Boris Johnson nowym premierem Wielkiej Brytanii i liderem Partii Konserwatywnej

Boris Johnson następcą Theresy May na stanowisku lidera Partii Konserwatywnej i premiera Wielkiej Brytanii. Znamy wyniki głosowania.

 "Boris Johnson w głosowaniu wśród blisko 140 tys. przedstawicieli Partii Konserwatywnej rywalizował z Jeremym Huntem. To jednak Johnson był faworytem, więc to, że wybór padł akurat na niego, nie jest zaskoczeniem.

Johnson otrzymał 92 153 głosów, Hunt niemal dwa razy mniej - 46 656.

Johnson ma dokończyć brexit

Boris Johnson zostaje liderem Partii Konserwatywnej i premierem Wielkiej Brytanii po tym, jak swoje odejście 24 maja zapowiedziała dotychczas piastująca oba stanowiska Theresa May. W trakcie przemówienia przed siedzibą premiera na Downing Street 10, Theresa May argumentowała, że powodem

jej rezygnacji były problemy z przeprowadzeniem brexitu. 

Johnson to eurosceptyk. Nie jest zwolennikiem twardego brexitu, ale nie wyklucza takiego scenariusza, jeśli nie uda mu się dogadać z Unią Europejską ws. umowy brexitowej. "Do brexitu dojdzie w październiku" - zapewniał Johnson tuż po ogłoszeniu wyników głosowania. Wielka Brytania ma opuścić Unię najpóźniej do 31 października br.

Oficjalnie Johnson zostanie nominowany na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii w najbliższą środę.

Zwracam się do wszystkich wątpiących: Ludzie, pobudzimy ten kraj do działania, zrealizujemy brexit

- mówił tuż po wyborze nowy lider torysów dodając, że jako premier wniesie "nowego duchu da-się-zrobić".

Boris Johnson w latach 2008–2016 był burmistrzem Londynu. W latach 2016–2018 był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Theresy May. Jego następcą na tym stanowisku był Jeremy Hunt.

Boris Johnson z gratulacjami od Theresy May 

Gratulacje Johnsonowi złożyła już ustępująca premier Theresa May. 

Musimy współpracować, aby dostarczyć brexit, który będzie działał na rzecz całej Wielkiej Brytanii, oraz trzymać Jeremiego Corbyna [lider Partii Pracy - red.] poza rządem. Masz moje pełne wsparcie z ław parlamentu

- napisała May na Twitterze. Johnson dziękował z kolei odchodzącej premier jako jednej z pierwszej po wyborze na nowego lidera Partii Konserwatywnej, mówiąc o jej "poświęceniu dla kraju".

Johnson w swoim wystąpieniu także wspomniał Corbyna. Przypominał, że w kampanii jego "mantrą" było "zrealizować brexit, zjednoczyć kraj i pokonać Jeremiego Corbyna". "Zrobię to" - obiecywał we wtorek z mównicy. 

Gratulacje Johnsonowi złożył też Donald Trump. "On będzie wspaniały" - pisze prezydent USA o nowym liderze torysów i premierze Wielkiej Brytanii.

Funt w górę

Tuż po ogłoszeniu zwycięstwa Borisa Johnsona w wyborach torysów, funt brytyjski umocnił się wobec m.in. euro. Prawdopodobnie to po prostu efekt końca niepewności co do obsady fotela premiera Wielkiej Brytanii.

kurs GBP/EURkurs GBP/EUR stooq.pl

GBP/PLNGBP/PLN stooq.pl

To umocnienie funta jest jednak symboliczny w stosunku do jego spadków w ostatnich miesiącach. Ich przyczyną były oczywiście zawirowania w brytyjskiej polityce. Od początku maja złoty umocnił się wobec brytyjskiej waluty o ok. 30 groszy.

GBP/PLNGBP/PLN stooq.pl


Czytaj też: Król gaf nazywany brytyjskim Trumpem. Boris Johnson ma dokończyć brexit

Więcej o:
Komentarze (179)
Boris Johnson nowym premierem Wielkiej Brytanii i liderem Partii Konserwatywnej
Zaloguj się
 • norman67

  Oceniono 44 razy 36

  A Putin się cieszy. I Trump też. Zadanie rozbicia UE - wykonane. Teraz pora na towarzyszy Orbana i Kaczyńskiego.

 • christomoltisanti

  Oceniono 43 razy 33

  Nie mogę się doczekać Angoli stojących na lotnisku w kolejce do okienka z napisem NON EU i wychwalających Brexit ...

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 27 razy 21

  Po raz pierwszy w historii wariat premierem Wielkiej Brytanii.

 • praskiso

  Oceniono 21 razy 17

  Następnym będzie Jaś Fasola.

 • gorillaglu

  Oceniono 21 razy 17

  Po brexicie Szkocja, Walia i Północna Irlandia moga wyrzucić Anglię ze Zjednoczonego królestwa...

 • mirek-dub

  Oceniono 15 razy 15

  Nataly czasy Pinokiow. Polski Pinokio, brytyjski, czeski, slowacki, wegierski, wloski, amerykanski... Teraz dziunie beda sobie nosy wydluzac w gabinetach kosmetycznych (zamiast warg i piersi). Takie czasy, Panie.

 • sailor2016

  Oceniono 19 razy 15

  No to zgodnie z obietnicą wyjście na twardo, Szkocja i Irlandia Północna odłączają się od wspólnoty i Anglicy zostają z ręką w nocniku. Jak do ludzi dojdzie do czego doprowadzili i jakie są tego skutki to Partia Konserwatywna zniknie powierzchni polityki. Może zostanie jako partia kanapowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX