Jeździsz używanym autem? Sprawdź je dwa razy. Rekordowe kary za brak OC w 2020 r.

W 40 proc. przypadków przyczyną jazdy bez obowiązkowego ubezpieczenia jest wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela. Warto o tym pamiętać, bo kara za brak OC w 2020 r. może wynieść prawie 5 tys. zł.

Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że aż w  40 proc. przypadków przyczyną braku obowiązkowego OC jest wygaśnięcie polisy poprzedniego właściciela po zakupie używanego auta. Samochód kupuje się z przypisanym do niego ubezpieczeniem, które po zakończeniu przewidzianego umową okresu nie jest automatycznie kontynuowane.

W przyszłym roku za brak OC w takim przypadku możemy zapłacić prawie 5 tys. kary.

Kierowcy bardzo często o tym nie wiedzą, co nie zmienia faktu, że narażają się w ten sposób na wysokie kary. W 2019 r. właściciel samochodu osobowego może zapłacić nawet 4,5 tys. zł, jeśli jeździ bez OC ponad 2 tygodnie. Co ważne, UFG bardzo skutecznie wyłapuje nieubezpieczone samochody i tylko od stycznia do końca marca kierowcy dostali ponad 81 mln zł kar

- komentuje Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia.

Kary za brak OC idą w górę

Wysokość kar za brak OC zależy od ustalanej corocznie przez rząd płacy minimalnej. Według zapowiedzi rządu, w 2020 r. ma ona wzrosnąć z 2250 do 2450 zł brutto. Jak zauważają  Jeśli tak się stanie, to już od stycznia maksymalna kara dla właścicieli samochodów osobowych wyniesie 4900 zł. Dla porównania, to o 400 zł więcej niż obecnie i aż o 1400 zł niż 5 lat temu.

AC nie musi zmienić właściciela

Autocasco (AC) - podobnie jak assistance czy komunikacyjne NNW - jest ubezpieczeniem dobrowolnym. W związku z tym to nie ustawa, lecz zasady określane przez poszczególnych ubezpieczycieli określają, co dzieje się z polisą, gdy samochód zmieni właściciela.

Niekiedy możliwe jest przeniesienie ubezpieczenia na nabywcę, ale powszechna jest na rynku praktyka, zgodnie z którą odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeń kończy się w dniu sprzedaży pojazdu.

Więcej o:
Komentarze (7)
Jeździsz używanym autem? Sprawdź je dwa razy. Rekordowe kary za brak OC w 2020 r.
Zaloguj się
 • hippolitt.kwass

  Oceniono 5 razy 5

  No jeżdżę używanym, wczoraj go używałem, w zeszłym tygodniu i rok temu. A nawet 5 lat temu

 • michaldk

  Oceniono 2 razy -2

  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

 • ellis25pl

  Oceniono 3 razy -3

  Kto teraz jezdzi uzywanym autem??? Nie znam takiego.. Oj pismaki pismaki, troch myslcie jak cos piszecie

 • michaldk

  Oceniono 3 razy -3

  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX