CBA zatrzymało byłego dyrektora banku. Chodzi o 50 mln zł kredytu udzielonego bez zdolności

CBA zatrzymała byłego dyrektora banku komercyjnego. Instytucja miała udzielić kredytu w wysokości 50 mln zł nie zachowując kryteriów dotyczących zdolności kredytowej. Sprawa jest rozwojowa.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego dyrektora do spraw kredytów jednego z warszawskich banków komercyjnych. Zostanie on przewieziony do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, gdzie usłyszy zarzuty - informuje służba na swojej stronie. 

CBA zatrzymała byłego dyrektora banku

Zatrzymania dokonano w ramach kontynuacja śledztwa dotyczącego podejrzenia wyrządzenia szkody majątkowej w wysokości co najmniej 50 mmln zł. Ma to związek z udzieleniem kredytu na zakup centrum wystawowego w Opolu. Śledztwo dotyczy też działania na szkodę Skarbu Państwa poprzez usiłowanie uzyskania 23 milionów złotych nienależnego podatku VAT.

Na początku lipca zostało zatrzymanych 8 osób, w tym byli prezesi i członkowie zarządu, dyrektor oraz pracownicy banku, a także byli i obecni prezesi zarządów spółek z województwa mazowieckiego.
Śledztwo jest w toku, niewykluczone są kolejne zarzuty i zatrzymania.

Czytaj też: CBA i CBŚP uderzają w "mafię VAT-owską". Mogło dojść do wyłudzenia nawet 150 milionów złotych

- Wszystko wskazuje na to, że kredytu udzielono pomimo braku zdolności kredytowej i bez ustanowienia szczególnej formy zabezpieczenia spłaty kredytu - informuje CBA. Funkcjonariusze ustalili, że "odraczano następnie terminy spłaty należności poprzez aneksowanie umowy kredytowej, dzięki czemu ukrywano straty banku". 

Z informacji, które "Rzeczpospolita" opublikowała przy okazji poprzednich zatrzymań wynika, że może chodzić o Plus Bank Zygmunta Solorza. Według ustaleń gazety to obecny zarząd banku złożył zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Więcej o:
Komentarze (117)
CBA zatrzymało byłego dyrektora banku. Chodzi o 50 mln zł kredytu udzielonego bez zdolności
Zaloguj się
 • kataryniarski

  Oceniono 84 razy 76

  To kiedy będą zamykać tych z PKO, którzy w każdej chwili gotowi byli udzielić Kaczyńskiemu kredytu bez zabezpieczeń na budowę jego Srebrnych Wież????

 • tomtg123

  Oceniono 64 razy 56

  Pytanie za 100 punktów: czy doszłoby do zatrzymania, gdyby podejrzany o oszustwo finansowe był - dajmy na to - prezesem PiSu ...?

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 55 razy 51

  Brawo CBA. Dyrektor zatrzymany za 50 mln. PLN kredytu, ale jak prezes Pekao S.A. udziela kilkuset milionów kredytu spółce bez zdolności (w której, zupełnie przypadkowo w ciężkich czasach zatrudnienie znalazła połowa zarządu CBA) to wszystko w porządku.

 • zielona-galazka

  Oceniono 55 razy 51

  A co z "zarządzającymi" SKOKami? Co z zarządem kasy krajowej SKOK?

 • bankier.1

  Oceniono 41 razy 37

  To w ramach rewanżu za przyłapanie prezesa banku państwowego na konszachtach ze spółką Srebrna znanego dewelopera. Przypominam, ze chodziło o kredyt na ponad miliard złotych.

 • lodzermensz1

  Oceniono 32 razy 30

  A co z prezesem banku, który dał milionowy kredyt własnej żonie?

 • czarna_zoska

  Oceniono 28 razy 26

  Czy Solorz zrozumiaL przekaz ze Polsat za mało sie podlizuje???

 • pardonsik

  Oceniono 30 razy 26

  To co z kredytem na 1,3 Miliarda dla kacapa z Żoliborza ? Ktoś się zajmie tym bankiem czy kacapem który ma sprawę za nieuregulowane płatności z firmą projektową.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX