Zerowy PIT dla młodych ma kosztować samorządy miliard złotych. Miasta chcą rekompensat

Zerowy PIT dla młodych, jeden z elementów "Piątki Kaczyńskiego", odciśnie się na budżetach lokalnych samorządów. Część z nich protestuje przeciwko uszczupleniu dochodów - władze Warszawy wysłały list do premiera Mateusza Morawieckiego. Domagają się rekompensaty.

1 sierpnia PiS spełni kolejną z obietnic, którą Jarosław Kaczyński złożył w lutym tego roku. W życie wejdą bowiem przepisy zwalniające osoby poniżej 26. roku życia z podatku dochodowego PIT.

Młodzi pracownicy zyskają sporo - w zależności od pensji od 1,3 tys. do blisko 6 tys. zł rocznie. To, co pozostanie w kieszeniach zatrudnionych, nie wpłynie ani do budżetu centralnego, ani do samorządów. I to właśnie z tego powodu część lokalnych władz mocno protestuje przeciwko nowym przepisom. Jak podaje portal PIT.pl, w tym roku koszt uszczuplenia wpływów z podatku wyniesie 400 mln zł, a w przyszłym przekroczy miliard.

Największe miasta domagają się od rządu rekompensat - podaje Radio ZET, dodając, że sama Warszawa stracić może na tym 140 mln zł. Władze stolicy już skierowały pismo do premiera. 

Zerowy PIT dla młodych - można zyskać naprawdę pokaźne pieniądze

Posłowie zdecydowali się na wprowadzenie progu dochodowego po to, by PIT dla młodych nie stał się sposobem na wyprowadzanie pieniędzy. Podatek 0 proc. będzie więc obowiązywał do kwoty 85 528 zł rocznie. Ci, którzy zarobią więcej, zapłacą podatek wyłącznie od kwoty większej od progu. 

Próg w tym roku jest proporcjonalnie mniejszy - wynosi 35 636,67 zł, obowiązuje do końca roku. 

Czytaj też: Ile można zyskać na zerowym podatku? Liczymy co do złotówki

Młodzi zyskają już w tym roku - ale w kieszeni poczują to dopiero od stycznia. Do końca 2019 r. zaliczki na podatek dochodowy będą odprowadzane tak jak do tej pory. Wyjątek będzie stanowiła sytuacja, gdy pracownik złoży u pracodawcy wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek. 

Od 2020 r. zwolnienie młodych osób z podatku będzie już automatycznie uwzględnione przy wyliczaniu zaliczek na podatek, a więc wyższe będą dochody "na rękę".

Więcej o:
Komentarze (29)
Zerowy PIT dla młodych ma kosztować samorządy miliard złotych. Miasta chcą rekompensat
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 19 razy 19

  Hcuj ze samorzady straca. O to wlasnie chodzi, zeby rzad centralny mial wiecej wladzy. I o to, zeby kupic kolejnych wyborcow, bo "Pisdal". A po nas chocby potop, bo co, no nie?

 • naw18

  Oceniono 10 razy 10

  I tak załatwia sie samorządy w ramach centralizacji kraju. Maja zdobyć kasę na wszystko a jak nie dadzą rady to grzecznie same poproszą o odpowiednia ustawę cedująca ich uprawnienia na wojewodę i rady narodowe miast i wsi...Ale wcześniej będą zarządy komisaryczne w wielkich, nieposłusznych aglomeracjach.

 • dj.80

  Oceniono 5 razy 5

  Rozdawnictwa ciąg dalszy.
  Emeryci dostali, rodzice dostali, teraz czas na młodych. Co by przypadkiem nie chodziło im po głowie głosowanie na Biedronia albo innego Kukiza.

 • arche556

  Oceniono 4 razy 4

  Komu Inflanty, komu? Bo idę do domu. Nikt ci nie da tyle ile PIS może obiecać. Daje na lewo i prawo, ale nie swoje.

 • dan_on

  Oceniono 4 razy 4

  czy, upraszczając, taki biznesmen będzie mógł pracować za miskę ryżu a jego latorośl zarabiać za nich dwóch na "zerowym" picie?

 • jakuz3

  Oceniono 4 razy 4

  A może cały PIT pozostawić w samorządach? Zredukuje to z czasem przypadki, kiedy pracujesz w Warszawie a podatek płacisz w innym miejscu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX