Sztandarowy program Schetyny ma kosztować 30 mld zł rocznie. Skąd tyle wziąć? Są cztery pomysły

Na Forum Programowym Koalicji Obywatelskiej zaprezentowany został program "Niższe Podatki - Wyższa Płaca", który ma kosztował 30 mld zł rocznie. Skąd wziąć te pieniądze? Na przykład z dywidend z lepiej zarządzanych spółek państwowych, albo po prostu ze wzrostu gospodarczego - wylicza główny ekonomista Platformy Obywatelskiej Andrzej Rzońca.

"Niższe Podatki - Wyższa Płaca" - o co tu chodzi?

Sztandarowy program, z którym Koalicja Europejska będzie szła do jesiennych wyborów parlamentarnych, ma opierać się na dwóch filarach. Po pierwsze, to obniżka podatków i składek tak, aby łącznie podatek PIT i składki na ZUS i NFZ nie przekraczały 35 proc. wynagrodzenia.

Przy tym ważne zastrzeżenie - w dół nie mają pójść składki na NFZ i emerytalne, aby nie spadły nakłady na ochronę zdrowia i na przyszłe emerytury. To oznacza, że KO planuje wprowadzać zmiany w wysokości podatku PIT (w grudniu pojawiały się informacje o nowych stawkach 10 i 24 proc., ale teraz już się o tym nie słyszy) czy składki rentowej albo chorobowej. 

Niestety, na razie nie wiadomo, co konkretnie i o ile miałoby spaść, aby osiągnąć pożądany poziom łącznego opodatkowania i oskładkowania. Nie została zaprezentowana żadna nowa matryca podatku PIT czy składek ZUS.

.. Koalicja Obywatelska

Drugim filarem programu mają być dopłaty do wynagrodzenia. Osoby zarabiające płacę minimalną otrzymywałyby dodatkowo 500 zł netto, a osoby z wyższymi zarobkami (do dwukrotności najniższej pensji) proporcjonalnie mniej. I tu na razie nie wiadomo dokładnie, jak miałoby to zostać rozegrane.

Technicznie to dodatkowe wsparcie może przyjąć dwie formy: albo wypłaty ze strony państwa, albo malejącej wraz ze wzrostem wynagrodzenia kwoty wolnej, obejmującej nie tylko PIT, ale też część składek na ubezpieczenie społeczne. Wyboru Koalicja chce dokonać po konsultacjach ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców

- czytamy w dokumencie przesłanym redakcji przez Andrzeja Rzońcę, głównego ekonomistę Platformy Obywatelskiej. 

.. Koalicja Obywatelska

Czytaj też: Grzegorz Schetyna ma swoje 500 plus. KO obiecuje pensje wyższe nawet o 7,4 tys. zł rocznie

Program za 30 mld zł rocznie

Jak wynika z wyliczeń głównego ekonomisty PO, program "Niższe Podatki - Wyższa Płaca" może kosztować ok. 30 mld zł rocznie. Mówimy więc o naprawdę olbrzymim wydatku. Skąd wziąć te pieniądze?

Pomysły są cztery. Pierwszy to oszczędności w aparacie władzy. Opozycja wylicza, że tylko w 2019 r. udałoby jej się ograniczyć wydatki w tej sferze o 4 mld zł np. hamując wzrost wydatków na wywiad wojskowy, IPN, KRRiT, Kancelarię Senatu, Kancelarię Premiera czy Ministerstwo Sprawiedliwości.

Drugi to "wyciskanie" pieniędzy np. z dywidend ze spółek Skarbu Państwa. W tegorocznym budżecie założono tu wpływy rzędu 3 mld zł, KO uważa, że dałoby radę te wpływy potroić "gdyby efekty zarządzania spółkami kontrolowanymi przez Skarb Państwa odpowiadały średniej dla spółek prawa handlowego". 

Po trzecie, KO chce upraszczać system podatkowo-składkowy. W końcu po czwarte - bo dodatkowe pieniądze ma zapewniać wzrost gospodarczy. 

Jego długofalowe tempo wynosi obecnie około 3 proc. Zapewnia ono wzrost dochodów publicznych w trakcie jednej kadencji parlamentu o około 90 mld zł

- tłumaczy Rzońca. Główny ekonomista PO sugeruje też, że program "Niższe Podatki - Wyższa Płaca" może być w pewien sposób "samofinansujący się", bo podniesie opłacalność pracy i "ma szanse przyspieszyć wzrost gospodarki".

Więcej o:
Komentarze (112)
Sztandarowy program Schetyny ma kosztować 30 mld zł rocznie. Skąd tyle wziąć? Są cztery pomysły
Zaloguj się
 • prawdziwy_gonzo

  Oceniono 27 razy 17

  Przecież to są tylko obietnice. Nikt nie mówi poważnie o ich realizacji. Schetyna potem powie, że żartował i się uśmiechnie. No i przez 4 lata będzie mówił, że ma związane ręcę, bo musi odkręcić bałagan, jaki zostawił Kaczyński. Vincent powie, że pinińdzy ni ma i pozamiatane.

 • rajqu

  Oceniono 25 razy 11

  PRZYPOMINAM - Rzońca TO TEN EKONOMISTA CO WIESZCZYŁ 100 MLD DEFICYTU PO WPROWADZENIU 500 OD RAZU W PIERWSZYM ROKU.
  TAKI PAJAC JAK PETRU.

 • ganro

  Oceniono 7 razy 7

  Ha ha ha , Tusk miał zwolnić połowę urzędasów.

 • D B

  Oceniono 12 razy 6

  Donek parę lat temu pytał, gdzie są zakopane miliardy, Rzońca wiedział, nie POwiedział i to było tak xddd

 • krzysiozboj

  Oceniono 16 razy 6

  Gdzieś widziałem dane z PKN Orlen, z czasów PO i PiS. Jeśli wróci zarządzanie z czasów PO, to do tych 30 mld, będzie trzeba jeszcze kilka mld dołożyć za Orlen, znaczy się "za lepsze zarządzanie".
  Szybszy wzrost PKB? No można i 15% założyć. Co najwyżej później się powie - my chcieliśmy, ale ten kryzys światowy i zły PiS.

 • morgenroth

  Oceniono 30 razy 6

  3 x 15, kradzież środków z OFE, podniesienie wieku emerytalnego, podwyżka VAT - lepiej z Jarkiem zgubic niż z wami znaleźć, platformiaste klauny 🤥

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX