Rząd zajmie się projektem 500 plus dla niepełnosprawnych. Kto dostanie to świadczenie?

We wtorek 9 lipca rząd Prawa i Sprawiedliwości ma zająć się projektem programu 500 plus dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli premiera Mateusza Morawieckiego, program zostanie wdrożony jeszcze tej jesieni.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapewniał w rozmowie z Polsat News, że rząd zajmie się projektem programu 500 plus dla niepełnosprawnych na posiedzeniu rządu we wtorek 9 lipca. Zaznaczył także, że prawdopodobne jest, że ustawa o nowym świadczeniu trafi do Sejmu jeszcze w tym miesiącu.

- Mam nadzieję, że Rada Ministrów przyjmie tę ustawę. W konsekwencji powinna ta ustawa znaleźć się w Sejmie w dniach najbliższych i mam nadzieję, że jeszcze w lipcu zajmie się nią Sejm - mówił Dworczyk.

Zgodnie z harmonogramem, najbliższe posiedzenie Sejmu ma odbyć się w dniach 17-19 lipca.

500 plus dla niepełnosprawnych. Kiedy program wejdzie w życie?

Kiedy nowy program 500 plus wejdzie w życie? Premier Mateusz Morawiecki wyrażał nadzieję, że stanie się to już za kilka miesięcy.

- Chcemy, żeby już tej jesieni również był wdrożony ten projekt [500 plus dla niepełnosprawnych - red.] dla tych najbardziej poszkodowanych przez los, dla około pół miliona osób. To osoby, które są zupełnie pozbawione możliwości samodzielnego funkcjonowania, pracowania. Są osobami, które potrzebują najbardziej pomocy ze strony państwa – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem 300polityka.pl.

Wynika to także z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Mowa w niej o ustawie o świadczeniu dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, która miałaby wejść w życie 1 września bieżącego roku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

500 plus dla niepełnosprawnych. Kto otrzyma takie świadczenie?

Program 500 plus dla niepełnosprawnych ma być programem skierowanym do osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, które potrzebują stałej opieki i pomocy w codziennym życiu. Z doniesień medialnych wynika, że 500 plus dla niepełnosprawnych otrzymają osoby, które ukończyły 18. rok życia i mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska informowała, że świadczenie trafi do osób, które oprócz renty socjalnej nie mają innych stałych źródeł utrzymania - pisze "Dziennik Bałtycki"

Więcej o:
Komentarze (5)
Rząd zajmie się projektem 500 plus dla niepełnosprawnych. Kto dostanie to świadczenie?
Zaloguj się
 • janbar22

  Oceniono 1 raz 1

  Ograniczenie do osób z rentą socjalna ,czyli tych którzy nigdy nie pracowali z powodu niepełnosprawności, zamknie drogę dla pomocy dla tych, którzy pracowali - nie za długo - i zachorowali. Pozostaną z dotychczasową rentą 800- 1200 zł, bez możliwości samodzielnej egzystencji, i ze śladową pomocą państwa (70 zł na pieluchy miesięcznie).

  Mam nadzieję, że i o ludziach, którzy ciężko, obłożnie zachorowali w okresie, gdy pracowali również pomyśli łaskawy ustawodawca, bo można hm, zdechnąć z głodu, że o rehabilitacji i leczeniu nie wspomnę.

 • koment22

  Oceniono 1 raz 1

  Kurde jakby wprowadzili 500 plus jakieś 10 lat temu kiedy byłem licealistą to wtedy łohoho ale bym balował. Rodzice mieli swoją kasę, więc raczej 500 miałbym do dyspozycji. Teraz to już po ptokoch... Panie Jarku zabrałeś mi dzieciństwo ! :)

 • lukikmita87

  0

  To dostaną ci ci mają rentę czy ci co nie mają? Wystarczy całkowita niezdolność do pracy, czy potrzebna też jest całkowita niezdolność do samodzielnej egzystencji?

 • panbies

  0

  Na innej stronie jest "Jest jednak warunek, które należy spełnić. Pieniądze dostaną ci, którzy "nie mają orzeczonej renty z tytułu niepełnosprawności lub emerytury".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX