pamiętacie jak Pis darł ryja że mamy najdroższe autostrady po 30 mln zł za kilometr? A tutaj skromne 233 mln zł/km.

 • kka69

  Oceniono 11 razy 7

  Chyba to jakaś pomyłka z ceną.
  Tak drogo to nigdzie na świecie nie budują.
  Kolesie nieźle urwali na tej drodze.

 • ela-007

  Oceniono 7 razy 5

  I jak to możliwe, kopał na Mierzei a wyszła mu obwodnica na Warmii? Istny cud.

 • koment7

  Oceniono 15 razy 5

  Cholera, jakieś obwodnice budują, a przecież mogli to dać Rydzykowi... Obecny rząd już nie popełni tego błędu i co tylko może odda dyrektorowi.

 • wydzielina_fizjologiczna

  Oceniono 3 razy -1

  No. To wreszcie na mazurach coś się zmienia pod względem komunikacyjnym.

 • wawka3791

  Oceniono 3 razy -1

  A tupolewa kiedy do Polski sprowadzicie???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX