Polski paradoks. Przybywa milionerów, bankrutów i skrajnie ubogich

Z najnowszych danych z urzędów skarbowych i urzędu statystycznego wynika, że w Polsce przybywa zarówno milionerów jak i bankrutów. Nieznacznie powiększa się też skala ubóstwa. Gospodarka nie dla wszystkich rozwija się w równym tempie.

Z danych urzędów skarbowych analizujących roczne zeznania podatkowe wynika, że w Polsce przybywa milionerów. Osób, które wpisały co najmniej siedem cyfr w pozycji "dochód" jest 31,5 tys. - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". W 2015 milionerów było znacznie mniej - zaledwie 19,5 tys.

Jednocześnie zwiększa się jednak zarówno skala ubóstwa jak i liczba bankructw. Jak donosi "Puls Biznesu", opierając się na danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w pierwszym półroczu bieżącego roku było ich 3,8 tys., czyli tyle, ile w całym roku 2016. Jeśli tempo bankructw się utrzyma będzie ich w tym roku 7,6 tys. - o 16 proc. niż rok temu.

Długi Polaków rosną

Z czerwcowego raportu Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej wynika, że zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków wzrosły o ponad 2 mld zł w pierwszym kwartale br.  Przekroczyły już 76 mld zł. Jednocześnie liczba niesolidnych dłużników wzrosła do blisko 2,8 mln osób.

Czytaj też: Rewolucja w procesach o długi. Koszty sądowe w górę, listy dostarczą komornicy. Za 100 zł od sztuki

Z danych opublikowanych pod koniec czerwca przez GUS wynika z kolei, że w 2018 r. stopa ubóstwa skrajnego w Polsce wyniosła 5,4 proc. Była zatem o 1,1 punkt procentowy wyższa w porównaniu z 2017 rokiem. Znacząco zwiększyło się ubóstwo wśród gospodarstw domowych utrzymujących się głównie ze świadczeń społecznych innych niż emerytury i renty. 

Próg ubóstwa relatywnego wynosi 810 złotych miesięcznie, a ustawowego 701 złotych miesięcznie, osoby, które żyją za mniej niż 595 złotych uznawane są za skrajnie ubogie.

Więcej o:
Komentarze (52)
Polski paradoks. Przybywa milionerów, bankrutów i skrajnie ubogich
Zaloguj się
 • edek40

  Oceniono 11 razy 11

  Z danych US wynika, że między 2015 a 1018 rokiem 12 tysięcy PiSowców dorwało się do koryta.

 • aamalisz

  Oceniono 11 razy 11

  to mamy jak w Rosji, bedzie tylko klasa Milionerow i tych ubogich. Klasy sredniej brak.

 • popeye

  Oceniono 12 razy 10

  Gwoli przypomnienia - najwyższą, bardzo potrzebną, stawkę podatku dochodowego w Polsce zlikwidował PiS za swojej poprzedniej kadencji.

 • guru133

  Oceniono 12 razy 8

  No i to są efekty polityki socjalnej PiSlamu. Trudno więc się dziwić że UE nie chciała powierzyć przewodnictwa Komisji Socjalnej twarzy tych zmian, czyli Beci pseudonim Brocha.

 • pierwsze_all

  Oceniono 8 razy 8

  Kogo to dziwi? Przecież prawidłowość, że bogaci stają się coraz bogatsi, a biedni coraz biedniejsi, jest znana od dwu tysięcy lat, to już było zapisana w Ewagelii: "mającemu będzie dane, niemającemu odjęte" (cytuję z pamięci). Tylko środek coraz bardziej topnieje i zbliża się do tych biednych... Pytanie, co dalej?

 • polak66maly

  Oceniono 7 razy 7

  a podobno pisiaki biede zlikwidowali ;-)))

 • fafarafafafa

  Oceniono 7 razy 7

  Przecież już mieliśmy samych milionerów. I raźno zmierzamy z powrotem w tym kierunku.

 • kudu1995

  Oceniono 6 razy 6

  Szkoda że nie opublikowali dokładnych danych, ilu z tych nowych milionerów pobiera te siedem cyfr na etatach w spółkach Skarbu Państwa, a ilu na etatach prywatnych z polecenia "przyjmie pan tego z takim i takim wynagrodzeniem albo się szybko was zbankrutuje".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX