Putin i Erdogan dobili targu pomimo obaw NATO i ostrzeżeń USA. System rakietowy S-400 już w Turcji

Pierwsze dostawy rosyjskiego systemu rakietowego S-400 dotarły właśnie do Turcji. Informację o tym, że sprzęt wojskowy jest już w bazie niedaleko Ankary podało tureckie ministerstwo obrony. Sprawa wywołuje ogromne kontrowersje wśród sojuszników w NATO, a Stany Zjednoczone grożą Turcji sankcjami.

Tureckie władze poinformowały, że pierwsze części rosyjskiego systemu dotarły dzisiaj do bazy Murted, a w najbliższych dniach dostawy będą kontynuowane. Media pokazały rosyjski samolot transportowy Antonow-124, który lądował w bazie wojskowej.

Na wieść o pierwszej z dostaw rosyjskiego sprzętu ponownie spadła wartość tureckiej liry w stosunku do dolara. Rosyjsko-turecki kontrakt budzi bowiem kontrowersje na Zachodzie. NATO obawia się współpracy jednego ze swoich kluczowych członków z wrogo nastawioną do Sojuszu Rosją. Zachód z nieufnością przyjmuje też rosnącą współpracę Turcji z Chinami.

Stany Zjednoczone grożą Ankarze sankcjami

Turcja jest częścią programu budowy amerykańskich myśliwców F-35, dlatego Stany Zjednoczone grożą sankcjami. Pod koniec czerwca ambasador USA przy NATO Kay Bailey poinformowała, że obecność w jednej armii F-35 i rosyjskiego systemu rakietowego może wpłynąć negatywnie na wykorzystanie nowoczesnych myśliwców. Waszyngton obawia się, że rosyjski sprzęt może okazać się niebezpieczny dla amerykańskich maszyn i tymczasowo wstrzymał szkolenie tureckich pilotów przyszłych myśliwców. Relacje Turcji i Stanów Zjednoczonych od wielu miesięcy znajdują się w impasie. Jeszcze za czasów poprzedniego amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy Waszyngton odmówił ekstradycji do Turcji Fetullaha Gullena, głównego wroga tureckiego prezydenta. Za czasów Donalda Trumpa pojawiły się kolejne spory - między innymi wokół więzionego w Turcji amerykańskiego pastora.

Więcej o:
Komentarze (57)
Putin i Erdogan dobili targu pomimo obaw NATO i ostrzeżeń USA. System rakietowy S-400 już w Turcji
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 24 razy 10

  Nie oszukujmy sie, rola Turcji w NATO jest bardzo dwuznaczna. To nie jest prawdziwy sojusznik. A NATO na Turcji zalezy, bo moze tam utrzymywac bazy kontrolujace Bliski i Srodkowy Wschod oraz duza czesc Rosji.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 21 razy 7

  NATO z rosyjską bronią...Troja znajduje się w Turcji. Czyli historia lubi się powtarzać.
  Powrócił koń trojański.

 • kartownik

  Oceniono 7 razy 3

  Wystarczy się chwile zastanowić. Turcja potrzebuje obrony przeciwlotniczej przede wszystkim przeciwko Izraelowi. Jeżeli kupi amerykański to o skuteczności będą, za pomocą tajnych kodów, decydować amerykanie. Podobnie jak przy tych niesamowicie drogich rakietach, „które mamy mieć”. W tej sytuacji kupno amerykańskiego sprzętu niema dla nich sensu. Dodatkowo rakiety rosyjskie są ponoć bardzo dobre i dużo tańsze. Turcja ma w kontrakcie stopniowe przekazywanie produkcji. Nie widać możliwości by dobrowolnie z tego zakupu zrezygnowali.

 • radon13

  Oceniono 14 razy 2

  Wiadomo że USA nie pozwolą ruskim testwować na co dzień wykrywalnosci F35 przez radary S400 !

 • leonleonidas

  Oceniono 12 razy 2

  Turcja to suwerenny kraj.

 • ri-pi

  Oceniono 14 razy 2

  "Waszyngton obawia się, że rosyjski sprzęt może okazać się niebezpieczny dla amerykańskich maszyn " - ale jaja . A co myśleli amerykańscy geniusze że S-400 służyć ma do strącania gruszek?

 • 1moco2

  Oceniono 12 razy 2

  Przekonał się z kim warto trzymać, a na kim nie warto polegać.

 • wacmax

  Oceniono 27 razy 1

  Dlaczego Turcja kupuje w Rosji. Bo kupuje lepszy sprzęt i tańszy. BO KIERUJE SIĘ INTERESEM TURCJI !
  A stejtowieccy lokaje styropianowo-pisuarowi kieruja się interesem Stejtowietów !
  I dlatego kupuja dwa razy droższy gaz, niz rosyjski, F-35 zakupione bez przetargu, offsetu i rabatu.
  Dlaczego ? Bo kolonie, rządzone przez lokajstwo, tak mają.
  A zauważyliście, że Stejtowiety straszą Turcję sankcjami, na wypadek niekupowania stejtowieckiego drogiego złomu ?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX