Francja bierze się za homeopatię. Rząd zdecydował, że od 2023 r. nie będzie jej refundował

Obecne francuskie ubezpieczenie społeczne refunduje do 30 proc. kosztów leczenia homeopatycznego. Środki te mogą być przepisywane przez lekarzy, mimo że wg tamtejszych specjalistów w 99 proc. składają się z wody. Rząd chce z tym definitywnie skończyć.

Jak podał dziennik "The Independent", Francja zakończy finansowanie środków homeopatycznych z wykorzystaniem państwowego systemu opieki zdrowotnej od 2021 r. Decyzję podjęto po tym, jak francuski rząd przyznał, że środki zaradcze nie są lepsze niż placebo. Może to być poważny cios dla rynku homeopatycznego we Francji, bo tego typu środki są często sprzedawane w tamtejszych aptekach, a nawet  przepisywane przez lekarzy.

Co więcej, do tej pory ubezpieczenie społeczne we Francji refundowało do 30 proc. kosztów wynikających z terapii homeopatycznej. Wg oficjalnych danych leki homeopatyczne kosztowały dotychczas Francję 126,8 mln euro z tytułu kosztów refundacji.

Koniec z refundacją leków homeopatycznych we Francji

Francuska Akademia Medyczna i Akademia Farmaceutyczna sporządziły krytyczny raport, w którym stanowczo podkreśliły, że żadne ubezpieczenie zdrowotne nie powinno refundować leczenia homeopatycznego oraz żaden uniwersytet nie powinien promować homeopatii. Z opinią zgodziła się francuska minister zdrowia Agnes Buzyn, która zapowiedziała całkowite zniesienie refundacji dla środków homeopatycznych.

Dotychczasowa 30-procentowa refundacja na homeopatię we Francji ma zostać zmniejszona do 15 proc. w 2020 r., by zostać całkowicie zlikwidowana w 2021 r.

Homeopatia i suplementy

Suplementy diety i środki homeopatyczne są bardzo popularne również w Polsce. W przeciwieństwie do leków, nie przeżywają deficytu - wręcz przeciwnie. Rynek farmaceutyczny w naszym kraju firma badawcza PMR oszacowała na początku roku na 33,9 mld zł. Jego spory procent, bo oceniony na 5,4 mld zł, należy do suplementów, których wg prognoz będzie jeszcze więcej. PMR ocenia, że średni roczny przyrost rynku suplementów w Polsce będzie wynosił do 2023 r. 3-5 proc.

Jeszcze szybciej rośnie ilość zgłaszanych do obiegu suplementów. W 2008 r. takich było ich 1115, dziesięć lat później już 13 845. Planowane zmiany w prawie mogą jednak ten rynek ograniczyć. Najwyższa Izba Kontroli już w 2017 r. apelowała o pilną aktualizację regulacji prawnych dotyczących suplementów.

Badania laboratoryjne suplementów diety zlecone przez NIK wykazały, że wiele z nich nie wykazuje cech deklarowanych przez producentów, a zdarzają się też po prostu szkodliwe dla zdrowia

- podkreślała NIK.

Nadal trwają prace resortu zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego nad wprowadzeniem nowych przepisów, które zmuszą producentów suplementów m.in. do wyraźnego oznaczania swoich produktów w celu jednoznacznego odróżnienia ich od lekarstw.

Więcej o:
Komentarze (70)
Francja bierze się za homeopatię. Rząd zdecydował, że od 2023 r. nie będzie jej refundował
Zaloguj się
 • proz

  Oceniono 36 razy 32

  Czas najwyższy. Twierdzenie, że preparat z wątroby kaczki w rozcieńczeniu większym niż liczba atomów we wszechświecie cokolwiek leczy, jest obrazą zdrowego rozsądku.

 • john_yossarian

  Oceniono 24 razy 22

  Refundacja homeopatii to jak refundacja usług wróżki czy jasnowidza.

 • komnen3

  Oceniono 24 razy 20

  Brawo dla Francji. Homeopatia to pseudo-nauka i szarlataneria. Dziwię się, że w ogóle się na takie leczenie zezwala, nie mówiąc już o jego refundowaniu.

 • fafarafafafa

  Oceniono 21 razy 19

  "Leki homeopatyczne" to oksymoron.

 • strange_email

  Oceniono 21 razy 17

  Dobrze jest. Homeopatia to taka religia tylko zamiast pambuka ma cukier i wodę.

 • jami100

  Oceniono 16 razy 16

  Dopiero od 2023? Powinni natychmiast. Skuteczność homeopatii jest taka jak nakładania rąk.

 • polskirozlamacz

  Oceniono 21 razy 15

  Redaktor miesza suplementy diety z homeopatią. Tymczasem suplementy diety mają jakieś substancje czynne, tyle tylko że w niewielkich stężeniach - takich jak w normalnej zbilansowanej diecie (stąd ich nazwa). Homeopatyczne środki nie mają żadnych substancji czynnych. To sama woda z cukrem, a w formie stałej - sam cukier.
  Przez to pomieszanie zaciemnia się obraz rynku. Teza powyższego artykułu jest taka, że jest wzrost, tymczasem homeopatia jest na szczęście w odwrocie. To tylko suplementy diety rosną.

 • 13sw

  Oceniono 16 razy 14

  Słuszna decyzja. Coś, co nie działa nie powinno być refundowane. Homeopatia to nie medycyna.

 • wesslingharald

  Oceniono 20 razy 12

  Pewnie podkowy na ościeżach i czerwone kokardki wieszane nad drzwiami przeciwko urokom też są we Francji refundowane. :/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX