Skarbówka sprawdzi prezenty ślubne i komunijne. Ministerstwo Finansów wyjaśnia podatek

Urzędy Skarbowe mogą sprawdzać osoby, które z okazji ślubu czy komunii otrzymały podarunki o wartości wyższej niż kwota wolna od podatku. Takie uzasadnienie pojawiło się w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską. Kiedy trzeba rozliczyć się z fiskusem z otrzymanych prezentów?

W odpowiedzi na pytanie posła Artura Dunina Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że skarbówka faktycznie ma prawo sprawdzić, czy obdarowany drogim prezentem rozliczył się z urzędem skarbowym. Dotyczy to tych podarunków, których wartość przekracza kwotę wolną od podatku.

Podarunki za ślub i komunię. Prezenty o jakiej wartości trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Jak czytamy w odpowiedzi resortu finansów prezenty wręczane np. podczas ślubu lub komunii "podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn". Jeśli podarunek będzie droższy, niż ustalona w ustawie kwota wolna od podatku, to obdarowany powinien zgłosić taką darowiznę do fiskusa i zapłacić odpowiedni podatek. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować konsekwencjami.

Wysokość podatku uzależniona jest od tego, od kogo otrzymujemy prezent. W przypadku podarunku otrzymanego od tzw. I grupy podatkowej (dzieci, rodziców, wnuków, rodzeństwa) kwota wolna od podatku wynosi 9637 złotych. Za prezent otrzymany od osób zaliczanych do II grupy podatkowej (dalsza rodzina) kwota wolna od podatku wynosi 7276 złotych. Z kolei kwota wolna od podatku za prezent od osób obcych (III grupa podatkowa) wynosi obecnie 4902 złotych. "Przy czym jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości ostatniego nabycia dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok ostatniego nabycia".

Prezenty wręczone przez najbliższą rodzinę mogą być całkowicie wolne od podatku. Trzeba spełnić jeden warunek

Przyjęcie prezentów o wartości nieprzekraczającej kwot wolnych od podatku oznacza, że obdarowany nie musi składać żadnego zeznania podatkowego i zgłaszać darowizny do urzędu. Dodatkowo prezenty wręczone przez najbliższą rodzinę mogą być całkowicie wolne od podatku, o ile osoba obdarowana zgłosi nabyte rzeczy do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. W przypadku otrzymania środków pieniężnych konieczne jest udokumentowanie ich otrzymania - dowodem może być przekaz środków na konto lub inny rachunek nabywcy (również przekaz pocztowy).

Otrzymanie prezentu, który przekroczy kwotę wolną od podatku, musi zostać zgłoszone w ciągu miesiąca. Wtedy należy złożyć zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (SD-3) w urzędzie skarbowym. Następnie fiskus określa wysokość podatku od spadków i darowizn, który musi być zapłacony w ciągu 14 dni od doręczenia odpowiedzi.

Poseł Platformy Obywatelskiej po zgłoszeniach od wyborców, którzy poinformowali go o kontrolach nowożeńców i dzieci przystępujących do pierwszej komunii zapytał także, w jaki sposób skarbówka może sprawdzać obdarowanych. W odpowiedzi ministerstwo określiło, że wyegzekwowanie należności z podatku od darowizn prowadzone jest przez skarbówki za pośrednictwem kontroli podatkowych, kontroli celno-skarbowych i innych czynności sprawdzających. W każdym przypadku, gdy organ podatkowy uzyska informację o nabyciu tytułem darowizny własności rzeczy lub praw majątkowych (niezależnie od okoliczności nabycia), jest obowiązany z mocy prawa do podjęcia stosownych działań.

Więcej o:
Komentarze (128)
Skarbówka sprawdzi prezenty ślubne i komunijne. Ministerstwo Finansów wyjaśnia podatek
Zaloguj się
 • gazeta1960

  Oceniono 42 razy 40

  A od "cołaski" za te komunie i śluby to nie trzeba płacić podatku?
  Nie, o ile osoba obdarowana nosi sukienkę będąc mężczyzną.

 • pan.szklanka

  Oceniono 34 razy 34

  Podatku można uniknąć. Należy zadeklarować, że prezent otrzymało się od bezdomnego, który umarł.

 • zd46

  Oceniono 31 razy 31

  A co z prezentami dawanymi mnichowi toruńskiemu Trydzykowi? Kiedy on zacznie płacić PODATKI? Nagrody dla niego sięgają setek MILIONÓW a także limuzyn od bezdomnych, ślepych, miliony od kurtyzan, grzybiarek oraz "tirówek". Co z prezentami spółek skarbu państwa przelewanymi na PiS fundacje i instytuty? Co z prezentem przekazanym przez członków PiS, Kaczyńskiemu na leczenie mamusi? Było tego ok 400 000 zł a prokuratura nazwała to " NISKĄ SZKODLIWOŚCIĄ SPOŁECZNĄ". Co z prezentami SKOK-ów dla działaczy PiS-u w postaci UMORZENIA dużej części długów np cypryjska pierzasta Mielewczyk?

 • iwanme

  Oceniono 25 razy 25

  Ludzie robią przewały podatkowe na miliony, czy to na VAT czy to jakieś chachmęty z ukrywaniem pensji, czy inne...
  A Skarbówka nie ma nic do roboty tylko ścigać prezenty ślubne i komunijne. Farsa.

 • maj.basia

  Oceniono 19 razy 19

  No nie, są "zawody" , które nie płacą podatków, a tu urząd skarbowy chce podatek od prezentów
  dla dziecka, czyli od dziecka. Całe szczęście nie mam tego problemu ale mnie wkurza,że się dobierają tamgdzie nie trzeba. Czy trzeba składać do urzędu oświadczenia typu: moje dziecko
  idzie do komunnitegomi tego dnia i dostanie prezenty od... Hehehe, można by się śmiać ale nie
  ma z czego. I tak jak ludzie piszą - od "cołaski" nie płaci się podatku? Ani od tacowego ? Co to
  k-wa jest? Dalej jest - są równi i równiejsi ? Drogi (Drogi) urzędzie - to jaki podatek od niebotycznej sumy pół miliona zapłaci dyrektor NBP ?W Szwecji zapłaciłby 80% o ile nie więcej.

 • misiek12321

  Oceniono 20 razy 18

  NIech sie PiSuary od...la od prezentow ! Dlaczego w takim razie ksieza nie maja kasy fiskalnej i za "colaska" nie dostaje rachunku ?????? !!!!!! Przeciez tez dostaja wiecej niz kwota wolna od podatku. Won z czarna mafia !!!!!!!!!!!!!!!!!

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 16 razy 16

  Kiedy trzeba się rozliczyć? Nigdy. Najprościej jest poprosić firmę cateringową o wystawienie paragonów w liczbie równej liczbie gości i w ten sposób wszystkie przekazane przez gości kwoty są zapłatą za uczestnictwo w imprezie. Skarbówka może nas wtedy pocałować w dupsko.

 • albrecht_kalba

  Oceniono 15 razy 15

  Totalitaryzm pełną gębą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX