Polacy kochają gotówkę. Mamy 215 mld złotych, ale nie chcemy ich oddać bankom

Polska jest trzecim krajem w Europie pod względem popularności gotówki. Po pierwsze, zarabiamy coraz więcej, po drugie zniechęca nas oprocentowanie oferowane przez banki. Powodów popularności "żywego pieniądza" jest jednak więcej.

Gdyby do wielkiego worka wsypać wszystkie banknoty i monety, jakich na co dzień używają Polacy, to uzbierałaby się astronomiczna kwota - 215 mld zł. Tyle gotówki bowiem krąży w obiegu polskiej gospodarki. To 10 proc. PKB - donosi "Dziennik Gazeta Prawna", opierając się na raporcie NBP. Przez pierwsze sześć miesięcy br. roku wartość banknotów i bilonu, których używamy, wzrosła o 11,7 mld zł.

W Europie pod względem posługiwania się gotówką wyprzedzają nas tylko dwa kraje: Grecja i Węgry, chociaż jeszcze niedawno przed nami były m.in. Włochy, Czechy i Słowacja.

Polacy wolą gotówkę, bo banki słabo "płacą"

Jakie są powody wzrostu popularności gotówki? Po pierwsze oprocentowanie oferowane przez banki zniechęca do trzymania pieniędzy na depozytach. Drugi powód, to rosnące zarobki Polaków oraz coraz mniejszy strach przed utratą pracy. Swoją rolę odgrywają też transfery społeczne (np. pieniądze z programu 500 plus). 

Czytaj też: Santorski: Połowa Polaków chce łagodnej dyktatury. Woli narzekać, odrabiać lekcje, a czasem stracić pracę

O tym, że pieniędzy mamy więcej świadczą też dane GUS i NBP. W czerwcu, po raz pierwszy od roku 1997 okazało się, że większość Polaków oszczędza. Świadczy o tym tzw. wskaźnik ufności konsumenckiej. Może przybierać on wartość od -100 do 100 i odzwierciedla  zmianę w sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, ocenę sytuacji ekonomicznej kraju oraz deklaracje oszczędzania pieniędzy. W czerwcu wskaźnik wyniósł 3,1. Dla porównania w roku 2003 wynosił -65,4

Z raportu ING wynika natomiast, że nieco więcej osób deklaruje posiadanie oszczędności - w 2018 roku taką odpowiedź zaznaczyło 71 proc. badanych Polaków, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Warto podkreślić, że w roku 2013 współczynnik ten wynosił zaledwie 49 proc. Polacy mają więc środki, które mogą odkładać i teoretycznie w bankach mogłoby być znacznie więcej pieniędzy. Jednak z wymienionych wyżej powodów nie wszystko to, co mamy, pozostawiamy na bankowym koncie. 

Więcej o:
Komentarze (76)
Polacy kochają gotówkę. Mamy 215 mld złotych, ale nie chcemy ich oddać bankom
Zaloguj się
 • robbo79

  Oceniono 15 razy 11

  Dodać należy jeszcze coraz silniejszą inwigilację. Wszyscy chcą wiedzieć co robimy z pieniędzmi, banki, państwo w tym skarbówka, różne firmy co chcą nam coś sprzedać, na podstawie informacji co kupujemy chcą nas sprofilować...
  Przy zakupach gotówkowych jest to bardzo trudne

 • dan_on

  Oceniono 10 razy 8

  już sam tytuł budzi we mnie obrzydzenie.
  "...Mamy 215 mld złotych, ale nie chcemy ich oddać bankom."

 • boczny_obserwator

  Oceniono 10 razy 6

  Dużo gotówki po prostu krąży w obiegu pozabankowym. Np. większość prywatnych gabinetów lekarskich i dentystycznych (inne biznesy zresztą też) od lat wykazuje stratę. A nikt mądry nie prowadzi przecież wiele lat lat biznesu przynoszącego stratę. Tajemnicą jest gotówka w obiegu.

 • chamsolo

  Oceniono 9 razy 5

  Przecież łatwo rozwiązac ten problem - wystarczy jak za Józefa Wissarionowicza zrobic wymiane pieniędzy Kto nie ma w banku traci np 90 prc.A tak serio skoro toleruje sie złodziejstwo banków w stylu pana Leszka i jego polisolokat to czemu sie dziwic

 • mppmpp

  Oceniono 6 razy 4

  I to jest dobra wiadomość! Polacy są cool!

 • maras63

  Oceniono 8 razy 4

  Dzisiaj gotówka to wybór...… wolnych ludzi, a poeta Rymkiewicz już dawno mówił, że Polacy to ludzie kochający wolność, często aż do granic anarchii. :-))

 • kinskyart

  Oceniono 8 razy 4

  spokojnie, Matołuszek z kolegami banksterami już pociąga za sznureczki nierządu, ukróci się te zapędy do posiadania gotówki, od posiadania to są banki i one decydują kogo kupią i jak będziemy żyli

 • Wieslaw Szasz

  Oceniono 11 razy 3

  Sam będę wycofywał wszystkie pieniądze z banku. Nie ufam rządowi. Jeżeli dziś w nocy uchwalą pożyczkę narodową i zabiorą wszystkie oszczędności, będzie narodowo. Wolę bank ziemny. Banki i tak dają mniejszy procent niż inflacja, więc i tak tracę.

 • hmmm11

  Oceniono 2 razy 2

  Banki najlepiej pokazaly jak niesa insytutcjami zaufania publicznego, po za bankiem ziemskim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX