Polska armia wciąż korzysta z radzieckich czołgów T-72. Ich modernizacja będzie kosztować 1,75 mld zł

Rząd zdecydował się na modernizację czołgów T-71. Premier Mateusz Morawiecki podpisał dziś umowę z Zakładami Mechanicznymi Bumar Łabędy w Gliwicach. Proces modernizacji został rozłożony na 6 lat i będzie kosztował 1,75 mld zł.

22 lipca przed południem wizytę premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zjawili się z wizytą w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej gliwickich Zakładach Mechanicznych Bumar Łabędy. Została tam podpisana umowa na modernizację czołgów T-72, które obok czołgów PT-91 oraz Leopardów tworzą najważniejsze elementy polskich wojsk pancernych. T-72 zostaną naprawione i zmodyfikowane.

Dla nas to niezwykle ważne, że te nasze możliwości napraw i modernizacji czołgów T-72 dają możliwość utrzymania miejsc pracy i rozwijania kompetencji obronnych

- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Doprowadziłem do tego, że został podpisany plan modernizacji do 2026 r. Tak w obszarze liczebności wojska, jak i zakupów i modernizacji sprzętu

- dodał minister Błaszczak.

Stare czołgi i nowe helikoptery

Modernizacja radzieckiej konstrukcji czołgów T-72, wprowadzonych przez ZSRR w latach 70. to nie jedyna z inwestycji, które przeprowadza w ostatnim czasie MON. W kwietniu MON podpisał umowę z włoskim koncernem Leonardo na dostawę czterech śmigłowców AW101. Za włoskie maszyny z dodatkowym pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapłacimy 1,65 miliarda złotych. Śmigłowce mają zostać dostarczone wojsku do 2022 r.

MON zażyczył sobie maszyn w unikalnej konfiguracji, służących głównie do polowania na okręty podwodne (ZOP) ale zarazem mogących wykonywać misje ratunkowe nad morzem (SAR). Dzisiaj Marynarka Wojenna ma do tego różne śmigłowce. Zadania ZOP wykonują głównie Mi-14PŁ a SAR Mi-14PŁ/R oraz W-3M Anakonda.

Więcej o:
Komentarze (147)
Polska armia wciąż korzysta z radzieckich czołgów T-72. Ich modernizacja będzie kosztować 1,75 mld zł
Zaloguj się
 • christomoltisanti

  Oceniono 36 razy 34

  Będą łatać stare czołgi , bo kasa poszła na kupowanie głosów w wyborach. Na końcu okaże się , tak jak z węglem , że Ruscy na tym zarobili - a kacza szajka powie , że to wina Tuska ... i gawiedź będzie biła brawo .

 • czarnyminio

  Oceniono 33 razy 29

  Sąsiedzi mają u siebie na wakacjach 4-letniego wnuczka. Jak chcą go czymś zając dają mu dwa wiaderka i ziemniaki. Malec przesypuje je mozolnie, ma zajęcie ,dziadkowie mają spokój. Tak jak z tą modernizacją stareńkich T-72. Pożytku żadnego dla armii, zajęcie dla Bumaru tylko środki zmarnowane.Bicie piany.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 26 razy 24

  Założą alufelgi i światła stop LED. Ponoć ma być tez nowe radio z Spotify.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 15 razy 15

  Dla kacapów z PiS wszystko co radzieckie jest święte :-)

 • czeski_honza

  Oceniono 15 razy 15

  Dzidy niech im zamówią w zakładzie stolarskim jeszcze i medaliki w Toruniu. Polska armia, śmiech na sali. Podziękować Macierewiczowi za skuteczny rozkład.

 • zd46

  Oceniono 17 razy 15

  Każda tona polskiego węgla,
  Gniewnie mruczy i się porusza,
  Widząc rosyjski węgiel,
  A na katowickich listach wyborczych
  Kłamcę, Morawieckiego Mateusza.

 • ar.co

  Oceniono 16 razy 14

  Pieniądze podatników poszły na łapówki wyborcze dla pisowskiego lumpeneletoratu albo na Nam Się Należało premie, to teraz zostało tylko pudrowanie postsowieckiego złomu.

 • psycholog11

  Oceniono 14 razy 14

  Za te pieniądze można kupić 50 nowoczesnych czołgów które będą miały większą wartość bojową niż 500 zmodernizowanych T-72. Gdyby w umowie był jeszcze porządny offset to i rodzimy przemysł zbrojeniowy lepiej na tym wyszedł. Teraz jest taka mentalność rządzących że może poproszą archeologów o wykonanie krzemiennych grotów do włóczni na potrzeby naszej armii.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX