Polacy chętnie donoszą na handlujących w plenerze. W wakacje fiskus ma ręce pełne roboty

Wakacje to okres, w którym pracownicy fiskusa mają pełne ręce roboty. W dużej mierze dzięki donosom na osoby handlujące w plenerze. Polacy bywają bardzo czuli na kwestię wydawania paragonów.

Wakacje to okres, w którym większość z nas może chociaż na chwilę zapomnieć o obowiązkach zawodowych. Fiskus ma jednak pełne ręce roboty. Dowodów na nieprawidłowości chętnie dostarczają mu czujni obywatele, którzy chętnie donoszą o wszelkich nieprawidłowościach związanych z handlem w plenerze. 

Osoba świadcząca usługę lub sprzedająca towar, która nie wyda klientowi paragonu musi liczyć się z bolesnymi skutkami swojej decyzji. Krążący również po bazarach, festynach i skwerach urzędnicy po dokonaniu zakupu okazują legitymację i nakładają mandat, a w razie sprzeciwu sprawę kierują do sądu - wyjaśnia agencja Monday News.

Czytaj też: "Atomowa" broń skarbówki już działa. Fiskus blokuje konta bankowe na potęgę

Część kontroli inicjowana jest przez skarbówkę, część wynika z donosów. Obywatele swoje zastrzeżenia do handlujących mogą zgłaszać bowiem kilkoma kanałami - m.in. na skrzynkę e-mailową i infolinię. 

Urzędników obchodzi nie tylko kwestia paragonów, ale sprawdzają pochodzenie artykułów alkoholowych i tytoniowych. Fiskus szuka też wykroczeń związanych z nielegalnym hazardem i wszelkich innych uszczupleń podatkowych. 

Najbardziej nastawieni na zabieranie paragonów są klienci dyskontów. 80 proc. z nich tak deklaruje. Prof. Krzysztof Piech z Uczelni Łazarskiego, cytowany przez Monday News, stwierdza, że te osoby mogą być bardziej wrażliwe cenowo od konsumentów zaopatrujących się w innych sklepach. Może wiązać się z tym chęć kontrolowania ponoszonych wydatków. I dodaje, że mniej zamożne osoby liczą każdą złotówkę, a w ostatnich miesiącach widać wzrosty cen żywności.

Więcej o:
Komentarze (50)
Polacy chętnie donoszą na handlujących w plenerze. W wakacje fiskus ma ręce pełne roboty
Zaloguj się
 • kka69

  Oceniono 15 razy 13

  Byłem w czerwcu w Zakopanem.
  Jedyny paragon co dostałem, to za wstęp do TPNu.
  Za noclegi, busiki, piwo i jedzenie w knajpach żadnego paragonu.
  Jedna wielka czarna strefa.
  Ale PIS nic nie robi, bo górale to ich Suweren jest.

 • alighator2x

  Oceniono 12 razy 12

  wykroczenia z nielegalnym hazardem hahahaha jakoś na gubałówce nikogo ze skarbówki nie widziano - a byłoby co łapać

 • albrecht_kalba

  Oceniono 28 razy 10

  Płacenie podatków w tym kraju to kolaboracja z reżimem i utrzymywanie go.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 7 razy 7

  Niewinne złego początki.
  Za brak nabożnej miny w wypowiadaniu się w superlatywach o dyktatorze, też będą donosy.
  Groźba podeptania okularów arcyprokuratorowi - donos.
  I tak oto, wyprzedzając oczekiwania najeźdźcy, z uśmiechem społeczeństwo otwiera drogę, do samozaorania.

 • marykownow

  Oceniono 15 razy 7

  Dziadkowie wskazywali Niemcom Żydów, wnuki wskazują staruszki z kwiatami Urzędowi Skarbowemu. Dumnie wyprostowani wstali z kolan.

 • miroboro

  Oceniono 23 razy 7

  karma wraca, konfidenci donosiciele i inne skur...ny pamiętajcie ktoś też na was doniesie i to jak często bywa jak będziecie niewinni to i tak bekniecie .... każdemu z osobna bym napluł w twarz ubeki.

 • jtby

  Oceniono 7 razy 5

  Polska szczera bezinteresowna zawiść kończy się donosicielstwem. Zdaje się, że za tzw. komuny SB wcale nie musiało aż tak bardzo zmuszać ludzi do współpracy - nawyki pozostały do dzisiaj.

 • roman_kruk

  Oceniono 4 razy 4

  Elektorat pisu siedzący i pierdzący w stołek zazdrości innym, którym się chce pracować na darmozjadów. Ot i cała prawda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX