Ceny mieszkań na rynku wtórnym wystrzeliły. Nawet 10 tys. zł za metr własnego "M"

Eksperci od nieruchomości nie mają wątpliwości - mieszkania w ciągu ostatniego półrocza stanowczo podrożały. W stolicy i paru innych miastach o ponad jedną piątą. W Warszawie sprzedają się nawet lokale kosztujące powyżej 10 tys. zł za metr kwadratowy.

Rynek nieruchomości nie zamierza przestać rosnąć. W drugim kwartale bieżącego roku mieszkania na rynku wtórnym znów podrożały - wynika z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance. Średnia cena metra kwadratowego w stolicy osiągnęła historycznie wysoki poziom. Mniej spektakularne, ale widoczne podwyżki stwierdzono na rynku poznańskim, wrocławskim i gdańskim. Jedynie Kraków ustrzegł się przed dynamicznym wzrostem cen.

O ile podrożały mieszkania? O całe 22 proc. w trzech z wymienionych miast i 12 proc. w Krakowie

Wzrost cen mieszkań na rynku wtórnymWzrost cen mieszkań na rynku wtórnym Barometr Metrohouse i Gold Finance

O tym, jak bardzo sprzedawcy są pewni udanej transakcji, świadczą wyniki dotyczące obniżki cen po wystawieniu oferty. Najwięcej wytargować można we Wrocławiu, jednak kwota jest stosunkowo niewielka - wynosi nie więcej niż trzy proc. 

Jakie mieszkania się sprzedają?

Warszawa wciąż słynie z większych lokali - największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania o metrażu między 35 a 65 m kw. W sumie jest to 69 proc. wszystkich nabywanych lokali. W przypadku innych największych miast sytuacja wygląda podobnie, ale szczególnym zainteresowaniem cieszy się segment 35-50 m kw.

Czytaj też: Mieszkania coraz droższe. Jest nowy raport NBP. "Wzrost cen przyspieszył"

ZMIANY ŚREDNIEJ OFERTOWEJ CENY 1 MKW. NOWYCH MIESZKAŃ
W METROPOLIACH (I KW. 2019 R./II KW. 2019 R.)ZMIANY ŚREDNIEJ OFERTOWEJ CENY 1 MKW. NOWYCH MIESZKAŃ W METROPOLIACH (I KW. 2019 R./II KW. 2019 R.) ZMIANY ŚREDNIEJ OFERTOWEJ CENY 1 MKW. NOWYCH MIESZKAŃ W METROPOLIACH (I KW. 2019 R./II KW. 2019 R.) Barometr Metrohouse i Gold Finance

Wzrost cen powoduje, że w Warszawie trudno jest o zakup mieszkania w cenie poniżej 6 tys. zł za m kw., a dominującym zakresem cen transakcyjnych jest 8-10 tys. zł za m kw. 35 proc. wszystkich transakcji w stolicy zawieranych jest w cenach powyżej 10 tys. zł za mkw., natomiast 57 proc. nabywców lokali w Warszawie dokonuje transakcji w cenie poniżej 500 tys. zł. Zupełnie inaczej prezentuje się ten rozkład w przypadku pięciu największych miast. Tam ponad połowa transakcji mieści się w kwocie do 300 tys. zł.

Rynek pierwotny też odnotowuje wzrost. Najszybsze tempo dotyczy Warszawy i Gdańska. W bardziej umiarkowany sposób ceny rosną we Wrocławiu. W Poznaniu brak jest istotnych zmian, a w Krakowie, podobnie jak na rynku wtórnym, pojawiły się niewielkie spadki.

Więcej o:
Komentarze (96)
Ceny mieszkań na rynku wtórnym wystrzeliły. Nawet 10 tys. zł za metr własnego "M"
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 30 razy 24

  Dzięki rozdawaniu przez PiS socjalu inflacja się coraz bardziej rozpędza, to gdzieś trzeba uciekać z gotówką. Zbyt wiele osób jeszcze pamięta przełom lat 80. i 90. minionego stulecia, żeby ryzykować utratę oszczędności w wyniku trzymania pieniędzy na koncie (oprocentowanym na poziomie 20% rzeczywistej wartości inflacji).

 • secondradoslaw

  Oceniono 18 razy 14

  "Mieszkania sa w Polsce za tanie", twierdzi student ktory dostal po babci kawalerke w wielkiej plycie i chcialby je opylic za milion zeby wreszcze pojechac jak czlowiek na jakies wakacje, najlepeij nad polskie morze.

 • kamuimac

  Oceniono 25 razy 13

  Kto może ładuje oszczędności w nieruchomości i ziemię . Nie ma się ludziom co dziwić . Zostało wam mała pół roku nim złotówka przestanie mieć jakąkolwiek wartość . Współczuję ludziom którzy trzymają oszczędności życia w złotówkach .

 • akenty87

  Oceniono 9 razy 9

  Inflacja+

 • incipit

  Oceniono 14 razy 8

  PIS-nasiści na gwałt inwestują zagrabione?

 • robert.kwi

  Oceniono 24 razy 8

  I tak, zaraz zleci się mnóstwo gołod..ów i będą zaklinać rzeczywistość, że już za chwileczkę już za momencik ceny spadną i będą mieszkanie po 100tysia za 100m2 w centrum Warszawy ;) i tak już myśla od 15 lat, więc jak wtedy mieli 25 to teraz już mają po 40 za za piętnaście lat 55 :) idealny czas na poszukiwanie własnego m i miłości i robienia dzieci ;) pozdrawiam

 • saves

  Oceniono 23 razy 7

  Gdzie ci krzykacze czekający na wyprzedaże komornicze? Sami pewnie wskakują do pędzącego pociągu. Nie chcieli kupować za 7, kupią za 10. HAHAHAHAHHA

 • spyderman2

  Oceniono 8 razy 6

  2 powody:
  - od czasu pis ceny cebuli, kartofli, pradu, biletów itd wzrosły 2 krotnie wiec szaleje inflacja
  - rodziny z pisiego nierządu totalnego za sute pensje na sztucznych stanowiskach wykupują mieszkania pod wynajem sÓwerenom

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX