Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz nawet cztery razy więcej. Przepisy przyjęte

Sejm przyjął nowelizację ustawy, która reguluje przepisy dotyczące śmieci. Samorządy mogą podnieść ceny za odbiór odpadów niesegregowanych aż czterokrotnie. Podwyżka uderzy w około sześć milionów Polaków. Zmian, które odczujemy w kieszeni, jest więcej.

Sejm w czwartek poparł nowelizację przepisów, które regulują zasady dotyczące śmieci. Przepisy mają ostrzejszy charakter niż do tej pory - opłata za odbiór śmieci niesegregowanych wrośnie bowiem "nie mniej niż dwukrotnie i nie więcej niż czterokrotnie". Pierwotnie zakładano jedynie możliwość podniesienia ceny dwukrotnie, ale w ostatniej chwili regulacje zaostrzono pod naciskiem władz samorządowych. 

Zgodnie z szacunkami resortu środowiska zmiany wprowadzone w regulacji mogą dotknąć 6,1 milionów Polaków - śmieci nie segreguje bowiem 16 procent z nas.

Nowelizacja ma też ostatecznie rozwiązać kwestię toreb foliowych. Opłata recyklingowa będzie obejmować również te wykonane z folii o grubości powyżej 50 mikronów. 

Jak obniżyć opłatę za śmieci?

Sposobem na obniżenie opłaty za śmieci jest zainstalowanie na terenie posesji kompostownika. Według nowych propozycji odpady roślinne - takie jak obierki, warzywaowoce - nie powinny już "mieszać się" z innymi - mają trafić do kosza z napisem "bio". 

W nowelizacji są też przepisy, z których powinni się cieszyć wszyscy dbający o środowisko. Porzucanie śmieci będzie oznaczać spore koszty - rząd wprowadza zasadę "zanieczyszczający płaci". Odpady pozostawione np. w lesie czy na dzikim wysypisku będą niezwłocznie usuwane, a obowiązek pokrycia kosztów spadnie na tego, kto odpady porzucił. Dziś często kończy się tylko na mandacie wynoszącym do 500 zł.

Komentarze (100)
Nie segregujesz śmieci? Zapłacisz nawet cztery razy więcej. Przepisy przyjęte
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 19 razy 17

  Kolejna fikcja biorąc pod uwagę jak wielu Polaków żyje w blokach, gdzie ustalenie (nie)sortujących jest niemożliwe. Podnoszenie opłat w takiej sytuacji będzie niesprawiedliwe lub będzie martwym przepisem.

 • take_i_t_easy

  Oceniono 21 razy 9

  Chamstwo! Teraz każdy będzie finansowo zmuszany do wolontariackiej pracy na rzecz zakładów oczyszczania miasta. To właśnie te firmy odbierające śmieci powinny inwestować w technolgię, która pozwala na segregację (bo nikt mi nie wmówi, że nie mozna oddzielić mechanicznie butelki od kubeczka po jogurcie).

  No ale taniej jest zwalić robotę na szarego Kowalskiego...

 • kaszka25

  Oceniono 8 razy 6

  Segreguję śmieci... i co z tego? I tak zapłacę za niesegregowane, bo mieszkam w bloku, a tu wiadomo opowiedzialność zbiorowa... A ludzie segregować nie potrafią... w bio ląduje wszystko, papier, plastik a nawet buty. W metal/plastik ląduje szkło, papier itp... A jeszcze dodam, że śmietniki na "bio" to siedlisko bakterii i brudu i smrodu... Fuj!

 • syriusz.wila

  Oceniono 14 razy 6

  A będzie przepis o 20 tyś kary za wydupianie śmieci do lasu? Nie? Aha, cześć!

 • justas32

  Oceniono 8 razy 6

  A wystarczy mandat za zaśmiecanie lasu podnieść do 10.000 zł ...

 • stara_ale_jara

  Oceniono 5 razy 5

  Ja nie segreguję od niedawna. Za przerzucenie kosztów segregacji śmieci na zwykłych ludzi powinna być ZNIŻKA a NIE PODWYŻKA. Różnicę do kieszeni biorą cwaniacy. Ok, będę więcej płacić, ale przynajmniej nie będą mi się walac po kuchni pojemniki na różne odpady i wreszcie wiem że płacę za wygodę.

 • melon30

  Oceniono 5 razy 5

  CO po segregacji, jeżeli firma wywożąca śmieci wrzuca je do jednego kontenera... i miesza plastik, szkło i papier... może najpierw niech się wezmą za sprawdzanie firm wywożących odpady. Jeżeli oni będą to robić w sposób selektywny, to wtedy dopiero opłaci się segregowanie.. póki rząd tego nie ureguluje, to tylko taka ściema, za którą płacą najbiedniejsi, czyli obywatele.

 • niktwazny126

  Oceniono 9 razy 5

  Segreguję. Lubię mieć czysto i nie śmierdząco. Zastanawia mnie więc, dlaczego odpady zmieszane odbierane są raz na dwa tygodnie- dokładamy wszak do nich kości zwierzece i resztki mięsa. Co nam bardziej zagraża? Gnijąca marchewka czy gnijące resztki golonki?

 • sztucznypolak

  Oceniono 5 razy 5

  Porzucanie śmieci będzie oznaczać spore koszty - rząd wprowadza zasadę "zanieczyszczający płaci".
  Pod warunkiem, ze zostanie wykryty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX