Polacy nadal wyjeżdżają do pracy za granicę. Trzy województwa przodują w statystykach

Największy wzrost liczby Polaków, którzy wykazali dochody uzyskane za granicą, odnotowano dla województw lubelskiego, pomorskiego i lubuskiego. Odwrotny trend zaobserwowano na Mazowszu i w Wielkopolsce.

Na podstawie danych z Izb Skarbowych Business Insider Polska policzył jak wygląda obecna tendencja do pracy Polaków poza granicami kraju. Według danych liczba Polaków, którzy pracują w innych krajach nieznacznie spadła. Statystyki te jednak mogą być lekko zaniżone przez Brexit, a dokładniej legalizacje pobytu naszych rodaków w Wielkiej Brytanii.

Mniej mieszkańców Mazowsza i Wielkopolski rozliczyło się w ubiegłym roku z pracy poza granicami Polski

W 2018 roku w niektórych województwach nadal odnotowano wzrost liczby mieszkańców, którzy zarabiali za granicą. W województwie lubelskim złożono o 3,4 tysiące więcej zaświadczeń o dochodach z pracy poza granicami Polski, na Pomorzu odnotowano wzrost o 2,1 tysięcy zeznań, a w województwie lubuskim z takiej pracy rozliczyło się o 2 tysiące osób więcej. Wzrost liczby Polaków rozliczających się z zagranicznej pensji odnotowano także w województwach śląskim, podlaskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim.

Największy spadek liczby osób rozliczających dochody z pracy poza granicami Polski odnotowany został w Wielkopolskie i na Mazowszu, gdzie złożono kolejno 4,7 i 4,3 tysięcy mniej wniosków niż w 2017 roku. 3,1 tysiące zaświadczeń mniej odnotowano również w województwie Dolnośląskim, 2,7 tysiące mniej w Małopolsce i 1,7 tysięcy mniej na Podkarpaciu. Mniejsze spadki wykazały również województwa opolskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie.

Więcej o:
Komentarze (38)
Polacy nadal wyjeżdżają do pracy za granicę. Największy wzrost emigrantów zarobkowych z Lubelszczyzny
Zaloguj się
 • drdr2

  Oceniono 14 razy 14

  jakieś pomieszanie pojęć. Rejestracja w UK z powodu brexitu nie powoduje zmian podatkowych. PIT w Polsce jest skladany, gdy podatnik ma jakiekolwiek dochody w Polsce, a gdy zarabia tylko zagranicą, Izba Skarbowa nie ma informacji. Rejestracja nie ma tu znaczenia, bo rezydencja podatkowa zależy od tego, gdzie jest centrum interesów życiowych podatnika.

 • remo29

  Oceniono 14 razy 10

  Zostaną dzieci, emeryci, renciści, genetyczni mopsiarze i cwaniaki przyssane do partyjnego koryta. Wstalim z kolan.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 14 razy 10

  Stworzymy warunki, żeby młodzi ludzie chętnie wracali do Polski ...
  NO TWÓRZCIE DO JASNEJ ANIELKI !!!!!!!!

 • trollina1

  Oceniono 10 razy 8

  Ciekawe.... Wyjeżdżają wyznawcy pis.

 • brainbox

  Oceniono 9 razy 7

  "Polacy wyjeżdżają do pracy za granicę."
  Tak, wyjeżdżają........nadal wyjeżdżają.
  Na początku było to dlatego, że Polska "była w ruinie" jak twierdził i nadal twierdzi PiSS. Dzisiaj wyjeżdżają dlatego, że kulawy, wg. opinii Macierewicza, nieustannie prowadzi Polskę do dobrobytu......:)

 • dan_on

  Oceniono 10 razy 6

  z lubelskiego wyjeżdżają do kołchozu na zgniły zachód? przecie tam teraz taki dobrobyt, że żyćnieumierać.

 • alighator2x

  Oceniono 6 razy 6

  co za brednie...
  ci co mieszkają w UK, to od dawien dawna rozliczają się tylko w UK. bowiem mieszkają na stałe w UK. zresztą kiedyś na samym początku nikomu nawet przez myśl nie przeszło złożyć w wskarbówce kwita, bo działała wybitnie niekorzystna umowa co do opodatkowania (od dochodu zagranicznego trzeba było dopłacić podatek w polsce, jeśli w polsce wychodził wyższy...)

  z danych ze skarbówki to sobie można co najwyżej z dużym błędem oszacować tych, co jeżdżą do pracy sezonowo coś dowobić - holandia, niemcy.

 • kataryniarski

  Oceniono 9 razy 5

  Z pomorskiego do branż IT i inżynierskich, z lubuskiego do branż inżynierskich oraz górnictwa, a lubelskiego... do pracy w polu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX