Dowody osobiste. Wchodzi w życie ustawa o dokumentach publicznych. Surowe kary za repliki

12 lipca weszła w życie ustawa o dokumentach publicznych. Na jej mocy tworzenie replik dowodów osobistych i innych dokumentów potwierdzających tożsamość stało się przestępstwem.

Głównym celem ustawy o dokumentach publicznych jest walka z fałszerstwami dokumentów, a także z wykorzystywaniem ich do popełniania przestępstw, np. wyłudzania kredytów - informuje MSWiA.

Ustawa o dokumentach wchodzi w życie. Bez kary za kserowanie dowodu osobistego 

Według ustawy, osoba, która wytwarza, oferuje, zbywa lub przechowuje w celu zbycia replikę dokumentu publicznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat. Ustawa nie przewiduje jednak kary za wykonywanie kserokopii dokumentów, np. w banku - wyjaśnił dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji doktor Maciej Kawecki.

- Do dzisiaj było możliwe nabycie repliki dokumentu tożsamości i włożenie do segregatora, czyli potraktowanie jako dokumentu kolekcjonerskiego. W praktyce one bardzo często służyły do wyłudzeń, kradzieży i oszustw - powiedział Maciej Kawecki.

Zdaniem MSWiA stworzenie ustawy o dokumentach publicznych było konieczne, ponieważ do tej pory zapisy o dowodach osobistych i innych dokumentach potwierdzających tożsamość "były rozproszone w blisko 400 aktach prawnych" i brakowało "jednolitych standardów zabezpieczeń przed fałszowaniem".

Przy MSWiA powstanie komisja do spraw dokumentów publicznych

Ustawa zakłada zakaz tworzenia replik dowodów osobistych, ale także utworzenie rejestru dokumentów publicznych, w którym będą przechowywane wszystkie dane na ich temat: m.in. wzory, nazwy zabezpieczeń przed fałszerstwem czy informacje dotyczące wytwórcy. Przy MSWiA zostanie utworzona także komisja do spraw dokumentów publicznych, która m.in. będzie brać udział w opracowywaniu nowych wzorów dokumentów.

Regulację pozytywnie ocenia sektor bankowy. Według informacji Związku Banków Polskich rocznie udaremnianych jest około 6 tysięcy prób wyłudzeń kredytów na podstawie fałszywych dokumentów. Nowe przepisy nie ograniczają prawa do robienia kopii dowodu osobistego bankom, ponieważ regulują to między innymi prawo bankowe i ustawa o przeciwdziałaniu prania pieniędzy - tłumaczy doktor Przemysław Barbrich ze ZBP.

- Nie z kolekcjonerami był problem tylko z tymi, którzy pod płaszczykiem dokumentu kolekcjonerskiego próbowali na przykład wyłudzić kredyty z sektora bankowego, założyć konta, albo doprowadzić do jakiś działań przestępczych - mówił Przemysław Barbrich.

Więcej o:
Komentarze (6)
Dowody osobiste. Wchodzi w życie ustawa o dokumentach publicznych. Surowe kary za repliki
Zaloguj się
 • jtby

  Oceniono 2 razy 2

  Może pisgłąby opracowały by jakieś nie tylko inwigilacyjne i represyjne systemy informatyczne.
  Np. na bazie PESEL możliwość weryfikacji tożsamości po numerze dowodu i obowiązek takiej weryfikacji np. przez firmy pożyczkowe itd. pod groźbą obciążenia kosztami za ściganie oszustów, jeżeli firma nie dochowa należytej staranności i nie będzie weryfikować klientów.
  Jak na razie wy mściwie panujący potrafcie tylko opracowywać systemy mające na celu przykręcanie śruby podatnikowi, żeby móc rozdawać kolejne pincet i zapewnić sobie kolejne TKM i KASA.
  Przydałby się, np. zintegrowany z bazą PESEL system rejestracji, może być dobrowolnej, miejsca zamieszkania. Dzisiaj przepisy meldunkowe to anachronizm Zwłaszcza, że w d.o. nie ma już meldunku.
  Drodzy, drogo nas kosztujący pisdolce - zrobilibyście w końcu coś pożytecznego, a nie spisdalali wszystkiego, czego się tkniecie.

 • 5rrrr

  0

  Firmy wykonujące "dowody kolekcjonerskie" przeniosą się za granicę. Złodzieje i tak będą je zamawiać i wykorzystywać do wyłudzeń. Popełnią tylko jedno przestępstwo więcej.

 • tegepe

  0

  Kto i dlaczego nie wprowadził zakazu kopiowania dowidów osobistych?

 • iwanme

  0

  To byli jacyś kolekcjonerzy? Przecież wiadomo o co chodzi w takich produktach kolekcjonerskich i replikach .
  Tak jak kolekcjonerskie wyroby tytoniowe typu snus :P

 • wichura

  Oceniono 3 razy -1

  Brawo!
  Jeszcze tylko prośba, by LEGALNE dowody osobiste zaczęły zawierać jakieś użyteczne informacje...
  (w szczególności adres i wzór podpisu)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX