Komercyjny bank w Polsce miał stracić 50 mln zł. CBA zatrzymało osiem osób

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób w związku ze śledztwem dotyczącym udzielenia dużego kredytu na zakup centrum wystawowego w Opolu. Zatrzymani to osoby związane wcześniej z jednym z prywatnych polskich banków oraz prezesi zarządów spółek z województwa mazowieckiego.

Funkcjonariusze delegatury CBA z Warszawy zatrzymali osiem osób w związku ze śledztwem dotyczącym podejrzenia wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości co najmniej 50 mln zł w mieniu banku w związku z udzieleniem kredytu na zakup centrum wystawowego w Opolu. Wśród zatrzymanych osób są byli prezesi i członkowie zarządu, dyrektor oraz pracownicy komercyjnego banku, a także byli i obecni prezesi zarządów spółek z województwa mazowieckiego.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że chodzi o Plus Bank Zygmunta Solorza. Według ustaleń gazety to obecny zarząd banku złożył zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. 

CBA zatrzymało osiem osób. Bank udzielił kredytu pomimo braku zdolności kredytowej?

- Wszystko wskazuje na to, że kredytu udzielono pomimo braku zdolności kredytowej i bez ustanowienia szczególnej formy zabezpieczenia spłaty kredytu - informuje CBA na swojej stronie internetowej. CBA ustaliło, że "odraczano następnie terminy spłaty należności poprzez aneksowanie umowy kredytowej, dzięki czemu ukrywano straty banku". Postępowanie obejmuje także działanie na szkodę Skarbu Państwa przez przedstawicieli mazowieckiej spółki poprzez usiłowanie uzyskania nienależnego podatku VAT w wysokości 23 mln zł w związku z, jak przypuszczają funkcjonariusze policyjnego biura, pozorną transakcją nabycia nieruchomości w Opolu.

CBA podkreśla, że śledztwo jest wielowątkowe i nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Zatrzymane osoby usłyszą zarzuty w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga.

Więcej o:
Komentarze (14)
Komercyjny bank miał stracić 50 mln zł. CBA zatrzymało osiem osób
Zaloguj się
 • polskirozlamacz

  Oceniono 15 razy 9

  Rozumiem, że CBA już zwalczyło całkowicie korupcję w kraju i dlatego zajmuje się sprawami, które należą do policji, skarbówki i ABW?

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 6

  Ćwiczcie, ćwiczcie...
  bo jak PiS kiedyś przerżnie wybory, to wreszcie TRZEBA się będzie przyjrzeć nie tylko pojedynczym SKOK-om, ale i całemu kierownictwu..... :-))

 • punter

  Oceniono 6 razy 4

  W kółko tylko jakieś przekręty finansowe i podatkowe a w tle dziwnym trafem zawsze Solorz, Kulczyki, Czarnecki tudzież Sołowow.
  Naprawdę nie ma bata na tych ludzi ?

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 2 razy 2

  To i Solorz chce skorzystać na układzie z pisowskim Rządzie i załatać dziury w swoim Banku? No ,jeśli Biereckiemu pomogli,to i Solorzowi pomogą.

 • wichura

  Oceniono 4 razy 2

  Jeśli procedury pozwalają dać niezabezpieczone 50 mln zł, to do natychmiastowego zwolnienia są WSZYSCY członkowie zarządu i dyrektorzy odpowiedzialni za piony, których to dotyczy (sprzedaż, kontroling / ryzyko, prawny).

 • zd46

  Oceniono 5 razy 1

  Przecież żona Morawieckiego dostała od banku Mateusza, gigantyczną pożyczkę, na zakup ziemi biskupiej i zakup nieruchomości, BEZ ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ, jak bezrobotna. CBA, może by zajrzeć w papiery najbliższych krętaczy? Może wyspowiadać by "trza było" Morawieckich do n-tego pokolenia? Oba maja fałszywe "łoczka"

 • asd-61

  Oceniono 1 raz 1

  A już myślałem, że chodzi o Bank Zachodni WBK.

 • syriusz.wila

  Oceniono 7 razy 1

  No a co z tymi wieżami Kaczyńskiego? Na jaki etapie jest ta sprawa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX