Wkrótce początek prac nad obniżką PIT do 17 proc. Ustawa jeszcze przed wyborami

- Niedługo rozpoczną się prace nad projektem obniżenia stawki z 18 do 17 proc. dla wszystkich podatników - zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Krajewski.

Obniżka stawki PIT do z 18 do 17 proc. to drugi podatkowy element tzw. piątki Kaczyńskiego. Pierwszym, tj. zerowym PIT-em dla części osób do 26. roku życia - właśnie zajmuje się Sejm, i ta ustawa miałaby wejść w życie już od 1 sierpnia br. 

Czytaj też: Zerowy PIT dla młodych w Sejmie. "Projekt obarczony kłamstwem"

Obniżka stawki PIT z 18 do 17 proc. również miałaby zostać przyjęta jeszcze w tej kadencji Sejmu - zapewniał o tym kilka dni temu rzecznik rządu Piotr Mueller. Premier Morawiecki chciałby jednak zrobić wszystko, aby jeszcze przed wyborami ustawa nie tylko została przyjęta, ale już zaczęła obowiązywać.

Prawdopodobnie wraz z obniżką PIT z 18 do 17 proc., wzrosną także koszty uzyskania przychodu. To również wpłynie na obniżkę podatku. 

Obniżka PIT do 17 proc. i wyższe koszty uzyskania przychodu sprawią, że osoba zarabiająca np. 5 tys. zł brutto miesięcznie, w skali miesiąca oszczędzi ok. 61 zł.

Będzie "proste obniżenie PIT"

Nie ma już raczej wątpliwości co do szczegółów obniżki PIT. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie po prostu do zmiany obecnej stawki 18 proc. dla pierwszego progu podatkowego (dla rocznych przychodów do ok. 85,5 tys. zł) na 17 proc. Stawka dla drugiego progu podatkowego ma pozostać bez zmian i wynosić nadal 32 proc.

Do niedawna nie było to jednak wcale takie pewne, bo poprzednia minister finansów Teresa Czerwińska proponowała, aby niższa stawka 17 proc. obowiązywała tylko do nowego limitu na poziomie ok. 42,7 tys. zł dochodów rocznie. To oczywiście dawałoby pewne oszczędności Polakom, ale nie takie, jakie planowali prezes PiS i premier Morawiecki. 

Marian Banaś, który zastąpił Czerwińską, stwierdził jednak przed miesiącem, że skłania się ku "prostemu" obniżeniu PIT z 18 do 17 proc. dla pierwszego progu podatkowego. 

Więcej o:
Komentarze (29)
Wkrótce początek prac nad obniżką PIT do 17 proc. Ustawa jeszcze przed wyborami
Zaloguj się
 • zbi_k_44

  Oceniono 3 razy 3

  zamiast obniżać stawkę podatku PiS powinien podnieść kwotę wolną dla wszystkich podatników do obiecanych 8000zł! To zobowiązanie z którego PiS się nie wywiązuje!

 • s0nar

  Oceniono 7 razy 3

  A czy ten stary, zgrzybiały dziad ma coś dla przedsiębiorców? No właśnie, wię paszoł won.

 • terminator444

  Oceniono 4 razy 2

  Klasyczny sped i targ motlochu wyborczego PiS na kredyt. Poki co zadziala, potem to juz bedzie Wenezuela, a tam motloch juz pierworodnych zbawcow zaczyna kasac. Kaczynskiego i jego sitwe ziomkowie w szambie utopia jak pieniadz sie skonczy - a niedlugo juz sie skonczy!

 • handzia52

  Oceniono 4 razy 2

  sprzedajne pis...dy. wszystko, każde ku...o zrobią, byle kupić pare głosów.

 • wejsunek47

  Oceniono 1 raz 1

  podniosą akcyzę na paliwa o 1% i się zbilansuje...jak ktoś jest biedny to 60 zł mu świata nie zmieni... a dla pracujących i zarabiających tylko wzruszenie ramion....zwykła propaganda dla ciemnego ludu...tak jak z 13 emeryturą.... zmienili wskażnik waloryzacji i z wielkim szumem oddali to co zabrali...

 • dupajasi0

  0

  Jak dla mnie i innych to podstawową stawkę PIT mogą podnieść do 50% i nawet więcej. Z jednoczesną podwyżką kwoty wolnej tak do 100 milionów zarobionych rocznie. ;-)

 • ezdord

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego nie do 10% tylko do 17?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX