W ciągu dwóch lat liczba cudzoziemców w Polsce wzrosła o ponad 30 proc. Najwięcej Ukraińców

Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy w Polsce osiągnęła 400 tys. osób. Prawie połowa z nich to obywatele Ukrainy.

Jak informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców, w ciągu dwóch ostatnich lat liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenie na pobyt długoterminowy w Polsce wzrosła o 100 tysięcy. Najliczniejszą grupą cudzoziemców z takim zezwoleniem są Ukraińcy - jest ich w Polsce 199 tys. Drugą najliczniejszą grupą cudzoziemców w Polsce z zezwoleniem na pobyt długoterminowy są Białorusini (23 tys. osób), a trzecią - Niemcy (21,3 tys. osób). W pierwszej dziesiątce znajdują się także obywatele Rosji, Wietnamu, Indii, Chin, Włoch, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

400 tys. cudzoziemców w Polsce ma zezwolenie na pobyt. Kim są? Gdzie mieszkają?

W ostatnich dwóch latach największy wzrost liczby cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy w Polsce dotyczył obywateli Ukrainy (o 72 tys. osób), Białorusi (o 9,5 tys.), Indii (o 3,9 tys.) oraz Gruzji (o 2,7 tys). Większość cudzoziemców, którzy mają takie zezwolenie, to osoby w wieku 20-39 lat (56 proc.). Są to częściej mężczyźni niż kobiety (kolejno 246,6 tys. i 153,7 tys. osób).

Cudzoziemcy posiadający ważne zezwolenia na pobyt długoterminowy w Polsce mieszkają najczęściej w województwach: mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz śląskim.

Więcej o:
Komentarze (26)
W ciągu dwóch lat liczba cudzoziemców w Polsce wzrosła o ponad 30 proc. Najwięcej Ukraińców
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 12 razy 10

  Jak strasznie musi tam być skoro ktoś chce pracować albo mieszkać w Polsce ...

 • srv14

  Oceniono 11 razy 5

  No jak to Tusk z Kopacz chcieli abysmy przyjeli 7 tys a tu developer wpuscił tyle osób z "zarazkami i pasozytami" Nawet jesli 1/2 to zaprzyjaznieni chodz wróg ( czasami trudno zrozumieć tzw. retorykę tzw. prawicy) Ukraińcy + powiedzmy 100 tys to Białorusini to prezesie skąd ta reszta? I jak to tak Larum nie wzniesiesz gdy "wróg" u bram, co ja mówię u bram on juz na Żoliborzu i szeroko rozumianej okolicy

 • megaron2

  Oceniono 12 razy 4

  Nie brakuje na świecie masochistów, marzącym o życiu w opresyjnej, kaczystowskiej dyktaturze. Czy ci migranci np. wiedzą, że w Polsce nie szanuje się Konstytucji? Np. w punktach poręczających pracownikom wolność religijną, albo zakazującym aborcji.

 • ukos

  Oceniono 2 razy 2

  Po co Niemcom zezwolenie na pobyt długookresowy? W UE nie ma już swobody osiedlania się?

 • ankawwa

  Oceniono 23 razy 1

  Ukraińcy płacą po 600euro za zrobienie pozwolenia wyspecjalizowanym w tym procederze firmom. Ci Ukraińcy potem albo jadą na zachód albo pracują nielegalnie, nie płacąc podatków. Mieszkają w Warszawie w utworzonych - przez nich samych - na dużą skalę hostelach, gdzie także nie płacą za to podatków. Nikt tego z urzędników nie kontroluje. Ukraińcy zarobione pieniądze wymieniają na dolary i wywożą na Ukrainę. Ile przez to Polska traci ? Tego nikt nie policzy. Zaś Gruzini zajmują się przemytem i nielegalnym handlem papierosami lub alkoholem,a także kradzieżami aut. Państwo polskie "skuteczne" jest tylko w stosunku do małych przedsiębiorców, ich się kontroluje i łupi z kasy najlepiej ! W takim syfie żyję !

 • norbertrabarbar

  Oceniono 19 razy 1

  500+ nie daje szacunku, praca mogłaby, ale zamiast suwerena pracują Ukraińcy.
  Co zatem pozostaje suwerenowi? Pogodzić się ze społeczną pogardą.

 • kibelki4

  0

  Tu są tylko długotrwałym pozwoleniem, kiedyś była infografika skąd przyjechali do nas ze świata ale że było tam muzułmanów to infografikę usunięto. Do Polski przyjechało w ostatnich 3 latach dziesiątki tysięcy muzułmanów a dym był o 7 tysięcy. W 2017 roku takich zezwoleń na pobyt długotrwały dla osób z Afganistanu, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Iraku, Iranu, Kataru, Pakistanu czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich wydano 5524, podczas gdy w 2014 tylko 1964. Dane z pozwoleniem na pobyt czasowy z takich krajów jak Afganistanu (99,7%), Albanii (56,7%), Algierii (99%), Arabii Saudyjskiej (~100%), Azerbejdżanu (96,9%), Egiptu (90%), Erytrei, Iraku (~95-98%), Iranu (99,4%), Jemenu (99,1%), Jordanii (97,2%), Kataru (67,7%), Kazachstanu (70,2%), Kuwejtu (76,7%), Libanu (54%), Libii (96,6%), Maroko (99%), Mauretanii (100%), Nigerii (50%), Pakistanu (96,4%), Somalii (100%), Sudanu (~100%), Syrii (87%), Tadżykistanu (85%), Tunezji (99,1%), Turcji (99,8%), Turkmenistanu (89%), Uzbekistanu (88%) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (76%).
  W 2014 na pobyt czasowy z wyżej wymienionych krajów miały pozwolenie 4973 osoby, a w 2017 ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie – do 12 674 osób.

 • baby1

  0

  Nie ma się co czarować. Dla większości cudzoziemców Polska nie jest krajem docelowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX