Polacy rzucili się na rządowe pieniądze. Milion wniosków w programach "500 Plus" i "Dobry Start"

Rząd jest zaskoczony popularnością programów "500 Plus" i "Dobry Start". W niewiele ponad dobę wnioski złożyło bowiem już milion Polaków. Wiceminister do spraw rodziny Stanisław Szwed podkreśla, że decyzje o wypłacie pierwszych środków nastąpiły już w nocy.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej  poinformował, że do godz. do 8.30 we wtorek wpłynęło około miliona wniosków o przyznanie świadczenia z rządowego programu "Rodzina 500 Plus" i "Dobry Start" (300 zł na wyprawkę szkolną). Wnioski można składać elektronicznie od poniedziałku.

Szwed, goszcząc w studiu Polskiego Radia 24, podkreślał, że zainteresowanie Polaków tymi programami przerosło oczekiwania rządu.

Pierwsze decyzje o wypłacie zapadły jeszcze w nocy

Wiceminister wyjaśnił, że zarówno tempo napływu wniosków, jak i szybkość ich rozpatrywania, były duże. 

Odnotowaliśmy 660 tysięcy wniosków na program 500 Plus i 330 tysięcy na Dobry Start. Myślę, że przyrost jest tak szybki, że zapewne już jest około miliona. I co jest tutaj najważniejsze, co myślę, że też byliśmy sami zaskoczeni, to jest to, że już pierwsze decyzje o wypłacie środków w nocy zapadły.

Po rozszerzeniu programu "500 Plus" może  z niego skorzystać 6,8 mln dzieci i to bez kryterium dochodowego. Wcześniej uprawnionych było 3,6 mln, a uzyskanie pieniędzy na pierwsze dziecko było możliwe jedynie w przypadku osób osiągających skrajnie małe dochody.

"Dobry Start", czyli 300 plus

Świadczenie "Dobry Start", przysługujące raz w roku na każde dziecko w wieku szkolnym, to wsparcie na zakup wyprawki szkolnej w wysokości 300 złotych na dziecko. I w tym wypadku kryterium dochodowe nie ma zastosowania. 

"W roku 2019 program 'Rodzina 500 Plus' będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu, z uwagi na likwidację kryterium dochodowego, wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie" - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w raporcie podsumowującym trzy lata obowiązywania programu.

Więcej o:
Komentarze (82)
Polacy rzucili się na rządowe pieniądze. Milion wniosków w programach "500 Plus" i "Dobry Start"
Zaloguj się
 • Haka De

  Oceniono 21 razy 13

  Rządowych?? To są NASZE poeniądze!
  Sądząc po artykule PiS definitywnie przekupił już bohaterski naród polski.
  R.I.P. Polonia

 • pedofilia_jest_zla

  Oceniono 15 razy 9

  "Polacy rzucili się na rządowe pieniądze" - trochę obraźliwy tytuł. Nie wiem kto pisał, ale inteligencja emocjonalna na poziomie zero. Co roku składamy wnioski o tej samej porze bo to świadczenie przyznawane na rok. Składanie wniosku to nie rzucanie się, tylko zwykła biurokracja. Poza tym to nie są rządowe pieniądze tylko moje i każdego innego członka społeczeństwa. Może lepiej pisać jak to rząd rzuca się na pieniądze społeczeństwa, byłoby to bliższe prawdy. I nie, nie głosuję na pis i te pieniądze tego nie sprawią.

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 13 razy 7

  "Rządowe pieniądze" - kolejny ignorant, który wypisuje bzdury. Ten czy inny rząd NIE MA SWOICH PIENIĘDZY.

 • christomoltisanti

  Oceniono 10 razy 6

  Na nic się barany nie rzuciłem. Proszę nie generalizować . To nie są pieniądze od pisu tylko ode mnie... z moich podatków!

 • tulius

  Oceniono 8 razy 4

  Lemingi są podzielone, większość uważa, że leming może brać, a nawet powinien, bo to z ich podatków, mniejszość, że nie, bo to z kredytów XDDD

 • ewa_mama_jasia

  Oceniono 6 razy 4

  Co to znaczy "rzucili się"? Tak portal szanuje obywateli tego kraju? Obywatele dostali taka możliwość i złożyli wnioski o przysługującą im prawnie pomoc finansową. Zresztą idącą z ich podatków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX