Znikną sklepy Piotr i Paweł. Jest zgoda urzędu. "To początek ekspansji nowej sieci"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na zakup sieci Piotr i Paweł przez SPAR Group. "Decyzja ta oznacza początek procesu ekspansji Wasz Sklep SPAR na polskim rynku" - czytamy w komunikacie prasowym spółek.

Transakcję kupna sieci Piotr i Paweł przez SPAR Group UOKiK zatwierdził w czwartek. Zgoda urzędu to milowy krok do przejęcia ostatniej polskiej marki sklepów delikatesowych. Samą umowę kupna-sprzedaży podpisano pod koniec maja br.

Ze zgodą UOKiK, SPAR Group będzie mogła rozpocząć proces "reorganizacji" obecnych sklepów Piotr i Paweł na inne formaty. Nastąpi rebranding na nowe marki SPAR i EUROSPAR - tym samym marka Piotr i Paweł ostatecznie zniknie z rynku. 

Ostatnio liczba sklepów pod szyldem Piotr i Paweł i tak topniała. Z powodu poważnych problemów finansowych niektóre lokalizacje były w ostatnich miesiącach przejmowane np. przez Carrefoura czy Biedronkę. Nadal jednak w około 70 lokalizacjach sieć prowadzi handel.

Zawirowania wokół marki SPAR

Działania, które podejmiemy w sklepach Piotr i Paweł, to początek naszej ekspansji oraz rozwoju sieci pod marką SPAR, do której od kwietnia 2019 mamy wyłączne prawa w Polsce

- mówi Rob Philipson, odpowiedzialny za rynek polski z ramienia SPAR Group. Z tymi wyłącznymi prawami do marki jest jednak pewien problem.

Dziś siecią około 250 sklepów SPAR w Polsce zarządza spółka SPAR Polska, należąca do Grupy Kapitałowej Bać-Pol. Miała ona umowę franczyzy ze SPAR International, czyli centralą koncernu. No właśnie - miała, bo w lutym Holendrzy umowę franczyzy dla SPAR Polska wypowiedzieli, a po dwóch miesiącach przyznali ją SPAR Group z Republiki Południowej Afryki.

Tyle, że Polacy argumentują, iż wypowiedzenie umowy franczyzy było nieważne. Sprawą zajmują się sąd w Amsterdamie i sądy w Polsce (do sądów w Polsce SPAR Polska wystąpiła o ustanowienie zabezpieczeń na mocy ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji). Spór jest skomplikowany, obie strony - centrala SPAR i SPAR Polska - przerzucają się argumentami, które decyzje sądów są ważniejsze.

Wbrew pojawiającym się w ostatnim czasie doniesieniom mówiącym o decydującej roli polskich sądów, należy wyraźnie podkreślić, że ostateczna decyzja odnosząca się do kwestii własności licencji SPAR w Polsce może zostać podjęta wyłącznie przez sądy holenderskie. Rozstrzygnięcie to będzie wiążące dla wszystkich stron

- czytamy w ostatnim oświadczeniu od SPAR Group. Spółka dodaje, że rozprawa wstępna w Holandii zakończyła się decyzją na korzyść SPAR International (a więc i na korzyść SPAR Group).

Najwięksi na świecie

SPAR International jest największą na świecie franczyzową siecią sklepów spożywczych, z ponad 12,7 tys. lokalizacji. Główna siedziba spółki znajduje się w Holandii, ale sklepy pod szyldem SPAR są obecne na czterech kontynentach (Europa, Azja, AfrykaAustralia).

SPAR Group jest master franczyzobiorcą na rynek RPA od ponad 50 lat. Operuje też w niektórych innych krajach Afryki, rozwija też działalność m.in. w Irlandii, Anglii czy Szwajcarii. 

W Polsce SPAR Group założyła firmę Wasz Sklep SPAR, i to ona będzie technicznie zarządzać siecią SPAR w Polsce (oczywiście, jeśli sądy rozstrzygną sprawę na korzyść tej strony). 

Więcej o:
Komentarze (214)
Znikną sklepy Piotr i Paweł. Jest zgoda urzędu. 'Początek ekspansji nowej sieci'
Zaloguj się
 • sector23

  Oceniono 62 razy 48

  Szkoda...... liczyłem na powstanie Narodowej Sieci Sklepów Spożywczo - Wielobranżowych "Leszek i Jarosław", ewentualnie: NSSSW "Jacek i Placek"

 • ynlem

  Oceniono 46 razy 40

  Jak to jest w Polsce ze tylko szczekać potrafimy na obcych a sami już biznesu nie utrzymamy. Poza tym SPAR to w UK takie żabki i daleko im do delikatesów

 • wojto51

  Oceniono 47 razy 35

  Najwyraźniej "czysto polskie" pozostaną tylko bazary...no i jeszcze Dino. jak na taki "dumny" naród, trochę mało. Kolejny raz sprawdza się powiedzenie " Krowa, która głośno ryczy, daje mało mleka"

 • 100gr

  Oceniono 52 razy 34

  A miała być repolonizacja! Buhahahaha. Nic dziwnego teraz, że polityka migracyjna obecnego rządu polega na masowym wręcz sprowadzaniu już nie tylko Ukraińców, ale też Azjatów różnej maści. Hasło PIS na wybory powinno brzmieć "Polska PRECZ"

 • threemen

  Oceniono 37 razy 31

  Kolejny sukces polskich sieci wspieranych przez bajkopisarza Morawieckiego, który już zapewne nie pamięta, kiedy był w sklepie, ale chętnie uchwali, gdzie masz kupować i kiedy.

 • pe_ro

  Oceniono 31 razy 25

  Upadek sieci "Piotr i Paweł' to kolejny "sukces" dojnej zmiany. Czego PiSS nie dotknie to sp....li.

 • bokaj

  Oceniono 31 razy 23

  Jak suweren powstał z kolan, to polski handel już nie jest w stanie się podnieść...

 • dyskootantka

  Oceniono 27 razy 21

  "Repolonizacja" trwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX