Od kiedy płatność kartą poniżej 50 złotych z użyciem kodu PIN? Wchodzi w życie nowa dyrektywa

Do pierwszej połowy września banki muszą dostosować się do nowej dyrektywy, która zmieni dotychczasowe zasady płatności kartą do kwoty 50 złotych. Od tego czasu klienci będą musieli częściej podawać kod PIN przy transakcjach niskich kwot.

Od momentu wprowadzenia kart umożliwiających przeprowadzenie transakcji zbliżeniowych, ustalony został limit 50 złotych - do tej kwoty od klienta nie wymagano podania kodu PIN potwierdzającego transakcję. Od pewnego czasu zapowiadano nawet podniesienie tego limitu do 100 złotych.

Od połowy września częściej zapłacimy kartą poniżej 50 złotych z użyciem kodu PIN

Taka wizja jednak się oddala. Do 14 września banki muszą dostosować się do nowej europejskiej dyrektywy o usługach płatniczych PSD2. Zakłada ona częstsze podawanie kodu PIN przy transakcjach do 50 złotych.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo płatności kod PIN ma być wymagany po przeprowadzeniu piątej transakcji zbliżeniowej - bez względu na kwotę tej transakcji. Po wprowadzeniu PIN-u licznik się resetuje, dzięki czemu użytkownik może wykonać kolejnych pięć transakcji bez kodu PIN.

Jak podaje bankier.pl kwota takiej pojedynczej zaplaty nie będzie mogła przekroczyć 50 euro. Dodatkowo suma następujących po sobie transakcji zbliżeniowych bez PIN nie będzie mogła przekroczyć 150 euro. Powyżej tej kwoty konieczne będzie wprowadzenie kodu PIN.

Więcej o:
Komentarze (35)
Od kiedy płatność kartą poniżej 50 złotych z użyciem kodu PIN? Wchodzi w życie nowa dyrektywa
Zaloguj się
 • 23tryt

  Oceniono 10 razy 8

  najlepsze transakcje bezgotówkowe to są te "na zeszyt"

 • ladyroot

  Oceniono 5 razy 5

  Ale bzdury. Połowa tez w artykule jest wyssana z palca. Autor mógłby się trochę przyłożyć do tematu. Mandaty organizacji na płatności bezstykowe w Europie przewidują termin kwietnia przyszłego roku i, z grubsza, wymagają podania pinu TYLKO, gdy bank tego zażąda. To, co się zmienia, to zwiększa się bezpieczeństwo, bo prawie wszystkie transakcje będą autoryzowane online w banku.

 • andree00

  Oceniono 1 raz 1

  Jak jednocześnie zwiększą limit do 100zł to wyjdzie na to samo. Na niemieckiej karcie mam limit 25 Euro.

 • ian Kośki

  Oceniono 5 razy 1

  I bardzo dobrze Po tym jak "wyczyścili "mojego znajomego prawdopodobnie w pociągu sam pozbyłem się możliwości płatności kartą zbliżeniowo( zeskanowali mu 350 PLN), nawet zakup paczki papierosów u mnie w kiosku klub sklepie ile?? zabiera raptem ile 4 sekundy dłużej ??przy kasie!!, lato spokojny jestem jadąc tramwajem że nikt mnie jak to nazywam elektronicznie nie okradnie

 • jot9

  Oceniono 7 razy 1

  Suma transakcji zbliżeniowych zrobionych "cięgiem" nie może przekroczyć 150€. Wcześniej stoi, że ma być limit 5 transakcji po 50 zł. 5*50zł=250 zł a to jest aktualnie zdecydowanie mniej niż 150€. Czyli ten limit 150€ to będzie miał zastosowanie dopiero jak 5*50zł>150€ a to oznacza, że euro by musiało kosztować.... (odpalam kalkulator)... mniej niż 1,67 zł. Może jednak komuś się pomieszały eura ze złotymi? Może limit pojedynczej transakcji będzie jednak 50€?

 • abxcd

  Oceniono 5 razy 1

  Super krok

 • the-only.charybdis

  Oceniono 9 razy 1

  Niestety, coś za coś. Wygoda kontra bezpieczeństwo transakcji. Przestępcy nie próżnują, więc banki próbują się jakoś bronić.
  Aby opłaty za karty były niższe, wymagana jest określona ilość transakcji w miesiącu (najczęściej 5), więc - chcąc nie chcąc - od czasu do czasu trzeba będzie "wbić" ten PIN...

 • obrazoburca

  0

  No i dobrze, bo tak często płacę kwoty poniżej 50 złotych, że czasem zapominam jaki mam PIN i przy wyższych zakupach jest konsternacja. A tak się PIN utrwali w głowie i nikt go nie zapomni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX