Polsat podnosi ceny. W górę nie tylko "satelita". Kablówka może zdrożeć ponad dwukrotnie

Polsat planuje podwyżki za retransmisję swych kanałów w telewizjach kablowych. Opłaty dla użytkowników mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie. Zdrożeć ma także sam Cyfrowy Polsat, co w czerwcu potwierdził Zbigniew Solorz-Żak.

Telewizja Polsat, jeden z trzech największych nadawców telewizyjnych w Polsce, zapewnia 28 kanałów w telewizji kablowej, w tym pięć popularnych kanałów sportowych. Do tej pory operatorzy płacili 2 zł za pakiet kanałów Polsatu od każdego gospodarstwa domowego. Obecnie opłatę zwiększono do 4,63 zł. Ponad dwukrotna podwyżka zwróciła uwagę Związku Pracodawców Mediów i Telekomunikacji Mediakom, zrzeszającego małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.

Ceny w górę

Co więcej, Polsat zastrzegł sobie też prawo do zwiększenia kosztów licencji o 5 proc. rocznie oraz zobligował operatorów do podpisania umowy na minimum jeden płatny kanał, aby mogli nadawać pakiet kanałów bezpłatnych. Wedlug Mediakom doprowadza to do sytuacji, w której nadawca uniemożliwia w pełni bezpłatne nadawanie kanałów telewizyjnych nie objętych opłatą.

Ci operatorzy telewizji kablowej, którzy zdecydują się podpisać nową umowę z Polsatem, mogą w związku z jego nowymi cennikami podnieść opłaty dla odbiorców końcowych. Mediakom rozważa zaskarżenie decyzji Polsatu do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapytaliśmy Telewizję Polsat o stanowisko w sprawie, ale nadawca odmówił komentarza.

Operatorzy kablowi postawieni pod ścianą

Mediakom już w kwietniu informował o potrzebie wprowadzenia równowagi na rynku telekomunikacyjnym. W tym samym czasie Parlamentarny Zespół Przedsiębiorczości w Senacie zajął się omówieniem zasad współpracy operatorów z nadawcami.

Podczas spotkania operatorzy kablowi stwierdzili, że "30 lat temu zaczęli budować w Polsce lokalne sieci kablowe, a obecnie są stawiani pod ścianą". Argumentowali przy tym, że narzucane przez dużych nadawców telewizyjnych opłaty powodują, że dla małych i średnich operatorów kablowych biznes przestaje być jakkolwiek opłacalny.

Nie możemy kupić jednego programu z danego pakietu, jeśli nie kupimy czterech innych

- argumentował w Senacie prezes Mediakom Krzysztof Kacprowicz, cytowany przez Wirtualne Media.

Szef Mediakom nie ma również wątpliwości, że "duzi nadawcy wykorzystują swoją dominującą pozycję".

Więcej o:
Komentarze (98)
Polsat podnosi ceny. W górę nie tylko "satelita". Kablówka może zdrożeć ponad dwukrotnie
Zaloguj się
 • ajk_gierki

  Oceniono 54 razy 54

  Mam nadzieję że niedługo będą mieli porównywalną oglądalność co TVP.

 • berek-oberek

  Oceniono 61 razy 51

  Przecież Polsat musi znaleźć dodatkowe pieniądze, by płacić haracz Pisowi za ochronę i dalsze funkcjonowanie na rynku.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 52 razy 46

  Fundusz wyborczy Pisu sporo kosztuje, a obietnice Pisu nie są realizowane dotyczące odkupu kopalni węgla brunatnego i elektrowni nimi opalanych i biedakowi nie pozostaje nic innego jak brnąć w nadziei, że w końcu zrobią to co obiecali. A wymagania prezesa rosną i rosną to i musi podnieść opłaty bo inaczej pójdzie z torbami. Pewnie pluje sobie w brodę że poszedł na układ z Kaczyńskim.

 • equinox1976

  Oceniono 41 razy 33

  Tak się kończy monopol czyli likwidacja Cyfry+ która sprawiła że zostały tylko 2 podmioty na rynku właściwie. Chieliście to macie - skumbrie w tomacie. Solorz dostał zielone swiatło od waadzy w nagrode za klakierowanie pisowi i teraz płaćmy. Ja zaczynam szukać alternatywy bo naprawdę mam dośc pisowskiej propagandy na tej platformie

 • a.ba

  Oceniono 33 razy 31

  Soloż_Żak vel Podgórski vel Krok rabuje na potęgę.

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 32 razy 28

  Jak mam oglądać PISde Gawryluk za ciężkie pieniądze to równie dobrze moge oglądać PISde Holecką w TVPiS za darmo. W końcu i ta i ta na padku Kaczyńskiego klepiecie same brednie i kłamstwa i tak samo leżą u nóg Kryształowego Zlodxieja. Obie tez tak samo bredzą o katolickich bredniach

 • dwanascieaniolkow

  Oceniono 26 razy 26

  z mila checia zgodze sie na wykreslenie tego gowna z pakietu....czym to sie jeszcze rozni od rzadowej szcZekaczki?sluchalem dzis rymanowskiego jak spowiadal matoluszka-rozpacz....tak sie zeszmacic.....jeden i drugi.....

 • atr8

  Oceniono 28 razy 26

  Od ponad 10 lat mam kablówkę UPC. Jeśli podniosą cenę bez możliwości rezygnacji z Polsatu będę musiał zrezygnować z tego operatora.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX