Kłopoty z dostępnością leków. "Niedobory na niespotykaną wcześniej skalę. Zaczyna brakować leków onkologicznych i neurologicznych"

Aptekarze alarmują: jeszcze nigdy niedobory leków nie były tak wielkie. Brakuje preparatów na nadciśnienie, cukrzycę, astmę, alergie i inne choroby. Pogarsza się sytuacja związana z lekami neurologicznymi i onkologicznymi.

Farmaceuci z całej Polski informują, że kolejne leki stają się niedostępne dla pacjentów. Naczelna Rada Aptekarska wystosowała list, w którym alarmuje, o "niedoborach produktów leczniczych na niespotykaną dotychczas skalę." - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Pracuję sześć lat w zawodzie i tak źle jeszcze nie było. Brakuje preparatów tarczycowych, diabetologicznych, kardiologicznych, okulistycznych. Niestety, zaczyna również brakować onkologicznych i neurologicznych. Dopiero co była u mnie mama małego dziecka, która jeździ po całej Polsce w poszukiwaniu leku neurologicznego

- mówi Marcin Piątek, farmaceuta z Bydgoszczy cytowany przez DGP.

Inni farmaceuci potwierdzają - brakuje preparatów na nadciśnienie, cukrzycę, astmę, alergie i choroby cukrzycy. Pogarsza się sytuacja związana z lekami neurologicznymi i onkologicznymi.

Przez długie miesiące resorty sprawiedliwości i zdrowia przekonywały, że problem z dostępnością leków to efekt działania mafii lekowych. Z szacunków Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że Skarb Państwa traci w wyniku działalności szajek wyprowadzających z Polski leki dwa miliardy złotych rocznie. Od kilkunastu miesięcy organizacje przestępcze zajmujące się tym procederem stały się przedmiotem intensywnych śledztw. 

Farmaceuci jednak nie wierzą, że wszystkie preparaty znikają w wyniku działania przestępców. Brakuje bowiem również tych, które wcale nie są kosztowne. Powody leżą gdzie indziej. 

Pierwszy to decyzja władz Chin, które zdecydowały się zamknąć kilkanaście fabryk, które produkują substancje czynne stosowane w farmaceutykach. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" znacząco utrudniło to działalność polskich i europejskich producentów. W naszym kraju leki stają się coraz trudniej dostępne - brakuje ich już ok. 100. Eksperci ostrzegali, że problem może się jeszcze bardziej pogłębić. I jak widać czarny scenariusz się sprawdza. 

Drugi powód kłopotów to unijna dyrektywa, która nakazuje dokładne znakowanie i śledzenie każdego opakowania leku. Prawo, którego celem jest walka z podróbkami w tym wypadku może zaburzać łańcuch dostaw. 

Czytaj też: Euthyrox niemal zniknął z aptek. Chorzy na tarczycę mogą liczyć, że kłopoty wkrótce się skończą

Przykładem preparatu, z którym długo były spore problemy jest Euthyrox. Pojawiły się w połowie czerwca, a  Merck, producent preparatu, musiał podjąć nadzwyczajne środki, by dostępność środka przywrócić do akceptowalnego dla pacjentów poziomu. Podobnych interwencji na polskim rynku leków jest coraz więcej.

Więcej o:
Komentarze (75)
Kłopoty z dostępnością leków. "Niedobory na niespotykaną wcześniej skalę"
Zaloguj się
 • Witold Kamiński

  Oceniono 45 razy 37

  Lekarstwa w katolickim kraju są zbędne. Wystarczy rozgrzany pięć chlebowy. Włazimy do środka na pięć zdrowasiek i jak pon Bucek zechce wyłazimy zdrowi!

 • refio

  Oceniono 38 razy 34

  Gdyby PIS rządził na pustyni, to zabrakłoby piasku

 • alex123

  Oceniono 40 razy 30

  o tym powinna bębnić opozycja, o braku leków, o dostepnosci nawet do lekarza rodzinnego, o szalejących cenach w sklepach, o aferach, o smogu...a nie o lgbt, uwa ! kogo to obchodzi.../.ludzie umierają pod tą [pisowską władzą

 • glencok

  Oceniono 24 razy 22

  Czy za te 2 miliardy złotych tracone przez państwo przez mafie lekowe odpowiedzialny jest , zgodnie z myśleniem pisowców Morawiecki bo jako premier nic nie robi? Czy to on ZAGRABIŁA Polakom te 2 miliardy?
  Państwo już nawet nie z kartonu. Jakaś gów...na republika bananowa z Rzeczpospolitej się robi przez rządzących

 • wejsunek47

  Oceniono 25 razy 21

  ale będzie przekop..kosmodrom w Radomiu i wstaliśmy z kolan popijając winko za 500+

 • mat.31

  Oceniono 25 razy 19

  W państwie PiS bardziej opłaca się być krową albo świnią. Świnia, jeśli zapisze się do PiS, to nawet może dostać posadę w spółkach skarbu państwa.

 • notremak

  Oceniono 23 razy 17

  Dobra zmiana, co nei, pissdzielce?
  Przepraszam, to przecież PO leki kradnie, co nie, pissdzielce?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX