Ceny prądu w górę. Dostawcy nie czekali na rozporządzenie ministra

W piątek minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisał rozporządzenie konieczne do skutecznego "zamrożenia" cen energii w 2019 r. Tyle, że mimo tego rządowego programu, dostawcy prądu korzystają z haczyka i podsuwają klientom indywidualnym wyższe taryfy już od września br.

Zgodnie z ustawą przyjmowaną w ekspresowym tempie pod koniec ubiegłego roku, w 2019 r. ceny energii elektrycznej m.in. dla 15 mln gospodarstw domowych są "zamrożone". Na wysokie podwyżki cen prądu narzekały za to m.in. samorządy i firmy, nie mogąc doprosić się obiecanych przez rząd rekompensat. Teraz zwrot pieniędzy jest już blisko, bo minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisał w piątek rozporządzenie, które określa zasady rozliczenia różnic cenowych.

Dzięki działaniom rządu już ok. 90 proc. odbiorców końcowych nie płaci obecnie wyższej ceny za energię elektryczną, niż płaciło w 2018 r. W ciągu 30 dni od dnia wejścia w życie podpisanego przez Ministra Energii rozporządzenia przedsiębiorstwa obrotu dostosują umowy pozostałym ok. 10 proc. odbiorców, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. 

- obiecuje resort energii.

Odbiorcy i tak dostają listy z podwyżkami

Jak donosi natomiast "Dziennik Gazeta Prawna", niektórzy dostawcy energii nie czekali na rozporządzenie ministra, które zrekompensowałoby im brak podwyżek dla odbiorców. Gazeta podaje przykład spółki Energa Obrót, która proponuje swoim klientom (indywidualnym) nowe, wyższe taryfy już od września 2019 r., ale z gwarancją utrzymania stawki w 2020 roku. Przypomnijmy, że "zamrożenie" cen energii obowiązuje tylko w 2019 r. Eksperci szacują, że na początku 2020 r. rachunki mogą wzrosnąć o kilkadziesiąt procent.

Jak czytamy w "DGP", oferowanie klientom wyższych taryf jeszcze w 2019 r. jest zgodne z prawem, ale kiedy w końcu rozporządzenie ministra energii wejdzie w życie, dostawcy będą musieli zwracać klientom różnicę (tak, jakby żadnej podwyżki nie było). Po pierwsze jednak tylko za ostatnie miesiące 2019 r., a po drugie - jest to pewna forma "kredytowania" się u klientów. Z drugiej strony, nie wiadomo, jakie ceny prądu będą obowiązywać w 2020 r. Gwarancja ceny z 2019 r. może wyjść na dobre.

Umowa, jaką proponuje Energa, jest poza taryfą zatwierdzaną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki . To jak przejście do nowego sprzedawcy na wolnym rynku

- tłumaczy w "DGP" Jan Sakławski, radca prawny z kancelarii Brysiewicz & Wspólnicy. Energa Obrót mówi, że takie oferty to "standardowe działania sprzedażowe".

Niektórzy muszą złożyć oświadczenie

Zasady zamrożenia cen energii nieco zmieniły się od 1 lipca. Teraz obowiązuje ono wyłącznie m.in. gospodarstwa domowe, szpitale, jednostki samorządu (gminy, miasta itd.) czy mikro- i małe firmy. Co ważne, wszyscy odbiorcy poza gospodarstwami domowymi będą muszą złożyć oświadczenie do dostawców prądu o wypełnieniu ustawowej przesłanki objęcia mechanizmem stabilizacji cen. Mają na to niewiele czasu, tylko do 27 lipca.

Blokada cen energii nie obowiązuje dla średnich i dużych firm. Od 1 lipca ceny prądu dla nich zostały urynkowione, choć przedsiębiorcy mogą obniżyć ten koszt ubiegając się o tzw. publiczną pomoc de minimis. Tutaj obowiązują już restrykcyjne zasady dotyczące kwoty czy przeznaczenia takiego wsparcia. Wnioski będzie można składać od października 2019 r.

Na mocy innej ustawy, przyjętej w piątek przez Sejm, o rekompensaty będą mogło się ubiegać także ok. 300 firm z najbardziej energochłonnych sektorów gospodarki.

Więcej o:
Komentarze (211)
Ceny prądu w górę. Dostawcy nie czekali na rozporządzenie ministra
Zaloguj się
 • ona_ona_80

  Oceniono 89 razy 83

  A PiSowi rośnie. Ten suweren to jakaś patologia. Czym bardziej ciemiężony, tym bardziej swojego pana popiera.

 • glencok

  Oceniono 80 razy 70

  pisie debile przecież te podwyżki i tak nas trafią. nie w tym roku to w następnym albo kolejnym. Przecież spółki energetyczne nie mogą po prostu zbankrutować biorąc na siebie te podwyżki bo jakiś jełop z rządu na polecenie kaczyńskiego wymyślił ustawę. Prąd z węgla jest coraz droższy, a inne źródła energii zostały przez pis zniszczone. Głupie Polaczki i tak zagłosują na pis bo dał kiedyś 500+, a że za chwilę kraj padnie na pysk to zobaczą po fakcie

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 70 razy 62

  Rozporządzenie o niepłaceniu wyższych cen... :D Czy podobne wejdą na inne towary i usługi?

  A Polacy nadal popierają PiS, nawet mi was nie szkoda. Nie macie problemu z łamaniem konstytucji, zasad wolnego rynku, bezkarnością pedofili w sutannach, ale niech no tylko geje spróbuja przejść z tęczą przez wasze miasto, od razu red alert i wolak po 3 harnasiach wychodzi na ulicę. Potomek husarii, chałwa bohaterom.

  Stop polonizacji Europy.

 • sztucznypolak

  Oceniono 60 razy 54

  Ustroj, ktory tworzy problemy, ktore potem bohatersko rozwiazuje?
  Cos jak socjalizm, albo narodowy socjalizm?

 • 174pit

  Oceniono 31 razy 25

  Zwrócą tak, jak ministranci dojnej zmiany zwrócili nagrody, "które im się po prostu należały".
  A kto będzie zaspokajał pazerność Rydzyka? Kto będzie finansował liczne grono "specjalistów" od samochodów elektrycznych, którzy przez trzy lata wymyślili dla nich nazwę, tyle że nie wiedzą jaką? Z czego budżet będzie płacił innym "specjalistom" od mnożenia liczby wybuchów na metr kwadratowy samolotu z wycieczką do Katynia?

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 37 razy 23

  Gdyby Bolandia nie była kondominium sowiecko-watykańskim tylko miała rządy normalne to:
  -firma z obrotem do 400 000zł nie musiałaby rejestrować się w VAT i rowadzić ewidencji, miałaby wszystko brutto
  -kasy fiskalne by nie istniały
  -kwota wolna od podatku byłaby minimum 24000zł jako minimum egzystencji
  -zrobiona byłaby reforma emerytalna i nie byłoby głodziowych emerytur dla księży oraz ZUSu etc.
  -Polska miałaby rozproszone OZE a do tego minimum 3 atomówki zbudowane przez Koreę Południową
  ale nie-Bolandia musi płacić na księży i wypełniać wiernopoddańczą politykę leżenia krzyżem przed Watykanem, agentami Kremla i Watykanu i wypełniać ich politykę, utrzymywać państwo feudalne :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX