Coraz gorsza sytuacja Tesco w Polsce. Sieć zamyka kolejne sklepy i notuje 55 mln zł straty

Brytyjska sieć marketów podała, że polski oddział Tesco zakończył rok finansowy 2018/2019 ze stratą 11 mln funtów, czyli ok. 55 mln zł. W ostatnim czasie firma zamknęła w Polsce kolejne sklepy oraz duże centrum dystrybucji w Komornikach pod Poznaniem.

Choć polski oddział brytyjskiej sieci marketów sprzedał towary za 1,9 mld funtów, to zarobił o 11 mln mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pomimo dużej straty i zamykania kolejnych sklepów Tesco prognozuje ogólny wzrost rynku FMCG (tzw. produkty szybkozbywalne) w naszym kraju, ale będzie on w kolejnych latach coraz mniejszy - w 2019 r. na poziomie 3,4 proc., 3 proc. w 2020 r. i 2,7 proc. w 2021 r.

Podczas tegorocznej konferencji "Capital Markets Day 2019" sieć Tesco podała, że w 2018 roku w naszym regionie zamknęła 91 nierentownych sklepów. Nadal ma 994 obiekty, w tym wciąż najwięcej w Polsce (348 sklepów). Na rynku czeskim Tesco pozostawiła 292 sklepy, 204 na Węgrzech i 150 na Słowacji.

Zwolnienia grupowe i likwidacja sklepów

Na początku czerwca br. NSZZ "Solidarność" zrzeszająca pracowników Tesco w Polsce została oficjalnie poinformowana o zwolnieniach grupowych, które w najbliższym czasie planuje sieć hipermarketów. W ich wyniku pracę może stracić łącznie 1480 osób.

Powodem cięć pracowniczych Tesco była likwidacja kolejnych sklepów w Olsztynie, Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej i Starogardzie Gdańskim. Sieć zdecydowała się ponadto na zamknięcie dużego centrum dystrybucyjnego w Komornikach koło Poznania. 

Polacy wolą Biedronkę

Z badań YouGov BrandIndex wynika, że najczęściej wybieranymi przez Polaków sieciami są: Biedronka, Lidl, Rossmann, Decathlon, Castorama, Pepco, IKEA oraz CCC. Wśród marketów spożywczych liderem jest Biedronka, w której wg badania zakupy robi aż 75 proc. dorosłych Polaków. Kolejnymi pod względem popularności są sieci Lidl, Auchan i Carrefour, a dopiero potem Tesco i Kaufland.

Więcej o:
Komentarze (118)
Coraz gorsza sytuacja Tesco w Polsce. Sieć zamyka kolejne sklepy i notuje 55 mln zł straty
Zaloguj się
 • obywatel_piszczyk

  Oceniono 35 razy 27

  Mam nadzieję, że inne markety jakoś się będą trzymać, bo wybór towarów w dyskontach jest bardzo mocno ograniczony ze względu na wielkość powichrzeni handlowej. Czasami łapię się na tym, że wchodzę do Biedronki czy Lidla i patrzę na półki jak cielę na malowane wrota. Kilka serów na krzyż, podobnie kefirów, jogurtów, mrożonek itd. Wybór praktycznie żaden, a to co jest znam na wskroś i już mi się znudziło.

 • agkwiatk

  Oceniono 17 razy 15

  Szanowny redaktorze proszę o precyzję: 11 mln straty czy 11 mln mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - bo to jednak zasadnicza różnica. Dobrze rozumieć o czym się pisze.....

 • mtarczynski

  Oceniono 36 razy 12

  Tesco powinno służyć za wzorzec, jak nie powinien wyglądać handel

 • kaczynski7

  Oceniono 15 razy 11

  Jak bylo Tesco Extra calodobowe - wydawalem u nich ok 1200-2000 zl miesiecznie. Bo byl wybor i godziny pracy mi odpowiadaly. Zawsze robilem je w nocy. Teraz Auchan ma takie towary jak kiedys Tesco. Dlatego kupuje u nich, chociaz duzo rzadziej z racji godzin otwarcia (żeby tak chociaż do 02.00 ...)

 • 1-mark-adams

  Oceniono 27 razy 9

  PiS wygrywa kolejną bitwę o handel. Skutek : godzina w kolejce po jedną kostkę masła.
  Wiem, bo stałem w ostatnich latach pierwszej komuny. Teraz mamy II komunę.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 12 razy 8

  Przecież pisaliście o tym pół roku temu. Wlazłem tylko sprawdzić, co się zmieniło i... nic nowego.

 • fields1

  Oceniono 30 razy 8

  Tesco nie jest w stanie dostosować się do nowych warunków na rynku pracy w myśl, których kasjerzy dostają na koniec miesiąca pensję a nie miskę ryżu.

 • zz1026

  Oceniono 7 razy 7

  w tesco byli zbyt oszczedni
  na dzial na zmiane czesto byla jedna osoba
  skutek tego byl taki ze ani robota nie zrobionan ani nie posprzatane
  na kasie tez ze 2 osoby i kolejka na pol godizny
  i potem zdziwienie ze nikt tam chodzic nie chce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX