Wielka Brytania kontra Iran i "państwowe piractwo". Szykuje misję obronną. Polska zainteresowana

Cztery europejskie państwa wspierają pomysł Wielkiej Brytanii, by zorganizować misję, która ochraniałaby handel odbywający się w Cieśninie Ormuz. Drogą tą odbywa się około jednej piątej globalnego transportu ropy naftowej. W ostatnich miesiącach coraz bardziej zagraża mu Iran.

Francja, Włochy, Holandia i Dania wspierają europejską misję, mającą chronić swobodę przepływu w Cieśninie Ormuz - tak informuje Reuters, powołując się na unijnych dyplomatów. Zainteresowanie misją miały wykazać także Polska, Niemcy, Hiszpania i Szwecja.

Iran zajmuje tankowiec, Wielka Brytania chce wspólnej misji

Wcześniej Wielka Brytania zaproponowała wspólną misję. Stało się to po tym, jak irańskie siły zajęły tankowiec pływający pod brytyjską banderą. Jednostka Stena Impero znajduje się obecnie w porcie Banda Abbas. Agencje spekulują, że przejęcie statku to odpowiedź na wcześniejsze zatrzymanie irańskiego tankowca w Cieśninie Gibraltarskiej przez wojsko brytyjskie.

Pomysł wspólnej misji przedstawiciele Wielkiej Brytanii zaproponowali unijnym dyplomatom podczas spotkania w Brukseli. Unia Europejska, NATO i Stany Zjednoczone mają nie być angażowane w tę sprawę bezpośrednio. Nad misją nadzór sprawowałoby wspólnie francusko-brytyjskie dowództwo.
Szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt poinformował, że rozpoczął tworzenie "misji obronnej", która ma zapobiegać zdarzeniom takim jak to z piątku, kiedy trzy irańskie statki przejęły tankowiec pływający pod brytyjską banderą.

Oskarżenia o "państwowe piractwo"

Szef brytyjskiego MSZ nazwał działanie Gwardii Rewolucyjnej Iranu "państwowym piractwem". Dodał, że "wolność nawigacji jest kluczowym interesem każdego narodu". "Będziemy teraz tworzyć misję wspierającą bezpieczeństwo załogi i towaru w tym kluczowym regionie. Na jej czele stać będą kraje europejskie" - zapowiedział. Podkreślił wagę regionu dla światowej gospodarki. Jak zauważył minister Jeremy Hunt, przez Cieśninę przepływa 20 procent światowej ropy i 1/4 gazu płynnego, a wartość ładunków to pół biliona dolarów rocznie.

Więcej o:
Komentarze (75)
Wielka Brytania kontra Iran i "państwowe piractwo". Szykuje misję obronną. Polska zainteresowana
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 27 razy 19

  Zrozumiałbym gdyby w obecnej sytuacji WB zwróciło się do sojuszników z NATO o wsparcie. Natomiast proszenie krajów Unii Europejskiej, z której chcą wyjść to już pełna schizofrenia.

 • troque

  Oceniono 10 razy 8

  Koniecznie wyślijmy atomowy lotniskowiec ORP "Lech Kaczyński" - ten niewidzialny zbudowany przez Antka w Radomiu.

 • sebakujawa

  Oceniono 9 razy 7

  Hmm, dzięki PIS i polityce Macierewicza, a teraz Płaszczaka to możemy wysłać jedynie ORP Błyskawicę do ochrony interesów, a śmigłowce bojowe to już Antoś mówił w 2015, że za 2 miesiące będą. Palant.

 • oloros11

  Oceniono 19 razy 7

  zachod dobry wschod bandyta - ten schemacik na prawde jeszcze na kogos diala? szukacie pretekstu - a to sa wody terytorialne Iranu - dalje chcecie uprawiac kolonializm i bezkarnie? to się nie uda nie tak dawno w Giblartarze aresztowano statek Irfanski - szumu nie było? Jka Kali ukraść krowa jest OK jak Kalemu to skrajne s..o Igracie z ogniem - konsewencje mogą być niewyobrażalne po prostu ale co tam smierc 100 milionow Arabow ? przecież to Arabowwie !! ze tez ludzie niczego się nie nauczyli - wręcz nieprawdopodobne

 • evergreen111

  Oceniono 6 razy 6

  Konia kują, kaczka łapę nadstawia...

 • zgr-edo

  Oceniono 5 razy 5

  Przecież to Wielka Brytania pierwsza zatrzymała bezprawnie irański tankowiec na wodach międzynarodowych. Na Iran sankcje nałożyło tylko USA, a nie ONZ. Brytole mogą wszystko, a Iran nie ? no to się angielskie szuje przekonały.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 5 razy 5

  Iran zajął statek pod flaga UK po tym jak UK zajęło irański statek w Gibraltarze. To jest konsekwencja działalności Brytoli.

 • xysieq

  Oceniono 5 razy 5

  A my co tam będziemy robić, jaki jest nasz interes?
  Jeszcze Iranu nie udało nam się wku.wić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX