Emiraty Arabskie. Uruchomiono największą na świecie elektrownię słoneczną "Noor Abu Dhabi"

Zjednoczone Emiraty Arabskie postanowiły pobić kolejny rekord i tym razem wybudowały największą na świecie elektrownię słoneczną. Dzięki projektowi "Noor Abu Dhabi" uruchomionych zostało 3,2 miliony paneli słonecznych.

3,2 miliony paneli słonecznych uruchomionych zostało w niedzielę na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Energia wytworzona dzięki tej instalacji jest w stanie zapewnić prąd dla 90 tysięcy odbiorców.

Największa na świecie elektrownia za setki milionów dolarów 

Jak podaje portal techspot.com inwestycja kosztowała około 870 milionów dolarów. Największa na świecie elektrownia słoneczna zbudowana z paneli fotowoltaicznych powstała dzięki Emirate Water and Electricity Company na powierzchni ośmiu kilometrów kwadratowych.

Dzięki projektowi "Noor Abu Dhabi" ("Światło Abu Dhabi") wytworzonych może zostać około 1,2 gigawatów energii, które może pokryć zapotrzebowanie na prąd dla 90 tysięcy osób. Inwestycja w projekt spowodowana jest chęcią uniezależnienia się od ropy oraz obniżenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki panelom słonecznym emisja CO2 spadnie o około milion ton w ciągu całego roku. Porównywalne jest to np. z usunięciem z dróg około 200 tysięcy samochodów.

"Noor Abu Dhabi" powstała dzięki porozumieniu miedzy rządem Zjednoczonych Emiratów Arabskich a japońskim konsorcjum Marubeni Corp i chińską firmą Jinko Solar Holding. Dyrektor Emirate Water and Electricity Company Mohammad Hassan Al Suwaidi przyznał, że do 2050 roku w ZEA dzięki zastosowaniu energii słoneczniej, aż o 70 procent spadnie ilość wytwarzanego śladu węglowego (emisji gazów cieplarnianych).

Więcej o:
Komentarze (212)
Emiraty Arabskie. Uruchomiono największą na świecie elektrownię słoneczną "Noor Abu Dhabi"
Zaloguj się
 • nick221

  Oceniono 56 razy 34

  Powinni poczytać w naszym Ministerstwie Środowiska... czy też raczej ministerstwie eksterminacji środowiska.

 • siekier35

  Oceniono 30 razy 22

  u nas raczej tylko kościołów przybędzie i folwarków przykościelnych

 • logopeda9

  Oceniono 16 razy 16

  To mi się nie zgadza: "Dzięki projektowi "Noor Abu Dhabi" wytworzonych może zostać około 1,2 gigawatów energii, które może pokryć zapotrzebowanie na prąd dla 90 tysięcy osób." Tak ilość energii wystarczy na zapotrzebowanie ok. 900 tysięcy osób.

 • cheyenne20

  Oceniono 17 razy 15

  Tak dla porównania, dwa nowe bloki elektrowni w Opolu to 1800 MW !
  Sfajczą do wytworzenia pary 5 milionów ton wungla rocznie :(

 • jami88

  Oceniono 12 razy 12

  "1,2 gigawatów energii"
  Czy to naprawdę trudno zapamiętać, że WATY, megaWATY, gigaWATY itp. są miarą mocy a nie energii?

 • niezalany

  Oceniono 23 razy 11

  dla naszych geniuszy energia alternatywna to jedynie geotermia ... oni ufają w instynkt ojca ciepłownika i pełną garścią dają, ale tylko na to i tylko jemu

 • jaja-kaczora

  Oceniono 9 razy 7

  a nasz szczerbaty prezes YNO WUNGEL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX