Awaria "Przyjaźni" pokazała, jak ważna jest dywersyfikacja. Naftoport przyjął dwa razy więcej ropy

Awaria ropociągu "Przyjaźń", zanieczyszczonego w maju skażonym surowcem, pokazała jak duże znaczenie ma dywersyfikacja. Brak możliwości korzystania z paliwa przesyłanego rurociągiem z Rosji na Zachód sprawił, że znacznie więcej ropy trafiło statkami do Polski przez mieszczący się w Gdańsku port przeładunkowy Naftoport.

Naftoport, baza przeładunku paliw płynnych w porcie morskim w Gdańsku należąca do państwowego koncernu PERN, zyskał w ostatnich tygodniach na znaczeniu. Jak podaje spółka w komunikacie w ciągu 46 dni wstrzymania dostaw ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń", zanieczyszczonym skażonym paliwem, Naftoport odebrał drogą morską dwukrotnie więcej ropy naftowej niż zwykle. 

W pierwszym półroczu 2019 roku spółka przyjęła 8,3 mln ton ropy naftowej, czyli blisko 30 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, który pod względem wielkości przeładunków był dotąd rekordowy w historii Naftoportu (6,5 mln ton).

W samym maju, kiedy to "Przyjaźń" była w zasadzie niezdatna do użytku, przeładunki ropy wyniosły 2,2 mln ton. W czerwcu było to 2 mln ton, w porównaniu do 4 mln ton łącznie w pierwszych czterech miesiącach 2019 roku.

Ten kryzys pozytywnie zweryfikował założenie strategiczne PERN. Nikt już nie będzie podawał w wątpliwość konieczności budowy II nitki rurociągu Pomorskiego relacji Płock-Gdańsk.

- powiedział prezes PERN Igor Wasilewski na konferencji prasowej w Gdańsku.

Nasze rafinerie od kilku lat coraz bardziej dywersyfikują swój portfel, jeśli chodzi o źródła dostaw ropy naftowej. Jak bardzo jest to potrzebne, przekonaliśmy się w ostatnich miesiącach. Infrastruktura jest kluczem, żeby dywersyfikacja przebiegała prawidłowo.

- dodał.

Dywersyfikacja dostaw ropy polega nie tylko od kupowania surowca z różnych źródeł, ale równie na przesyłaniu go do kraju różnymi drogami. 

Czytaj też: Kolejna przerwa w dostawie rosyjskiej ropy. PERN na kilkanaście godzin wstrzymał "Przyjaźń"

PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw.

Ropociąg Przyjaźń, którym z Rosji płyną na Zachód tony paliwa, nie działa prawidłowo od maja.  Do systemu rur tranzytowych dostały się miliony ton zanieczyszczonego paliwa. Do tej pory wydobyto z ropociągu półtora miliona ton surowca o wartości około półtora miliarda dolarów. Rosyjski Minister Energetyki Aleksandr Nowak powiedział straty spowodowane awarią mogą sięgnąć 100 milionów dolarów.

Więcej o:
Komentarze (9)
Awaria "Przyjaźni" pokazała, jak ważna jest dywersyfikacja. Naftoport przyjął dwa razy więcej ropy
Zaloguj się
  • 100-lec

    Oceniono 4 razy 0

    brawo PiS! KOD-owcy łyso Wam? żeby nie my to byśmy byli skazani na łaskę ruskiego pana

  • Darek Lork

    Oceniono 5 razy -3

    Dlatego Niemcy dywesyfikują swoje dostawy dołączając się do Nordstream 2. Całkiem rozumna decyzja. Polska także może się przecież tam podłączyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX