Naprawdę długie wakacje posłów. Niemal dwa miesiące wolnego z pełnym uposażeniem

Polscy posłowie będą w tym roku mieli rekordowo długie wakacje. Rozpoczną je za kilkanaście dni. Obrady wznowione zostaną dopiero niemal w połowie września. Przez cały ten czas przedstawicielom narodu przysługuje uposażenie.

Z terminarza posiedzeń opublikowanych na stronach Sejmu wynika, że posłowie w tym roku będą mieli wyjątkowo długie wakacje. Potrwają niemal dwa miesiące - 53 dni. Parlamentarzyści do kurortów będą mogli rozjechać się 19 lipca - ostatnie posiedzenie Sejmu zaczyna się trzy dni wcześniej.

Do pracy przedstawiciele partii politycznych wrócą dopiero 11 września. Przez cały ten czas pobierać będą normalne uposażenie, które wynosi 7,9 tys. zł. Warto przypomnieć, że w 2018 roku, przez naciski Jarosława Kaczyńskiego, zarobki posłów ścięto o 20 proc. - wcześniej wynosiły blisko 10 tys. zł. 

W roku 2018 wakacje parlamentarzystów były o zaledwie jeden dzień krótsze. Wcześniej posłowie odpoczywali znacznie mniej - w 2016 roku przerwa w obradach trwała 44 dni. Natomiast w 2015, gdy jeszcze rządziła koalicja PO-PSL, wakacje parlamentarne trwały 33 dni, w 2014 - 31 dni, w 2013 - 30, w 2012 - 31.

Wakacje parlamentarne 2019Wakacje parlamentarne 2019 Red.

Czytaj też: Urzędnicy odwiedzą Polaków w domach. Będą pytać o wakacje. Wizyty do 20 lipca

Tak długa przerwa nie oznacza oczywiście, że wszyscy posłowie będą nieaktywni. Wielu weźmie udział w rocznicy Powstania Warszawskiego (1 sierpnia), obchodach Święta Wojska Polskiego (15 sierpnia) i uroczystości związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. 

Więcej o:
Komentarze (45)
Naprawdę długie wakacje posłów. Niemal dwa miesiące wolnego z pełnym uposażeniem
Zaloguj się
 • jagger_lodz

  Oceniono 20 razy 16

  i maja czelnosc wytykac cokolwiek nauczycielom?

 • tomtg123

  Oceniono 13 razy 13

  Po co Sejm. Po co TK. Po co Sąd Najwyższy.
  Niepotrzebne.
  Przecież jest Najjaśniejszy Pan.

 • misiur

  Oceniono 17 razy 13

  A czepiacie się nauczycieli

 • michur51

  Oceniono 15 razy 13

  no popatrz a tak nie dawno łaskawcy wytykali nauczycielom że mają 2 miech wakacji

 • audisto

  Oceniono 10 razy 8

  Bez "żadnego trybu" powiem, że ten sejm to kompletna kompromitacja. Pracuje w nocy jakby nie mógł w dzień. Ciemnotę łatwiej wcisnąć ludziom nocą? Obrady prowadzi w różnych miejscach, zamyka lub otwiera wejścia, nie wpuszcza Polaków aby mogli posłuchać "posłów", którzy ich obrażają lub zobaczyć jak niektórzy "kulturalnie" się obżerają. No i język parlamentarny jest ( kto to powiedział i skąd to wie?) jak spod budki z piwem. Ponieważ mam na karku 70 lat marzy mi się, aby przed moim odejściem, ludzie którzy wybrani zostali do reprezentowania całego społeczeństwa robili to z powagą kulturą i odpowiedzialnością.

 • cozano

  Oceniono 8 razy 8

  Właściwie to i tak za długo siedzą w Sejmie. Przecież nie są od podejmowania decyzji, bo przy większości PiS-u w parlamencie, takowe zapadają conajwyżej w małym gronie, jeśli nie jednoosobowo. Posłowie mogą conajwyżej o mało znaczących drobiazgach w Sejmie pogaworzyć.

 • baska_w5

  Oceniono 8 razy 8

  Ich aktywność w czasie nadmiernie długiego urlopu to nie praca lecz świętowanie. Zwykły pracownik, prz tym zarabiający znacznie mniej, by mieć 2 miesiące urlopu musi "osczczędzać" dni urlopowe w latach poprzednich lub wziąć 1 miesiąc urlopu bezpłatnego. Ot sprawiedliwość poselska.

 • farcry3

  Oceniono 9 razy 7

  Czym to sie rózni od szlachty i feudalizmu ? Po co nam 460 pOSLÓW ? Po co nam Senat?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX