Od 2020 r. zmiana w zasadach płacy minimalnej. Starsi pracownicy zarobią więcej

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o płacy minimalnej, zakładający wyłączenie dodatku stażowego z podstawy wymiaru tego wynagrodzenia. Dzięki temu starsi pracownicy będą w stanie zarobić więcej. Teraz projektem zajmie się Sejm.

W tym roku płaca minimalna wynosi 2250 zł brutto. Są jednak pewne składniki wynagrodzenia, które - nawet jeśli ktoś zasadniczo zarabia tylko "najniższą krajową" - muszą być wypłacane dodatkowo. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, chodzi o nagrody jubileuszowe, odprawę emerytalną lub rentową oraz wynagrodzenie za nadgodziny i za pracę w nocy.

.. .

Od 2020 r. ta lista ma powiększyć się o kolejny punkt - dodatek przysługujący za staż pracy. Dziś bowiem zdarza się, że w niektórych firmach dodatek stażowy nie jest wypłacany dodatkowo, ale wliczany do wynagrodzenia minimalnego. Sprawia to, że płaca zasadnicza (czyli bez wliczenia dodatku stażowego) starszych pracowników jest niższa niż np. osób nowo zatrudnionych na takim samym stanowisku. Dopiero po doliczeniu dodatku stażowego dla tej starszej, ich wynagrodzenia się zrównują na poziomie płacy minimalnej.

Powoduje to niezadowolenie i poczucie niesprawiedliwości wśród pracowników posiadających dłuższy staż pracy. W takich przypadkach dodatek przysługujący za staż pracy przestaje pełnić rolę formy gratyfikacji

- tłumaczyło kilka miesięcy temu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, uzasadniając projekt.

We wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa również zaznaczała, że celem projektu jest bardziej sprawiedliwy sposób wynagradzania pracowników otrzymujących najniższe wynagrodzenie. Jak tłumaczyła, dotychczasowe rozwiązanie było niesprawiedliwe, gdyż pracownik, który dopiero zaczynał pracę, miał dokładnie taką samą pensję, jak pracownik, który pracował np. 20 lat.

Zmiany w prawie powinny sprawić, że dodatek stażowy faktycznie będzie podwyższał wynagrodzenie pracownika z większym doświadczeniem ponad płacę minimalną.

Według aktualnych planów rządu, w 2020 r. wynagrodzenie minimalne ma wzrosnąć do 2450 zł.

Więcej o:
Komentarze (63)
Od 2020 r. zmiana w zasadach płacy minimalnej. Starsi pracownicy zarobią więcej
Zaloguj się
 • wejsunek47

  Oceniono 24 razy 22

  a te panie od Glapińskiego to do tych 65tys miesięcznie mają wliczony dodatek stażowy czy dostają odrębnie?

 • pt.nut

  Oceniono 17 razy 13

  Pracownik po 20 latach wciąż zarabia minimalna stawkę? O jakim kraju tu mowa?

 • septyczny

  Oceniono 9 razy 9

  Dodatek stażowy nie jest obligatoryjną składową wynagrodzenia. Śmiem twierdzić, że nikt nie będzie zarabiać więcej. Po prostu tam gdzie funkcjonuje taki dodatek, pracodawca go zlikwiduje i po krzyku.

 • pbrus

  Oceniono 8 razy 8

  Dodatki za staż funkcjonują już w niewielu systemach płac. Chyba już tylko na "państwowych" etatach można mieć "wysługę" i płacę minimalną jednocześnie

 • kat_ja1

  Oceniono 9 razy 7

  Czyli w zasadzie, oprócz osób faktycznie sprawdzonych, specjalistów, nie będzie się opłacało zatrudniać pracowników o dłuższym stażu pracy. Nie każdy starszy pracownik, tylko z racji tego, że jest starszy, jest jak to się mówi wydajny, zwłaszcza panie w niektórych urządach, są tego doskonałym przykładem.

 • adam3407

  Oceniono 4 razy 4

  Ciekawe co zrobia panstwowe spoleczki by jednak nie zaplacic pracownikowi wiecej

 • sigit

  Oceniono 8 razy 4

  Efektem będzie zwalnianie pracowników z dłuższym stażem. Pracodawca to sobie ułatwi - np. zrobi regulamin, w którym np. zapisze, że przy ocenie pracownika (bardzo słabo przygotowanej merytorycznie - np każdy aspekt oceniany tylko na 3 poziomach - 1, 3, 5 punktów), w przypadku podobnych ocen, starszy pracownik jest zwalniany. Tak jest już np. w ARiMR

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX