Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Polacy kochają gotówkę. Mamy 215 mld złotych, ale nie chcemy ich oddać bankom
Gdyby do wielkiego worka wsypać wszystkie banknoty i monety, jakich na co dzień używają Polacy, to uzbierałaby się astronomiczna kwota - 215 mld zł. Tyle gotówki bowiem krąży w obiegu polskiej gospodarki. To 10 proc. PKB - donosi "Dziennik Gazeta Prawna", opierając się na raporcie NBP. Przez pierwsze sześć miesięcy br. roku wartość banknotów i bilonu, których używamy, wzrosła o 11,7 mld zł.
W Europie pod względem posługiwania się gotówką wyprzedzają nas tylko dwa kraje: Grecja i Węgry, chociaż jeszcze niedawno przed nami były m.in. Włochy, Czechy i Słowacja.
Polacy wolą gotówkę, bo banki słabo "płacą"
Jakie są powody wzrostu popularności gotówki? Po pierwsze oprocentowanie oferowane przez banki zniechęca do trzymania pieniędzy na depozytach. Drugi powód, to rosnące zarobki Polaków oraz coraz mniejszy strach przed utratą pracy. Swoją rolę odgrywają też transfery społeczne (np. pieniądze z programu 500 plus).
Czytaj też: Santorski: Połowa Polaków chce łagodnej dyktatury. Woli narzekać, odrabiać lekcje, a czasem stracić pracę
O tym, że pieniędzy mamy więcej świadczą też dane GUS i NBP. W czerwcu, po raz pierwszy od roku 1997 okazało się, że większość Polaków oszczędza. Świadczy o tym tzw. wskaźnik ufności konsumenckiej. Może przybierać on wartość od -100 do 100 i odzwierciedla zmianę w sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, ocenę sytuacji ekonomicznej kraju oraz deklaracje oszczędzania pieniędzy. W czerwcu wskaźnik wyniósł 3,1. Dla porównania w roku 2003 wynosił -65,4.
Z raportu ING wynika natomiast, że nieco więcej osób deklaruje posiadanie oszczędności - w 2018 roku taką odpowiedź zaznaczyło 71 proc. badanych Polaków, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Warto podkreślić, że w roku 2013 współczynnik ten wynosił zaledwie 49 proc. Polacy mają więc środki, które mogą odkładać i teoretycznie w bankach mogłoby być znacznie więcej pieniędzy. Jednak z wymienionych wyżej powodów nie wszystko to, co mamy, pozostawiamy na bankowym koncie.
-
Leki na cukrzycę zanieczyszczone rakotwórczą substancją. Podawano ją szczurom, by wywołać nowotwór
-
Trzynasta emerytura bez finansowania z Funduszu Solidarnościowego? Senat odrzucił ustawę
-
Twierdzili, że w ministerstwie są nieprawidłowości. "Premier jest wściekły"
-
Nadchodzą porażające ceny prądu? Rząd zmroził je przed wyborami, teraz przyjdzie rachunek
-
Kupił telefon z okazji Black Friday. Sklep anulował zamówienie, bo cena była zbyt niska. Teraz tłumaczy
- Fundusz sprawiedliwej transformacji. KE chce przeznaczyć 100 mld euro na pomoc w dekarbonizacji
- Samsung Galaxy Fold 2 ma być dwa razy tańszy od poprzednika. Nadchodzą składane smartfony dla mas?
- Egzamin na prawo jazdy. Jest nowy rekord Polski. Kursant podchodził do testu teoretycznego 162 razy
- Zarobki Polaków. Analitycy policzyli, kiedy dogonimy Niemców i średnią w UE. Nie jest dobrze
- Koniec z monopolem PKP? Czesi chcą uruchomić prywatne połączenia Warszawa - Kraków
robbo79
Oceniono 15 razy 11
Dodać należy jeszcze coraz silniejszą inwigilację. Wszyscy chcą wiedzieć co robimy z pieniędzmi, banki, państwo w tym skarbówka, różne firmy co chcą nam coś sprzedać, na podstawie informacji co kupujemy chcą nas sprofilować...
Przy zakupach gotówkowych jest to bardzo trudne