Pracownicy TVP zarabiają średnio 10 tys. zł "na rękę". Wzrost pensji 2,5 razy wyższy niż w całej gospodarce

Z raportu opublikowanego przez TVP wynika, że pracownicy stacji zarabiają średnio już 10 tys. zł "na rękę". Przeciętny wzrost pensji jest ok. 2,5 raza wyższy niż w całej gospodarce. Źródłem większych dochodów są m.in. rządowe dotacje.

TVP płaci dziennikarzom i innym pracownikom coraz lepiej. Z najnowszego raportu rocznego wynika, że średnia pensja w Telewizji Polskiej to już 10 tys. zł "na rękę". Jak informuje Money, średnia podwyżka w roku 2018 wyniosła aż 16,5 proc., czyli ok. 2,5 razy więcej niż wynosi średnia dla całej gospodarki. 

Najwięcej TVP płaci dyrektorom - 21,8 tys. zł brutto, czyli 15,3 tys. zł "do kieszeni". Ich pensje wzrosły o 8,6 proc. Zatrudnieni przy technicznej realizacji programów telewizyjnych i filmowych zarobili w zeszłym roku średnio o 15 proc. - ich średnie zarobki to 10,9 tys. zł brutto. To najwyższa procentowa podwyżka w TVP. 

Ogólnie na pensje TVP przeznaczyła 530 mln zł. To o ok. 20 proc. więcej niż rok wcześniej. 

Wzrost pensji w TVP w roku 2018 (ŚREDNIE WYNAGRODZENIE BRUTTO [w zł)
ze składników wynikających z umowy o proce(tj. z wyłączeniem: nagród indywidualnych, nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych, odpraw i odszkodowań, rekompensat, ekwiwalentów urlopowych, wynagrodzeń z klauzuli konkurencyjnej, honorariów z umów o dzieło)Wzrost pensji w TVP w roku 2018 (ŚREDNIE WYNAGRODZENIE BRUTTO [w zł) ze składników wynikających z umowy o proce(tj. z wyłączeniem: nagród indywidualnych, nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych, odpraw i odszkodowań, rekompensat, ekwiwalentów urlopowych, wynagrodzeń z klauzuli konkurencyjnej, honorariów z umów o dzieło) Dane: Raport TVP

Więcej zarabiają też dziennikarze - średnio po 12,1 tys. zł, czyli o ponad 5 proc. więcej niż przed rokiem. Jedyny spadek widoczny w danych TVP to uposażenie korespondentów zagranicznych, które spadło o ok. 3 proc. - z 17,8 do 17,2 tys. zł brutto. Tych jest jednak stosunkowo niewielu - według danych TVP na ten dział przypada niewiele ponad sześć etatów. Dziennikarskich jest znacznie więcej bo ok. 250. Etatów dla pracowników realizacji telewizyjnej i filmowej jest w TVP ponad 377, realizacji technicznej 226, a 6 członków Zarządu, doradców, dyrektorów i kierowników 339.

Zatrudnienie w TVPZatrudnienie w TVP Raport TVP

Czytaj też: 96 proc. Polaków ma telewizor, abonament płaci mniej niż milion. Państwo dopłaca TVP

Łącznie przeciętne zatrudnienie w 2018 wyniosło w TVP 2,67 tys. osób. Dla porównania TVN zatrudnia 1,2 tys. osób, a Polsat niespełna 700. Zarobki w pierwszej ze stacji wynoszą średnio 10,2 tys. zł, a w drugiej 11,9 tys. (przy czym w przypadku Polsatu to dane z roku 2017, nowszych jeszcze nie ma). 

Wyższe przychody dzięki dotacjom

TVP może się co prawda pochwalić wyższymi o 24 proc. dochodami, jednak na kwotę 2,2 mld zł aż 979 mln to wpływy z abonamentu. A do tych "dołożyło się" państwo dotacją w wysokości 593 mln zł. 

Pieniądze zresztą płyną do TVP cały czas - kolejny miliard przyznano Telewizji w lutym. Pomimo finansowego wsparcia i olbrzymich przychodów zysk TVP jest mizerny - wynosi zaledwie 3,5 mln zł. 

Czytaj też: TVP wyda trzy miliardy złotych na misję. Polacy zapłacą za "rzetelne ukazywanie zjawisk", nawet jeśli unikają abonamentu

Więcej o:
Komentarze (38)
Pracownicy TVP zarabiają średnio 10 tys. zł "na rękę". W innych firmach pensje tak nie rosną
Zaloguj się
 • incipit

  Oceniono 15 razy 9

  dz-i.ww-ki są drogie, zwłaszcza tak dyspozycyjne i gotowe zrobić wszystko.

 • swru

  Oceniono 15 razy 9

  Robienie z siebie śmieci i wyzbywanie się honoru musi trochę kosztować

 • andzialak

  Oceniono 11 razy 5

  Dojenie Polaków+

 • biesczad1

  Oceniono 4 razy 4

  Dawanie dudy na lewo i prawo musi przynosić profity - nie dziwi nic!!!

 • cozano

  Oceniono 10 razy 4

  PiS nie szczędzi na propagandę partyjną, tym bardziej że płaci za nią z kieszeni podatnika.

 • silthor

  Oceniono 10 razy 4

  Koryto+

  I to w firmie, które notorycznie przynosi straty i jest dotowana z naszych podatków. I dodatkowo ludzi ścigają za niepłacenie abonamentu.

  A ciemny lud wciąż gotów głosować na tych bezczelnych złodziei.

 • robson15

  Oceniono 10 razy 4

  KC PIS dba o swoją propagandową szczujnie TV PIS.
  Tylko najgorsze że płacą tym np. "dziennikarzom" w rodzaju Holeckiej, Rachonia z naszych podatków.

 • marek.usc

  Oceniono 7 razy 3

  No to oczywiste że jadą po opozycji bo gdzie tyle zarobią, w dodatku pojęcia o dziennikarstwie nie mają, na wolnym rynku mogli by co najwyżej pisać dla jakiejś VIVY czy Gali o tematyce czysto głupiej

 • piotraa81

  Oceniono 9 razy 3

  To tam się nie pracuje dla ideii jak u Glińskiego???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX