Ministerstwo Zdrowia zniosło refundację na opatrunki dla ciężko chorych. Teraz kosztują 10 tys. zł

Ministerstwo Zdrowia zniosło refundację niektórych leków i artykułów medycznych. Ofiarami listy obowiązującej od 1 lipca są m.in. dzieci chore na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Stosowanie opatrunków ułatwiających ochronę przed powstawaniem bolesnych pęcherzy może kosztować teraz nawet 10 tys. zł miesięcznie.

Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia przestało refundować wysokiej jakości opatrunki stosowane w leczeniu pęcherzowego oddzielania się naskórka (Epidermolysis Bullosa, EB). Jedna z najboleśniejszych chorób świata, która do tej pory uchodziła też za jedną z najdroższych, będzie jeszcze bardziej kosztowna.

Za opatrunki tej samej jakości, igły, maści i inne środki ułatwiające funkcjonowanie chorej osobie trzeba będzie teraz płacić nawet 10 tys. zł miesięcznie. Dzięki refundacji do tej pory koszty były wyraźnie niższe - wynosiły sześć tys. zł na miesiąc - podaje TVN24

Ministerstwo zaleca zamiennik

Resort zdrowia w stanowisku rozsyłanym do mediów uspokaja, że rodzice mają prawo żądać od farmaceutów wskazania tańszego zamiennika. Problem w tym, że tańsze środki opatrunkowe są znacząco gorszej jakości. W odróżnieniu od tych droższych krępują ruchy dłoni i stóp. Problem najlepiej widoczny jest na poniższym zdjęciu. Chory na EB czteroletni Krzyś Czupryn na jednej z dłoni ma opatrunek stosowany do tej pory, a na drugiej zamiennik.

Czteroletni Krzyś Czupryn chory na EBCzteroletni Krzyś Czupryn chory na EB Zdjęcie Agnieszka Czupryn (publikacja za zgodą mamy Krzysia)

Oto opatrunek mający te same właściwości co opatrunki, które drożeją od 1 lipca. Według Ministerstwa Zdrowia farmaceuta będzie nas informował o możliwości zakupienia tej grubej gąbki zamiast tych cieniutkich stosowanych na całym świecie.

- alarmuje na Facebooku Agnieszka Czupryn, mama czteroletniego Krzysia chorego na EB. 

Nie uratuję nimi rączek Krzysia, nie zabezpieczę delikatnych paluszków, pachwinek, pośladków, stópek. Stopy w tych cieniutkich opatrunkach z bandażami już się nie mieszczą do butów Krzysia, a co dopiero z zamiennikami? Te grube pianki też stosujemy, na kolana, na łokcie, aby zamortyzować upadek, ale nie nadają się wszędzie

- dodaje. 

Dlaczego jakość opatrunku ma tak duże znaczenie w przypadku osób chorych na oddzielanie się naskórka? Choroba sprawia, że w miejscu kontaktu skóry powstaje natychmiast bolesny pęcherz. Dolegliwość nieuleczalnej choroby pozwalają w pewnym niwelować właśnie wysokiej jakości opatrunki.

Czytaj też: Inflacja to nie tylko żywność. Usługi lekarskie drożeją prawie najszybciej w tym stuleciu

Choroba ma podłoże genetyczne - uszkodzeniu ulega gen kodujący kreatynę. Przebieg choroby jest różny w zależności od osoby - w najcięższych przypadkach u chorego każdego dnia trzeba przebijać bolesne pęcherze i stale chronić go przed kontaktem z elementami otoczenia. Powstanie pęcherzy może wywoływać nawet niewielka aktywność fizyczna.

Więcej o:
Komentarze (120)
Ministerstwo Zdrowia zniosło refundację na opatrunki dla ciężko chorych. Teraz kosztują 10 tys. zł
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 59 razy 59

  Mieszkańcy Kłodzka rozpoczęli zbiórkę na zakup klimatyzatorów dla oddziału neurologii, miejskiego szpitala. Zbiórkę zainicjowały rodziny pacjentów, którzy leczą się w temperaturze 40 stopni.
  Kosztem plusów brakuje na wszystko.
  Tak rządzą narodowo- socjalistyczni amatorzy.
  Kasia/twitter

 • tisen_waw

  Oceniono 58 razy 56

  Serio wolę by moje podatki szły na opatrunki niż na śmigłowce... Niech ktoś się w końcu obudzi i sensownie gospodaruje budżetem .

 • ewa4343

  Oceniono 47 razy 47

  Jestem osobą która wymaga hemodializy 3 razy w tygodniu. I jestem niezmiernie szczęśliwa że mam ją na pierwszej zmianie, gdy sala jest jeszcze wychlodzona po nocy. Nie ma klimatyzacji, i zwykły wentylator to rarytas. Współczuję tym po nas, następnym zmianom chorych, bo maszyny też się grzeją i oddają to ciepło plus skwar za oknem... Ale patrząc na cierpienie tych małych, na to co teraz muszą przeżywać ich rodzice to,, nasze,, problemy są niczym w porównaniu z ich cierpieniem. Skoro moja ojczyzna to taki bogaty kraj, to pytam--- naprawdę lepiej dać na bydło i trzode chlewna??? Masz odwagę człowieku który o tym decydujesz spojrzeć w oczy dziecka wyjacego z bólu, masz odwagę spojrzeć rodzicom???

 • damtek

  Oceniono 47 razy 47

  Z szumnie zapowiadanych dodatkowych miliardów dla służby zdrowia na 2020 rok, by dojść do 6% PKB, będzie dosłowne ZERO.
  No nic. Ważne, że prezes spełnia sen o potędze, mafii VAT już nie ma i wstaliśmy z kolan uszczelniając system.
  Hasło: żyj szybko, umieraj młodo, aktualne.
  Kasia/twitter

 • gotlama

  Oceniono 42 razy 42

  A gdzie Godek z frazesami o ochronie poczętego? Urodzone znaleziono w kapuście? Nie było poczęte?

 • damtek

  Oceniono 41 razy 41

  Oddział chirurgii dziecięcej - Włocławek
  Oddział interii - Pruszków
  Oddział onkologii dziecięcej - Chorzów
  Oddział ginekologii - Sanok
  Szpital w Rydułtowach - ortopedia, ginekologia, chirurgia.
  To zamknięte oddziały, i to tylko ułamek , ale przecież jest IKEA.
  PIS lubi to.
  Agnieszka Kobylarz/twitter

 • ian Kośki

  Oceniono 41 razy 41

  Trzeba jakoś się rekompensować 500, 600+, 13 emerytury, Kusy obiecał dał A teraz kazał sprytnie odebrać

 • klan_fan

  Oceniono 39 razy 39

  Trzeba nie mieć serca. Tylko zamiennik....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX