Od 1 lipca śmieci segregujemy po nowemu. Odpadki roślinne muszą trafić do innego kosza

Od 1 lipca obowiązują nowe regulacje dotyczące segregacji śmieci. Liczba pojemników zwiększyła się, bo odpady roślinne nie mogą trafiać już tam, gdzie śmieci zmieszane. Zmian jest więcej, jedna z najważniejszych dotyczy kosztów. Te mogą być znacznie wyższe.

Od 1 lipca zmieniają zasady segregacji śmieci. Pojemników na odpady powinno być więcej, co nakazuje rozporządzenie Ministerstwa Środowiska.

Najistotniejsza z punktu widzenia przeciętnego obywatela zmiana to pojawienie się nowego pojemnika. Oznaczony napisem "Bio" pojemnik w kolorze brązowym służy do zbierania odpadów takich jak resztki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty, rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczy zwierzęcych. Warto pamiętać o tym, że do nowego pojemnika nie wolno wyrzucać mięsa i jego resztek, a także zwierzęcego tłuszczu.

Resztki mięsne oraz kości należy wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. Trafią tu także: mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szyby i lustra, tekstylia.

Czytaj też: Gdzie wyrzucić stłuczony talerz, lustro, kubek? To proste, ale lepiej poznać zasady

Segregacja śmieci po nowemu - wyższe opłaty

Wprowadzenie nowego pojemnika zbiega się w czasie z wprowadzeniem podwyżek. Spodziewać się ich może nawet sześć milionów Polaków. Rząd dał gminom "zielone światło" na drastyczne podwyżki opłat dla osób, które nie segregują odpadów - cena za usługę może być nawet dwa razy wyższa.

Wiele miast i gmin zdecydowało się na podwyższenie opłat - w niektórych przypadkach wzrost ceny przekracza 100 proc. Lokalne władze najczęściej twierdzą, że ceny nie były podnoszone od lat, a w obliczu wzrostu kosztów nie da się utrzymać dotychczasowych opłat. Wyraźnie, bo o 80-100 proc. wzrosły na przykład koszty przygotowania odpadów dla spalarni, przetwarzania odpadów wielkogabarytowych, a także koszt energii. Na wzroście kosztów odbijają się też wyższe uposażenia. 

Więcej o:
Komentarze (287)
Od 1 lipca śmieci segregujemy po nowemu. Odpadki roślinne muszą trafić do innego kosza
Zaloguj się
 • ilenka50

  Oceniono 37 razy 31

  Mam wrażenie, że ponieważ Polacy w wiekszości nie segregują smieci, to w tych nowych pomysłach nie idzie o to, żeby zaczęli segregowac, ale o to żeby ktos dostał kasę za wdrożenie nowego pomysłu. W mojej altance śmietnikowej (Warszawa, Grochów) juz teraz nie mieszcza się obowiązkowe pojemniki, a te które są, oznaczono w niejasny sposób. Już teraz trzeba segregować smieci z przewodnikiem. Nowe zasady sprawę utrudniają. W tym momencie trzeba być bardzo zdeterminownym, żeby segregować śmieci, a jaki procent takich osób jest?

 • menel13

  Oceniono 34 razy 24

  Skoro teraz będę robił to co wcześniej robił śmieciarz to dlaczego mam płacić więcej?

 • sabaton128

  Oceniono 34 razy 24

  A stare jajko z majonezem i koperkiem gdzie wyrzucić? Czy koperek musze recznie zebrac i do osobnego pojemnika?
  Że o torebce z herbatą nie wspomnę - do dzisiaj nie wiem, co mam z nią robić.

 • anna_pot

  Oceniono 23 razy 23

  Program Twoja kuchnia sortownią śmieci - czyli jak zniechęcić ludzi do ich sortowania i ekologii

 • yeah_bunny

  Oceniono 29 razy 23

  krotka wymiana zdan podczas aktualizowania deklaracji smieciowej w panią urzędnik:
  ja: mam pojemnik na szklo, plastik i zmieszane. proszę dolozyc tylko na papier bo mam kompostownik
  urzędnik: ale jeszcze bio
  ja: tak wiem, mam kompostownik
  urzędnik: ale pojemnik musi być
  ja: po co? mówie że mam kompostownik, nie mam natomiast miejsca na piąty kubeł w altanie smieciowej
  urzędnik: musi być. taka ustawa. musi byc.
  ja: i co? bedzie stał pusty?.
  urzednik: ...taka ustawa

  oczko sie odkleiło temu misiu

 • achzarit

  Oceniono 33 razy 23

  Bio odpady świetnie pachną po tygodniu leżenia w pojemniku w temperaturze 40 st. C.

 • buli01

  Oceniono 39 razy 19

  Pewnie i ile mam tych pojemników w kuchni 2x2 trzymać. Te nasze kuchnie to jeden wielki pojemnik na odpadki.
  Niech sobie firmy odbierające posegregują, a nie że odkąd zaczęliśmy "segregować" to dziwnym trafem płacimy więcej za odpady.

 • veerappan

  Oceniono 22 razy 18

  A gdzie przeciętny Polak, mieszkający w bloku, ma trzymać pojemniki na te wszystkie rodzaje odpadów - tradycyjnie pod zlewem nie ma możliwości wciśnięcia 5 kubłów. To może na korytarzu, albo na klatce schodowej? Nie jestem przeciwko recyclingowi, ale zmuszanie obywateli do tak daleko posuniętej segregacji śmieci jest jakimś absurdem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX