Centralny Port Komunikacyjny dostał dotację. 300 mln zł na badania środowiskowe i analizy

Polski rząd zadecydował o przyznaniu 300 mln zł na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Niedługo takie pieniądze będziemy wydawać co kwartał - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Pełnomocnik rządu ds. budowy lotniska Mikołaj Wild powiedział, że umowa dofinansowania budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w wysokości 300 mln zł została podpisana w czwartek 18 lipca. Zgodę na dofinansowania wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Prokuratoria Generalna. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z funduszu reprywatyzacyjnego.

- Oznacza to, że środki te mają zacząć na siebie zarabiać. Państwo polskie traktuje więc CPK jako dobrą inwestycję - słowa Mikołaja Wilda cytuje portal money.pl.

Kiedy zacznie działać Centralny Port Komunikacyjny? Jest zapowiedź pełnomocnika rządu

Pełnomocnik rządu ds. budowy CPK zdradził także kilka szczegółów dotyczących inwestycji. 300 mln zł dofinansowania ma zostać przeznaczone m.in. na badania środowiskowe. Ich wynikiem ma być stworzenie propozycji dokładnego przebiegu nowych linii kolejowych, która ma powstać do końca tego roku. Do końca grudnia dowiemy się także, kto zostanie partnerem strategicznym inwestycji. Wild zapowiedział, że wraz z lotniskiem zbudowane zostanie ponad 1600 km nowych linii kolejowych - mają powstać do 2040 roku. Nowe linie kolejowe mają m.in. połączyć Mazury z centrum Polski i stworzyć nową drogę dojazdu z Łodzi do Warszawy. Powstać ma także wielki dworzec kolejowy, przez który, zgodnie z zapowiedziami, przejeżdżać będzie 70 proc. pociągów dalekobieżnych.

Mikołaj Wild powiedział także, że otwarcie Centralnego Portu Komunikacyjnego ma nastąpić w zimie 2027 roku. Pełnomocnik rządu zapowiedział także, że inwestycja w CPK może przynieść 4-7 proc. wzrostu PKB Polski. Zauważył jednak, że nie wszystkie inwestycje związane z budową megalotniska będą rentowne. Chodzi przede wszystkim o rozbudowę linii kolejowych, która jest jednak konieczna, by lotnisko funkcjonowało prawidłowo. 

Więcej o:
Komentarze (57)
Centralny Port Komunikacyjny dostał 300 mln zł od rządu. Do końca roku nowe połączenia kolejowe
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 20 razy 16

  - A im droższy ten miś, to... Nooo? Koniaczek?
  - Podwójny. Stać mnie.

 • drbob20

  Oceniono 15 razy 15

  cepeka, mierzeja przekopana, trzy miliony mieszkan oddane do uzytku przed czasem, miliony elektycznych aut zasuwaja po tysiacach kilometrow autostrad i ekspresowek. i to wszystk w kraju ktory przedwczoraj byl w ruinie. poprzednicy nawet stepki pod prom nie potrafili postawic.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 18 razy 14

  300 mln ?????? co kwartał ??????
  Na pensje może wystarczy. Pewnie też na nagrody dla budowniczych ...

 • antykancelista73

  Oceniono 14 razy 12

  no kacze durnie będą tam jeździć elektrycznymi autami od matołusza.......

 • polak66maly

  Oceniono 10 razy 10

  no to sobie kase do zajumania przygotowali.

 • dan_on

  Oceniono 12 razy 10

  położyć edukację, służbę zdrowia, bezpieczeństwo, rozwój technologii i możemy sobie odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądała demografia zanim jeszcze powstanie to panaceum na choroby tego kraju.

 • daniel.jed

  Oceniono 9 razy 9

  Tak się rąbie dużą kasę, frajerzy. A nie jakieś ośmiorniczki. Uczcie się. Jeszcze oszust mówi że tyle będą kradli co miesiąc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX