Korea Północna: Kim Dzong Un dokonał inspekcji nowego okrętu podwodnego. "To złowrogi sygnał"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un obejrzał nowy okręty podwodny. Jednostka ta została zbudowana pod "specjalnym nadzorem" głowy państwa - podała koreańska państwowa agencja KCNA. Inspekcja ta może mieć znaczenie polityczne i być próbą zwiększenia presji na USA.

Korea Północna ma ok. 70 okrętów podwodnych, ale tylko jedną znaną eksperymentalną łódź podwodną zdolną do przewożenia pocisków balistycznych. Analitycy uważają, że rozmiar nowej jednostki Korei Północnej sugeruje, że docelowo ma ona transportować takie pociski - pisze "The Guardian".

Korea Północna się zbroi? Eksperci: Inspekcja okrętu podwodnego ma znaczenie polityczne

Agencja KCNA nie podała informacji na temat systemu uzbrojenia, w który został wyposażony nowy okręt podwodny. Nie wiadomo także, gdzie odbyła się inspekcja. Koreańskie media przekazały jednak, że okręt ma działać u wschodnich wybrzeży Korei Północnej.

- Operacyjne możliwości okrętu podwodnego to istotny element obrony naszego kraju, otoczonego ze wschodu i zachodu przez morze - powiedział Kim Dzong Un

Eksperci uważają, że inspekcja nowego okrętu podwodnego, której dokonał przywódca Korei Północnej, ma znaczenie polityczne i może wpłynąć na stosunki na linii Waszyngton-Pjongjang. Prawdopodobnie nie jest przypadkiem, że ujawnienie informacji o łodzi podwodnej nastąpiło w dniu, gdy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton przybył do Korei Południowej, aby spotkać się z koreańskimi urzędnikami - pisze agencja AP

- Uważam to za złowrogi sygnał - mówi Ankit Panda z Federacji Amerykańskich Naukowców (FAS), cytowany przez "The Guardian". Dodaje też, że widać, że jednostka jest wyjątkowo duża.

Stosunki na linii USA-Korea Północna. W kwestii denuklearyzacji nie znaleziono porozumienia

Sytuacja między USA a Koreą Północną jest napięta. Pierwszy szczyt w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una miał miejsce w czerwcu 2018 roku w Singapurze. Drugie spotkanie przywódców odbyło się 27 lutego 2019 roku w Hanoi. Obie strony nie znalazły jednak porozumienia, a negocjacje zostały przerwane. 

Korea Północna wstrzymała testy jądrowe oraz testy pocisków międzykontynentalnych, jednak ostrzegła, że może je wznowić, jeśli do końca roku USA nie złagodzą sankcji nałożonych na państwo Kim Dzong Una. Analitycy uważają, że inspekcja nowego okrętu podwodnego, której dokonał przywódca Korei Północnej to ostrzeżenie dla Donalda Trumpa

Więcej o:
Komentarze (29)
Korea Północna: Kim Dzong Un dokonał inspekcji nowego okrętu podwodnego. "To złowrogi sygnał"
Zaloguj się
 • 1moco2

  Oceniono 5 razy 3

  Ci północni Koreańczycy potrafią sobie zrobić okręt podwodny, który napawa Amerykanów obawami? A my co - jesteśmy tylko dobrzy w pouczaniu?

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 2 razy 2

  Tak, rozmiar ma znaczenie ;-)

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 5 razy 1

  Okręt okręt .Podaj gazeta informacje czy w Korei Północnej i również niedziele są nie handlowe, ponieważ większa część koreańczyków musi w tym dniu do kościółka??

 • cob22

  Oceniono 2 razy 0

  Jak Kim sam byl inspektorem to jednostka ma naped "perpetum mobile" i posiada rakiety sterowane myslami.

 • single_malt

  Oceniono 2 razy 0

  Eksperci niestety chyba maja racje - porownujac fotki wyglada to jak kopia okretu klasy Los Angeles czyli 110 m dlugosci i 10 m szerokosci i z systemem pionowego startu rakiet VLS (zwroccie uwage na jasny element oparty o kadlub, ten z podluznymi otworami - otwory sluza do wyrownywania cisnienia wody w silosach).
  Kurcze , gdzie nam technicznie do nich….

 • js08836

  Oceniono 7 razy -1

  Korea buduje , aby się bronić. Jankesi mają już brązowe spodnie. My mamy budować takie okręty podwodne z samolotami na pokładzie by atakować. Macierewicz obiecał !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX