500 plus na niepełnosprawnych dostanie ponad 100 tys. emerytów. Drugie tyle też może ruszyć do ZUS

W piątek w Sejmie ma odbyć się głosowanie ws. projektu świadczenia 500 plus dla niepełnosprawnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje, że po wejściu w życie ustawy, do lekarzy orzeczników mogą ustawić się długie kolejki osób starających się o orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy i samodzielniej egzystencji.

Świadczenie będzie wynosiło 500 zł miesięcznie. Będzie przysługiwało pełnoletnim osobom posiadającym jedno z czterech orzeczeń:

* orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji 

* orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

* orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji

* orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Pieniądze otrzymają wyłącznie te osoby, które nie dostają innych świadczeń publicznych, albo dostają mniej niż kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (w tym roku 1100 zł miesięcznie). W trakcie prac w Sejmie Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska proponowała zniesienie kryterium dochodowego, ale ten wniosek odrzucono, tłumacząc wprowadzenie progu ograniczonymi możliwościami budżetu państwa. 

Według planów rządu, wnioski o 500 plus dla niepełnosprawnych będzie można składać od 1 października br.

Będą kolejki po orzeczenia?

W Ocenie Skutków Regulacji projektu ustawy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacowało, że po 500 plus dla niepełnosprawnych będzie mogło wystąpić np. ok.120 tys. emerytów i rencistów z ZUS z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jednocześnie jednak przewiduje, że to grono beneficjentów może się niemal podwoić.

Istnieje realne prawdopodobieństwo rozszerzenia kręgu uprawnionych o osoby pobierające emerytury w wieku 75 lat i więcej, które po wejściu w życie regulacji będą starały się uzyskać orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, co może oznaczać wzrost liczby uprawnionych o ok. 110 tys. osób

- uważa resort i uprzedza lekarzy orzeczników i członków komisji lekarskich w ZUS, że liczba osób
ubiegających się o orzeczenie może się znacznie zwiększyć. 

To nie koniec osób, które mogą ustalić się w kolejce po orzeczenia o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej szacuje, że o taki dokument mogłoby się starać kolejnych nawet 125 tys. osób, które dziś posiadają wyłącznie orzeczenie o znacznym
stopniu niepełnosprawności.

Więcej o:
Komentarze (15)
500 plus na niepełnosprawnych dostanie ponad 100 tys. emerytów. Drugie tyle też może ruszyć do ZUS
Zaloguj się
 • jagger_lodz

  Oceniono 15 razy 9

  Ja proponuje takie ozwiazanie: wyplacac 500+ wszystkim osobom znajdujacym sie w granicach administracyjnych RP z pominieciem tylko tych ktorzy pracuja chocby 1h/miesiecznie. Zaoszczedzimy na debatach, konferencja i obradach sejmu...

 • Arleta Spica

  Oceniono 5 razy 5

  Mam męża że znacznym stopniem niepełnosprawności i nie zdolny do samodzielnej egzystencji bardzo potrzebuje wsparcia i pomocy osoby drugiej i jemu się nie będzie należało 500+ bo sobie wypracował emeryturę trochę wyższą. Powinni znieść kryterium dochodowe .Dzieciom nawet dano tym którzy rodzice mają wysokie pensje jakie to nie sprawiedliwe.!!!

 • cud_malina

  Oceniono 3 razy 3

  Od kiedy to ZUS wydaje orzeczenia o niepełnosprawności? Tym się zajmują miejskie i powiatowe zespoły d/s orzekania o niepełnosprawności nijak nie związane z ZUSem. A ZUS, żeby nie dać renty, sam sobie stwierdza, że człowiek jest zdolny do pracy, zupełnie nie zważając na posiadane orzeczenie. To dwa niezależne, równoległe światy.

 • pik212

  Oceniono 1 raz 1

  Jak masz niepełnosprawnych rodziców, którzy mają małe emerytury nie dostaniesz nic. Ci którzy zarabiają po 7000 zł i mają dzieci dostaną za nic po 500 zł na dziecko plus odliczenie od podatku. Brawo. Na szęście będzie coraz więcej tych, którzy mają po opieką rodziców z coraz mniejszymi emeryturami i tu PiS nie wygra.

 • valla

  Oceniono 2 razy -2

  Nie szkoda marnowac pieniędzy podatnikow? Z nich i tak nic nie będzie poza oobciazeniem dla podatnika

 • eva_bramborova

  Oceniono 2 razy -2

  Uposledzony syn lepperzycy ktora wiodla prym w trakcie awanturniczego protestu "niepelnosprawny" w sejmie nie dostanie tej kasy bo jest radnym PO.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX