Polskie satelity, w tym pierwszy komercyjny, zaczęły pracę na orbicie. Po 12 miesiącach spłoną w atmosferze

Dwa polskie satelity - KRAKsat i Światowid - 3 lipca opuściły Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwszy będzie testował eksperymentalny system sterowania, drugi jest pierwszym komercyjnym satelitą. Wypuszczenie satelitów nastąpiło o 13:50 czasu polskiego.

KRAKsat ma za zadanie przetestowanie w przestrzeni kosmicznej tzw. ferrofluidowego koła zamachowego. Jest to nowatorska metoda stabilizacji, w którym ciecz magnetyczna wprawiona w ruch wpływa na położenie satelity w kosmosie. Jeśli okaże się, że wirujący ferrofluid wpłynie na zmianę prędkości i kierunku obrotów satelity, może odmienić przemysł kosmiczny, dając początek nowej i tańszej metodzie nawigowania satelitami i innymi urządzeniami.

Satelita dla wszystkich

KRAKsat został zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zespół naukowców zachęca do analizy zbieranych przez niego danych wszystkich miłośników technologii satelitarnej. Urządzenie będzie monitorowane przez dedykowaną i upublicznioną stronę www.kraksat.space, nadając na dostępnej dla radioamatorów częstotliwości 435.500 MHz. Wszyscy chętni mogą pobrać dane zbierane przez satelitę i poddać je indywidualnej analizie.

Polski satelita komercyjny

Światowid jest pierwszym polskim satelitą komercyjnym i został wysłany w celach obserwacyjnych. Urządzenie zbudowała SatRevolution, specjalizująca się w budowie platform satelitarnych firma z Wrocławia. Światowid zbada m.in. jakość ziemskiego powietrza oraz aktualny stan wód.

Bez kosmicznych śmieci

Obydwa satelity zostały wystrzelone w kosmos 17 kwietnia z ośrodka NASA na wyspie Wallops w USA. Na stację orbitalną urządzenia dotarły dzięki rakiecie Antares 230, która wyniosła je w statku kosmicznym Cygnus NG-11. Statek dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną 19 kwietnia.

KRAKsat i Światowid nie staną się kosmicznymi śmieciami. Będą pracować na orbicie przez najbliższy rok, a po tym czasie obniżą swój pułap na tyle, by spłonąć w ziemskiej atmosferze.

Więcej o:
Komentarze (11)
Polskie satelity rozpoczęły pracę na orbicie okołoziemskiej. Po 12 miesiącach spłoną w atmosferze
Zaloguj się
 • lupus.y

  Oceniono 2 razy 2

  Przypomnę, ze pierwszym polskim satelitą był studencki PW-Sat wystrzelony w 2012 roku, zaś pierwszym naukowym był Lem, wystrzelony w roku 2013. Ten ostatni posiadał teleskop do obserwacji gorących gwiazd. Teleskop byl wykonany za granicą, nastepnca Lema - Heweliusz miał juz teleskop wykonany w Polsce, podobnie jak wiele innych elementów satelity. Heweliusz wystartował w 2014. Skromnie, ale konsekwentnie...

 • delivered

  Oceniono 1 raz 1

  Poland can into Space! :D

 • cometto-pl

  Oceniono 4 razy -2

  "Światowid zbada m.in. jakość ziemskiego powietrza oraz aktualny stan wód" - bełkot.

 • cob22

  Oceniono 5 razy -3

  Bedzie polski GPS ? o nazwie "Droga do nieba" ? System 4 satelitarny: Jarek, Lech, Rydzyk i Antoni.

 • komentarz.24

  Oceniono 5 razy -3

  Cytując klasykę humoru:
  - ....Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
  - Protokół zniszczenia...
  - Prawdziwe pieniądze zarabia się tylko na drogich, słomianych inwestycjach.
  etc. etc.

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 7 razy -3

  ..."KRAKsat i Światowid nie staną się kosmicznymi śmieciami."...
  Będą ziemskimi śmieciami - spłoną w atmosferze. BRAWOOOOO.

 • kar.as

  Oceniono 5 razy -5

  Nazwa godna warszawsko-krakowskich cymbałów... Kraksa...

 • dupazbita

  Oceniono 5 razy -5

  KRAKsa - oby nie.

 • icc217

  Oceniono 6 razy -6

  Zsikam sie ze smiechu ….

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX