Nie opłacasz abonamentu RTV? Urzędnicy mają prawo zająć twoje wynagrodzenie. Kiedy i ile trzeba zapłacić?

Rozpoczęła się wysyłka kolejnych wezwań do zapłaty zaległego abonamentu RTV. Czy można zignorować takie wezwanie? W jakich przypadkach można uniknąć płacenia abonamentu?

Abonament RTV to opłata publiczna, która przewiduje obowiązek wnoszenia opłat za korzystanie z radia i telewizora. W ostatnim czasie Poczta Polska rozpoczęła wysyłkę kolejnych wezwań do zapłaty abonamentu radiowotelewizyjnego. Na samym początku dłużnicy otrzymują wezwanie do zapłaty, a w przypadku zignorowania pierwszego listu wysyłane jest upomnienie. Ignorowanie wezwania do dobrowolnej zapłaty może po jakimś czasie zostać wyegzekwowane w inny sposób.

Poczta Polska wysyła kolejne wezwania do zapłaty abonamentu RTV. Kto nie musi płacić abonamentu i jak złożyć wniosek o umorzenie należności?

Naczelnik Urzędu Skarbowego na wniosek Poczty Polskiej w trybie postępowania egzekucyjnego może pobrać opłatę abonamentową bezpośrednio z naszego wynagrodzenia, świadczenia emerytalnego lub rentowego. Jeśli urząd zadecyduje się zająć wynagrodzenie dłużnika, musi przesłać do pracodawcy informację na temat zajęcia odpowiedniej części pieniędzy danej osoby. Pracodawca musi przekazać wtedy określoną sumę bezpośrednio organowi, który zajmuje się pobieraniem opłat abonamentowych.

Osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 procent przeciętnego wynagrodzenia, osoby niewidome i niesłyszące czy osoby, które mają stwierdzoną całkowitą niezdolność do pracy, nie muszą płacić abonamentu radiowotelewizyjnego.

Osoby, które zalegają z opłatą mogą zawnioskować o rozłożenie należności na raty lub odroczenie terminu zapłaty. Można także wnieść zarzuty, jeśli według naszej opinii Urząd Skarbowy zastosował zbyt uciążliwy środek do egzekucji opłaty abonamentowej. Przykładem może być próba egzekucji z ruchomości. Zarzut możemy wnieść także wtedy, gdy niezapłacony przez dłużnika abonament zdążył się przedawnić. Zaległy abonament RTV przedawnia się po upływie 5 lat od momentu, kiedy powstał dług.

Można również wnosić o umorzenie całej należności, o ile przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe. Wniosek w tej sprawie składamy drogą pocztową lub za pośrednictwem e-maila. Dokumenty wysyłamy do Departamentu Budżetu i Finansów Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa). Poza wnioskiem należy załączyć dokument potwierdzający szczególne okoliczności (zaświadczenie o bezrobociu, dowody potwierdzające korzystanie z pomocy społecznej, złą sytuacje finansową rodziny, przewlekłą chorobę).

Abonament można zapłacić we wszystkich placówkach Poczty Polskiej lub za pośrednictwem strony internetowej.

Więcej o:
Komentarze (102)
Nie opłacasz abonamentu RTV? Urzędnicy mają prawo zająć twoje wynagrodzenie. Kiedy i ile trzeba zapłacić?
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 77 razy 67

  Płacić, bo Kurski i jego hołota muszą zarabiać jeszcze więcej, aby opluwać nas z jeszcze większym zapałem!

 • franiux

  Oceniono 51 razy 45

  Trzeba wyrejestrować TV na poczcie i opłaty przestaną być naliczane. To takie proste. A TV i tak nie oglądam, nie mam anteny podpiętej do TV. Sam TV używam tylko do grania na konsolach.
  Nie mam zamiaru płacić za to gnojowisko które leci w TV. Propaganda przeplatana reklamami kremów na ból d***.

 • zerozer52

  Oceniono 40 razy 32

  A czy ja z tą Ku...zją, czyli spółką, podpisałem jakąś umowę?

 • panna.mela.konfacela

  Oceniono 38 razy 30

  Wyrejestrowałam, telewizor (kineskopowy!) wyniosłam do piwnicy i może mi Kurski skoczyć na pochyłe drzewo.

 • ks.pedofil

  Oceniono 35 razy 23

  Wyrejestrowac odbiorniki. Kapusiow z Poczty gonic kijem. Teraz kazdy LISTONOSZ jest z pis.

 • bogpan

  Oceniono 21 razy 17

  Złodzieje.

 • nitro2012

  Oceniono 18 razy 16

  o ile ma się zarejestrowany odbiornik ;)
  jak się nie ma, to poczta musi przedstawić dokument stwierdzający zawarcie umowy ;)

 • megre

  Oceniono 15 razy 15

  Fajna ta władza....
  Niewidomi nie muszą już płacić za oglądanie telewizji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX