"Atomowa" broń skarbówki już działa. Fiskus blokuje konta bankowe na potęgę

Dzięki systemowi STIR fiskus zablokował na podejrzanych kontach 25 mln zł. To 2,5 raza więcej niż rok temu. Nowe narzędzie skarbówki może być jednak potężniejsze, bo zarówno banki, jak i przedsiębiorcy będą musieli przekazywać jeszcze więcej informacji.

Od stycznia do czerwca tego roku fiskus dokonał blokady 192 rachunków bankowych należących do 39 podmiotów i zajął na nich blisko 25 mln zł. To znacznie więcej niż w całym zeszłym roku, kiedy to zablokowano konta 39 podejrzanych, zajmując na nich niewiele ponad 10 mln zł - donosi "Dziennik Gazeta Prawna", opierając się na odpowiedzi byłego już wiceszefa Krajowej Administracji Skarbowej Pawła Cybulskiego na interpelację poselską.

Urzędnicy zajęli więc znacznie więcej środków, chociaż liczba podmiotów objętych działaniami się nie zmieniła. Warto też podkreślić, że podejrzewanym o przestępstwa skutecznie udało się ukryć większość pieniędzy. 39 podmiotów objętych blokadą uszczupliło bowiem budżet państwa o 344 mln zł.

Uczciwi też mają się czego bać?

Zdaniem ekspertów liczba blokad dokonywanych przez fiskus będzie rosnąć w jeszcze szybszym tempie. Służby skarbowe mają bowiem nowe narzędzia - banki muszą przekazywać szczegółowe dane osób logujących się nie tylko na konta, ale i lokaty bankowe. W pakiecie informacji, który trafia do skarbówki, znajduje się też adres IP. Te dane trafiają do Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR), gdzie w połączeniu z danymi z JPK pozwalają jeszcze gruntowniej śledzić przepływy środków.

Czytaj też: Dwa lata więzienia za ksero dowodu, prawa jazdy lub paszportu. Wytwarzanie replik zdelegalizowane

Czy uczciwi przedsiębiorcy mają się czego bać? STIR we wrześniu stanie się jeszcze bardziej potężny, bo przedsiębiorca będzie musiał podać skarbówce numery kont, na które jego kontrahenci będą dokonywać wpłat. Zostaną one "wciągnięte" na białą listę. Ma to zabezpieczyć przed pomyłkami w analizie. A te mogą być dotkliwe, bo przy mniejszych kwotach fiskus blokuje konto na 72 godziny, ale w przypadku uszczupleń przewyższających 10 tys. euro blokada może być przedłużona do trzech miesięcy. 

Resort finansów od początku wprowadzenia STIR twierdził, że algorytm jedynie analizuje dane, a decyzję o blokadzie zawsze podejmuje człowiek. I ten argument budzi obawy ekspertów, którzy twierdzą z kolei, że urzędnicy nie zawsze będą szczegółowo badać konkretny przypadek. W przypadku uczciwych firm blokada może być powodem sporych problemów finansowych, a nawet bankructwa.

Więcej o:
Komentarze (207)
Fiskus zajmuje na kontach lawinowo więcej pieniędzy. Nadchodzą zmiany, blokad może być więcej
Zaloguj się
 • zlotto

  Oceniono 99 razy 85

  no to się zaczyna, wezma wam kase tlumaczac to :"podejrzeniem popełnienia przestępstwa" - i udowadniaj ze nie jesteś wielbłądem przez następne 5 lat, nawet jak sady przyznają Ci racje kasa i tak będzie już za....pier...ona przez sekciarzy albo rozdana menelom 500plusowym na flaszki - obudzcie się rodacy do jasnej ciasnej!!!!!!!!!!!!!!

 • albrecht_kalba

  Oceniono 57 razy 55

  I rzecz jasna jeśli zablokowanie konta okaże się bezpodstawne, i doprowadzi firmę do upadku, to żaden urzędas nie poniesie odpowiedzialności, bo bandyckie państwo będzie chroniło siepaczy działających na jego zlecenie.
  No to jeszcze tylko wygrana chamów jesienią i jesteśmy w doopie.

 • susdomestica

  Oceniono 58 razy 50

  Niedługo dla bezpieczeństwa będzie trzeba brać wypłatę w gotówce a nie przelewem na konto.

 • ltte

  Oceniono 60 razy 48

  Zawsze mówiłem, że program pilotażowy, zastosowany na Cyprze w 2013 roku, zaimplementowany w Polsce to tylko kwestia czasu. Już mamy pierwszy etap, zajęcie 15% środków z funduszu emerytalnego. Nie widać, nie boli, nikt nie protestuje. Krok drugi to bogaci przedsiębiorcy. Krok trzeci - pozostali przedsiębiorcy. A potem cała reszta, każdy, kto coś będzie miał na koncie.

 • Haka De

  Oceniono 43 razy 39

  Najwyższy czas wyprowadzić oszczędności tam, gdzie PiS przelał ukradzuone ze SKOK 4 000 000 000.00 zł. Tam ich fiskus nie dosięgnie.

 • notremak

  Oceniono 40 razy 38

  Przedsiębiorcy narzekali na skarbówkę za PO...
  N to mają dobrą zmianę, a będzie JESZCZE LEPSZA!

 • evergreen111

  Oceniono 43 razy 37

  Glapiński wciąż potrzebuje 100 tysięcy miesięcznie dla swoich dziewczynek, i ktoś musi pokryć ich apanaże.

 • to_ja_dziki-9876543210

  Oceniono 36 razy 36

  PiSS i Skarbówka rządzi w Polsce jak Gestapo w okupowanym kraju. Wszyscy jesteśmy wrogami d;a tych instytucji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX