Zarzuty dla wiceministra finansów w latach 2008-2013. Chodzi o straty Skarbu Państwa na 3 mld zł

Były wiceminister finansów w latach 2008-2013 usłyszał zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa na kwotę 3 mld zł - poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne. PAP ustaliło, że chodzi o Macieja G.

Maciejowi G. Prokuratura Regionalna w Białymstoku zostawiła zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa w kwocie 3 miliardów złotych z powodu nieuprawnionych zwrotów podatku VAT.

W toku śledztwa przesłuchano 77 świadków, w tym pracowników Ministerstwa Finansów, prokuratorów oraz przedstawicieli organizacji i stowarzyszeń, które w latach 2008-2015 sygnalizowały problemy związane z tzw. przestępczością VAT-owską i potrzebę zmian w prawie, które miały jej zapobiec. Zebrany materiał dowodowy jednoznacznie wskazuje, że Maciej G. dopuścił się przestępstwa z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności

- czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej. Przytoczony przepis kodeksu karnego mówi o sytuacji, gdy "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej".

Co konkretnie miał zrobić Maciej G.?

Jak informuje Prokuratura Krajowa, Maciej G. w 2013 r. miał zablokować nowelizację ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, która miała ograniczać nadużycia przy sprzedaży niektórych wrażliwych towarów, jak wyroby stalowe, paliwa i elektronika.

Maciej G., pełniąc w latach 2008-2013 funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, nadzorował pracę Departamentu Podatku od Towarów i Usług. Do jego obowiązków należał nadzór m.in. nad pracami związanymi z przygotowaniem projektów zmian w prawie podatkowym.

26 lutego 2013 roku ówczesny Dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług przedłożył mu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa, wskazując, że ograniczenie nadużyć podatkowych wymaga m.in. skrócenia okresów rozliczeniowych z trzech do jednego miesiąca.

Maciej G. naniósł na projekcie ustawy osobistą, opatrzoną pieczęcią adnotację o braku akceptacji dla zmian w przypadku sprzedaży wyrobów elektronicznych i nieruchomości. W rezultacie jeszcze tego samego dnia, w ciągu dwóch godzin, projekt ustawy został zmieniony. Z jego uzasadnienia usunięto informację na temat ustaleń służb kontrolnych państwa, które alarmowały o wzroście wyłudzeń podatku VAT przy obrocie wyrobami elektronicznymi

- pisze Prokuratura Krajowa dodając, że konsekwencją działania wiceministra było "osiągnięcie korzyści majątkowej przez osoby zajmujące się eksportem i sprzedażą telefonów komórkowych" w Unii. Straty dla Skarbu Państwa z tytułu nieuprawnionych zwrotów podatku VAT wyliczono na 3 mld zł.

Horała zapowiadał to tydzień temu

Marcin Horała, przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT, poinformował w zeszłym tygodniu, że jego komisja skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niedopełnienia obowiązków i narażenia skarbu państwa na stratę wielkiej wartości w zakresie wyłudzeń podatku VAT w handlu elektroniką przez trzech byłych urzędników Ministerstwa Finansów. Chodziło właśnie o Macieja G., a także o ministra Jacka Rostowskiego oraz wiceministra Andrzeja Parafianowicza.

Więcej o:
Komentarze (57)
Zarzuty dla wiceministra finansów w latach 2008-2013. Chodzi o straty Skarbu Państwa na 3 mld zł
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 36 razy 32

  Brawo, aresztować wiceministra poprzedniej ekipy tuż przed wyborami! To na pewno zbieg okoliczności a fakt, że proukraturę nadzoruje startujący w wyborach polityk nie rodzi żadnego konlfiktu interesów, bo to katolik i człowiek nieskalanie uczciwy! Chałwa Wielkiej Polsce!

 • antonikarcz

  Oceniono 40 razy 32

  Jaka sprawna ta PiSia prokuratura, tydzień i zarzuty, a w sprawie łapówki od wielkiego dewelopera cisza.

 • sailor2016

  Oceniono 31 razy 27

  Gdybyśmy żyli w normalnym państwie prawa taka wiadomość była by potwierdzeniem skuteczności tegoż państwa i praworządności. Niestety obecnie CBA, Prokuratura i inne organy represji to zwykła jaczejka piSSu i niema nic wspólnego z prawem i sprawiedliwością.

 • 3toma

  Oceniono 24 razy 22

  Widać że wybory blisko

 • sailor2016

  Oceniono 22 razy 20

  Kampania wyborcza rusza pełną parą.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 25 razy 19

  Drogie pismęty, ilu to pełowców wsadziliście mimo szumnych obietnic? Tyle nakradli, a wy przez 4 lata nic? Coś mi się wydaje, żeście miękką fają robieni.

 • bkiton

  Oceniono 20 razy 16

  No, jak Horała stawia zarzuty, to jestem spokojny.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 26 razy 16

  Zarzuty pisowskiej prokuratury to gwarancja uczciwości.

 • aronia0

  Oceniono 18 razy 14

  Zwykly news rzucony na rybke. Chodzi o wiceministra Grabowskiego. CBA cos tam stwiedzi, ze cos nie gra, proskuratura (usluzna) sporzadzi akt oskarzenia (jesli jej sie uda znalezc jakies dowody) a sad sprawe umorzy, bo dowody slabe. Ale w Polske juz poszla informacja, ze byly wiceminister finansow za rzadow PO-PSL jest w cos umoczony. cel przekazu - poprzednia wladza kradla. I to akurat przed wyborami. Zalosne, choc ciemnota pisowska to kupuje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX