500 plus dla niepełnosprawnych przyjęte. Wejdzie w życie jeszcze przed wyborami

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wprowadzający nowe świadczenia uzupełniające w wysokości 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania. Ustawą zajmie się teraz Senat.

Głosowało 430 posłów, za przyjęciem ustawy głosowało 428 posłów, przeciw było 2. "To niezwykle ważny i oczekiwany społecznie krok w kierunku budowania państwa solidarnego" - pisze na Twitterze Bożena Borys-Szopa, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W ocenie skutków regulacji projektu ustawy zapisano, że wydatki na nowe świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania wyniosą w tym roku 0,59 mld zł, zaś w przyszłym roku - 2,72 mld zł. Od 2021 r. roczny koszt wyniesie 3,07 mld zł. Środki te będą wydatkowane za pośrednictwem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jego zasadniczym źródłem finansowania jest tzw. danina solidarnościowa, czyli dodatkowy, 4-procentowy podatek dochodowy od osób zarabiających ponad 1 mln zł rocznie. 

500 plus dla niepełnosprawnych - czyli dla kogo?

Świadczenie będzie wynosiło 500 zł miesięcznie. Będzie przysługiwało pełnoletnim osobom posiadającym jedno z czterech orzeczeń:

* orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji 

* orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

* orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji

* orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Pieniądze otrzymają wyłącznie te osoby, które nie dostają innych świadczeń publicznych, albo dostają mniej niż kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (w tym roku 1100 zł miesięcznie). W trakcie prac w Sejmie Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska proponowała zniesienie kryterium dochodowego, ale ten wniosek odrzucono, tłumacząc wprowadzenie progu ograniczonymi możliwościami budżetu państwa.

Według resortu rodziny świadczenie to nie będzie opodatkowane, nie będzie od niego pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne. Jego wysokość nie będzie uwzględniana w dochodzie osób i ich rodzin przy ustalaniu prawa do niektórych świadczeń.

Wnioski będzie można składać od 1 października br., więc możliwe, że beneficjenci pieniądze dostaną jeszcze przed wyborami parlamentarnymi.

Czytaj też: 500 zł dla niepełnosprawnych. Do lekarzy orzeczników mogą ustawić się długie kolejki 

Więcej o:
Komentarze (31)
500 plus dla niepełnosprawnych przyjęte. Wejdzie w życie jeszcze przed wyborami
Zaloguj się
 • bartekkrakow

  Oceniono 9 razy 9

  valla - jak cię potrąci samochód i skończysz na wózku inwalidzkim lub (co gorsza) zostaniesz przykuta do łóżka - ciekawe czy też tak będziesz mówić.

 • 116av

  Oceniono 8 razy 8

  Niepelnosprawni i znowu PIS was OSZUKAL .500+ na kazde dziecko bez MINIMUM DOCHODU a WAM OCHLAPY!!!! HANBA.

 • rozterka47

  Oceniono 5 razy 5

  wszystkie socjale wejdą przed wyborami jako łapówka wyborcza , pieniędzy przecież zabraknie dopiero po wyborach , wtedy PIS nieźle Polakow dociśnie a długi poszybują w góre

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 4 razy 4

  Czyli promil promila uprawnionych. Jeśli osoba jest niezdolna do pracy to w 99,9999% pobiera rentę socjalną/rentę rodzinną/rentę "składkową". Już pominę niezdolność do samodzielnej egzystencji. PiSuar już traktuje sÓwerena nawet nie jak ciemnego luda...

  Gazeto, napisz coś o wczorajszym, głosowaniu nad poprawką do tej ustawy.... było ciekawie

 • Andrzej Kalinowski

  Oceniono 4 razy 4

  Przecież to oszustwo. Osób z takimi orzeczeniami jest promil bo większość ma renty z ZUS i ewentualnie pracuje. Taki sam datek powinny dostawać osoby niepelnosprawne bez renty z umiarkowanym i znacznym st i wtedy kryterium dochodowe miałoby sens

 • rozterka47

  Oceniono 4 razy 4

  na niepełnosprawnych nie było jak był boom gospodarczy a sa pieniedze jak gospodarka i światowa koniunktura zwalnia ???
  próg dochodowy czyli większośc nic nie dostanie w przeciwieństwie do p500plusowiczów i emerytów gdzie żadnych progów dochodowych nie ma

 • antonicholodniak

  Oceniono 2 razy 2

  Uważam ten akt za hańbę rządu...!!

 • stanislaw.sk

  Oceniono 1 raz 1

  Najważniejsze jest na końcu artykułu:
  "Pieniądze otrzymają WYŁĄCZNIE te osoby, KTÓRE NIE DOSTAJĄ INNYCH ŚWIADCZEŃ PUBLICZNYCH, albo dostają mniej niż kwota najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (w tym roku 1100 zł miesięcznie)."

 • tom_lok

  0

  Jakim bogatym krajem jest Polska.!!! Normalnie bogatsza od Niemiec. Pkb co prawda dużo niższe ale co tam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX