Split payment został przełożony. Premier: "Słuchamy głosów przedsiębiorców"

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, nie wejdzie w życie 1 września, tak jak zapowiadano. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd przychylił się do postulatów przedsiębiorców i przesunął datę wdrożenia split paymentu na 1 listopada.

- Słuchamy głosów przedsiębiorców.Razem z Ministerstwem Finansów przesuwamy termin wdrożenia mechanizmu podzielonej płatności na 1 listopada, aby były dodatkowe miesiące na dostosowanie informatyczne systemów księgowych i większa łatwość wdrożenia projektu - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Krakowskim Parku Technologicznym.

Szef Rady Ministrów podkreślił, że propozycji dotyczących split paymentu było wiele, ale jeden z postulatów był "dość technicznie brzmiący i związany z księgowością". Przedsiębiorcy chcieli mieć więcej czasu na wdrożenie split paymentu, bo obawiali się, że do pierwszego września nie zdążą wszystkiego przygotować. Premier Mateusz Morawiecki posłuchał ich próśb i zdecydował się na przesunięcie wejścia w życie tego mechanizmu.

Split payment - jak to działa?

 Z zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynika, że split payment ma zapobiegać oszustwom podatkowym. Split payment, czyli podzielona płatność, ma polegać na tym, że kwota netto będzie wpływać na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy, z kolei kwota VAT - na specjalne konto VAT. Dzieleniem pieniędzy mają zajmować się banki. Po stronie przedsiębiorcy będzie leżeć obowiązek wyboru opcji podzielonej płatności elektronicznej podczas dokonywania przelewu.

- Mechanizm podzielonej płatności, czyli płace sprzedawcy netto, a na specjalne konto idzie to brutto, czyli VAT, po to, żeby już nikt nie mógł oszukiwać tych przedsiębiorców właśnie, bo to przecież jest też dla ich dobra, jest czymś, co dalej jeszcze dodatkowo ucywilizuje rynek w Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Krakowie.

Więcej o:
Komentarze (14)
Split payment dopiero po wyborach? Mateusz Morawiecki: Słuchamy głosów przedsiębiorców
Zaloguj się
 • mmmail

  Oceniono 7 razy 5

  Split payment obowiązuje od roku, wszystkie systemy są dawno dostosowane. To, że poniósł klęskę i prawie nikt go nie stosuje, to inna sprawa. Jest to jednak rzecz uciążliwa i będzie zamrażać pieniądze, dlatego zostanie wdrożony po wyborach. Żadna partia do tej pory tak desperacko i na chama nie kupowała wyborców.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 5 razy 5

  A może by zastosować taki podział, że od jednego lekarza specjalisty szybciutko pójdę do drugiego i ew. trzeciego, w międzyczasie wszystkie niezbędne badania, żeby można było sprawnie postawić diagnozę i podjąć leczenie.
  Pod warunkiem rzecz jasna, że leków nie zabraknie ...

 • helikopter69

  Oceniono 6 razy 4

  Po prostu dalej nad tym pracujecie, a nie jak mówisz że słuchacie przedsiębiorców...

 • drbob20

  Oceniono 6 razy 4

  ''żeby już nikt nie mógł oszukiwać tych przedsiębiorców właśnie, bo to przecież jest też dla ich dobra,'' jesli morawiecki zaczyna nawijac o trosce o przedsiebiorcow to znaczy ze wprowadza DOMIAR. to juz bylo przerabiane w peerelu. morawiecki bedzie sciagal vat nawet od niezrealizowanych tranzakcji bo nie ma kasy na pincet plusy

 • franiux

  Oceniono 6 razy 4

  Przecież to już działa długo i jest dla chętnych. Ma być dla wszystkich czy jak ?

 • ks-t

  Oceniono 3 razy 3

  Słuchamy głosów. Do wyborów.

 • ssaassaa

  Oceniono 5 razy 3

  Ściema wg mnie. Problemem było tylko i wyłącznie przygotowanie do splitu banków. Po stronie przedsiębiorców nie ma większego znaczenia technologicznego.

 • ja.szela

  Oceniono 2 razy 2

  Ale łaskawca, przesunął o 2 miesiące. A prawda jest taka że to prosty sposób na przetrzymanie VAT przez US, zyskają na tym kilka miliardów darmowego kredytu.

 • aa1000

  Oceniono 2 razy 2

  Kiedy się wsłucha w stępkę [leży w szczecińskiej stoczni] jak e-samochodu [ nazwę już wybrano, ale utajniono]?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX