Warszawa kupiła 130 elektrobusów od Solarisa. Kontrakt na prawie 400 mln zł

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie za blisko 400 mln zł zakupiły 130 przegubowych elektrobusów Urbino 18 electric od Solaris Bus & Coach, podał producent. Pojazdy będą dostarczane do stolicy Polski w 2020 r.

Gigantyczne zamówienie na dostawę 130 przegubowych autobusów elektrycznych jest największym do tej pory przetargiem tego typu w Europie. Elektrobusy marki Solaris zostały dotąd zamówione przez 60 miast w 17 państwach i od roku 2011 pokonały już ponad 14 mln kilometrów. Firma, zgodnie z podpisaną dzisiaj umową, zrealizuje to zamówienie w roku 2020.

Firma Solaris jest niezwykle dumna z faktu wygrania tak ogromnego przetargu na dostawę autobusów elektrycznych. Od wielu lat konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju opartą o pojazdy bezemisyjne. Dzięki gigantycznemu zamówieniu z MZA, umacniamy się na pozycji europejskiego lidera elektromobilności

- powiedział prezes Javier Calleja

"Nadzieja na czyste powietrze w stolicy"

130 przegubowych elektrycznych Urbino dla MZA będzie wyposażonych w baterie typu Solaris High Power o pojemności 150 kWh, na które producent udzielił zgodnie z wymaganiami zamawiającego siedmioletniej gwarancji. Energia elektryczna będzie w nich uzupełniana poprzez ładowarki zajezdniowe typu plug-in oraz za pomocą pantografów. Autobus będzie wyposażony w dwa gniazda ładowania: nad prawym przednim nadkolu oraz za ostatnimi drzwiami, pantograf zaś będzie zamontowany na dachu pojazdu. Stacje szybkiego ładowania - z mocą ponad 400 kW - rozlokowane będą w różnych punktach miasta. Budowa infrastruktury jest przedmiotem odrębnego postępowania przetargowego.

Nasz projekt zakupu 130 elektrycznych autobusów przegubowych, wspomagany z funduszy europejskich, to jedna z największych elektromobilnych inwestycji w Europie. Cieszymy się, że jesteśmy jednym z liderów we wdrażaniu proekologicznych rozwiązań dla transportu, według naszych planów już za dwa lata będziemy w posiadaniu floty niemal 400 autobusów zero i niskoemisyjnych. Ekologiczne autobusy MZA to nadzieja na czyste powietrze w stolicy

- dodał prezes MZA Jan Kuźmiński.

Do tej pory Solaris do Warszawy dostarczył ponad 1000 autobusów miejskich, w tym 20 elektrycznych. Elektrobusy można na co dzień spotkać na linii nr 222.

Więcej o:
Komentarze (56)
Warszawa kupiła 130 elektrobusów od Solarisa. Kontrakt na prawie 400 mln zł
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 17 razy 15

  A jak tam Autosan? Chytra baba z Brzeszcz porobiła sobie zdjęcia, Mati Pinokio też sobie zrobił? Znaczy można zamykać?

 • calmy

  Oceniono 16 razy 12

  Ach, to ta niegdyś polska fabryka autobusów, obecnie hiszpańska w Polsce?
  Dowód na to, że Polak potrafi. Zbudowana od podstaw przez małżeństwo Olszewskich przez ćwierć wieku znojnej pracy. Po nastaniu dobrej zmiany z repolonizacyjnymi sloganami iwłaściciele nie wytrzymali klimatu politycznego i sprzedali. Na szczęście fabryka należy do grupy CFA a ta jest poza zasięgiem szykan pisowskich i wąszenia przez CBA.

 • tw0sw0rds

  Oceniono 7 razy 7

  Dlaczego nie Autosan? Spóźnili się z ofertą?

 • tedj

  Oceniono 8 razy 6

  Tak dla przypomnienia, w czasie 4 lat warszawskiej prezydentury Lecha Kaczyńskiego kupiono 15 (słownie: piętnaście) nowych autobusów.

 • corvelinho

  Oceniono 8 razy 4

  A skąd jest prąd? No, jak to skąd... z gniazdka!! ;)

 • mierdolinho

  Oceniono 8 razy 4

  teraz powyznaczajcie jeszcze buspasy, żeby tymi busami nie stało się w korkach obok śmierdzieli

 • udet1124

  Oceniono 7 razy 3

  Zapomnieli podać że budowa zajezdni dla tych autobusów jest opóźniona. Ciekawe gdzie je postawią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX