"Wirtualny policjant" urządził sobie prawdziwe żniwa. Wielki wzrost wpływów z kar za brak OC

Ponad 81 mln zł tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2019 r. zebrał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny od właścicieli samochodów z tytułu kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. To aż o 67,5 proc. więcej niż rok temu. Już ponad 70 proc. sytuacji braku OC jest identyfikowanych za pośrednictwem tzw. "wirtualnego policjanta", czyli specjalnego narzędzia UFG.

Blisko 81,1 mln zł przychodów z tytułu opłat za brak OC od właścicieli aut, i jeszcze kolejne 120 tys. zł po uwzględnieniu także rolników bez OC - to rezultat pierwszego kwartału 2019 r. w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. UFG urządził sobie prawdziwe żniwa, bo w porównaniu z pierwszymi trzema miesiącami 2018 r. "zarobił" aż o ponad 67 proc. więcej. Także w zestawieniu z przychodami za ostatni kwartał 2018 r. - ok. 69,3 mln zł - wynik 81,1 mln zł pokazuje, że Polacy jeżdżący bez ważnego OC coraz rzadziej pozostają bezkarni.

.. źródło: UFG

Co równie ważne, coraz rzadziej do zidentyfikowania kierowcy bez ważnego OC jest potrzebna kontrola drogowa policji. W okresie styczeń-marzec 2019 r. aż ponad 70 proc. wszystkich nowych spraw o brak OC było efektem własnych ustaleń Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Tak działa tzw. "wirtualny policjant", czyli specjalny system UFG, który samodzielnie wyłapuje właścicieli aut bez ważnego OC. Tym samym nawet jeśli ktoś szczęśliwie omija kontrole policyjne czy nawet w ogóle nie jeździ samochodem (nawet jeśli auto stoi na parkingu, ale nie jest wyrejestrowane, musi mieć ważne OC!), i tak ryzykuje, że otrzyma wezwanie do zapłaty kary.

.. źródło: UFG

Kara za brak OC bardzo wysoka

W 2019 r. osoby, które nie miały ważnego OC przez więcej niż dwa tygodnie, zapłacą aż 4500 zł kary. Przy opóźnieniu o 4-14 dni kara wyniesie 2250 zł, brak OC przez trzy dni lub krócej kosztuje 900 zł.

Warto poza tym pamiętać, że przy braku polisy spowodowanie wypadku będzie oznaczało konieczność pokrycia z własnej kieszeni kosztów naprawy pojazdów ofiar i oraz ich ewentualnego leczenia. Dokładnie - szkody pokryje UFG, ale potem będzie ubiegał się o zwrot poniesionych kosztów. W zeszłym roku fundusz donosił, że rekordzista ma do oddania aż 1,8 mln zł.

Brak OC - dlaczego?

Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl zwracają uwagę, że nie zawsze brak OC wynika z (ryzykownej) oszczędności właściciela auta albo z jego roztargnienia. Czasem winna jest niewiedza. Polscy kierowcy są bowiem przyzwyczajeni, że jeśli nie wypowiedzą OC, polisa przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Tymczasem jest kilka sytuacji, w których tak się nie stanie i należy zakupić nowe OC przed końcem poprzedniej polisy.

Kiedy OC nie przedłuża się na kolejny rok?

 • kiedy kupuje się używany samochód i korzysta z polisy OC zawartej przez poprzedniego właściciela

 • kiedy nie opłaci się w pełni poprzedniego ubezpieczenia OC (np. zapomni się o zapłacie drugiej raty)

 • kiedy korzysta się z krótkoterminowego ubezpieczenia
Więcej o:
Komentarze (115)
'Wirtualny policjant' urządził sobie prawdziwe żniwa. Wielki wzrost wpływów z kar za brak OC
Zaloguj się
 • jan.fils

  Oceniono 54 razy 52

  No niesamowite. Po pewnie 10 latach istnienia centralnego rejestru OC udało się zrealizować tak oczywistą rzecz...

 • s0nar

  Oceniono 44 razy 28

  Bardzo mnie to cieszy. Niech jeszcze prawdziwi policjanci wyłapują sku...synów w zdezelowanych i kopcących dieslach i zabierają dowody rejestracyjne, a złomy na lawety i będę przeszczęśliwy.

 • artur-borubar

  Oceniono 14 razy 14

  Przecież ten pseudo "wirtualny policjant" powinien mieć 100% skuteczność...

 • jozbieszczad

  Oceniono 24 razy 14

  W cywilizowanych krajach można tymczasowo wyrejestrować pojazd i nie płacić OC.

 • sztucznypolak

  Oceniono 18 razy 12

  Zadanie, ktore potrafia rozwiazac przecietni studenci drugiego roku informatyki (a jesli zdolniejsi - to pierwszego).
  Ale decyzjam zeby to wdrozyc przerastala mozliwosci decydentow.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 14 razy 10

  w UK jeżdżą samochodami z kamerą, która rejestruje wszystkie tablice i sprawdza czy pojazd ma opłacone ubezpieczenia (lub mandaty) - jak nie ma to od razu go 'unieszkodliwiają'

 • users

  Oceniono 14 razy 10

  I bardzo, k..., dobrze!

 • tomus60

  Oceniono 10 razy 8

  Zeby tak jeszcze wyłapywali pojazdy o DMC>2.5t parkujace na chodnikach. Czekam na pierwszego "TIR-a" parkujacego na chodniku autobus już widziałem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX