Kompletna klapa przy przejęciu ViaTOLL. Jest drożej, a system nadal w "obcych rękach"

Rząd PiS za jeden z priorytetów postawił sobie przejęcie systemu do poboru opłat na drogach i autostradach ViaTOLL. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie raport dotyczący tego przejęcia. Według NIK niewiele się udało - koszt działania systemu zamiast zmaleć wzrósł, a Polska dalej jest uzależniona od zagranicznych podmiotów.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący przejęcia przez państwo systemu poboru opłat na drogach płatnych. Dokument jest bardzo krytyczny - inspektorzy NIK twierdzą, że nie udało się osiągnąć żadnego z celów zakładanego przez ustawę.

Miała być repolonizacja, miało być taniej

System ViaTOLL, którego operatorem jest austriacka firma Kapsch, miał przejść w polskie ręce w roku 2018. Powody planowanej repolonizacji były dwa. Po pierwsze, system ma strategiczne znaczenie dla kraju i obecny rząd nie chce, by pozostawał "w obcych rękach". Po drugie, przejęcie systemu miało obniżyć koszty.

Tymczasem, jak ustaliła NIK, Kapsch dalej zarządza systemem - tyle, że jest podwykonawcą Instytutu Łączności. Koszty są natomiast - jak na razie - o 7,5 proc. wyższe niż wcześniej.

Czytaj też: Polacy będą płacić aplikacją za autostrady? viaTOLL ma zastąpić coś nowocześniejszego

Dlaczego repolonizacja się nie udała? Według NIK, chociaż sama idea godna jest pochwały, to proces przeprowadzono bez odpowiedniego przygotowania.

Organy państwowe nie rozpoznały rynku właściwych systemów informatycznych, kadra nie spełniała wymagań kompetencyjnych, brakowało pomysłu na uniezależnienie się od kapitału zagranicznego i obniżenie kosztów działania.

- czytamy w komunikacie NIK

Ponadto administracja rządowa nie posiadła wiedzy na temat odtworzenia istniejącego systemu viaTOLL w momencie ewentualnej awarii. W rezultacie urzędniczego chaosu i pod wpływem kurczącego się czasu do końca obowiązującej umowy z Konsorcjum Kapsch wydatkowane były środki na działania, które nie przynosiły pożądanych efektów.

- dodają kontrolerzy. 

Zagmatwana droga do przejęcia 

Problemy z wyłonieniem następcy ViaToll zaczęły się już za poprzedniego rządu, który wiedział, że kontrakt GDDKiA z Austriakami wygaśnie w 2018 roku. Przez kilka lat nie udało się jednak nawet opracować koncepcji dotyczącej zmiany. Prace przejął rząd PiS. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad próbowała z kolei wyłonić technologię, która zostanie wykorzystana do prowadzenia rozliczeń z kierowcami. Przetarg ostatecznie anulowano.

GDDKiA zadanie tworzenia systemu przekazała do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. GITD do realizacji misji wynajął z kolei Instytut Łączności - rządową instytucję badawczą. IŁ nie zdążył niczego opracować, ale system poboru opłat musiał przecież działać nieprzerwanie. IŁ zawarł więc szereg umów z firmami, które do tej pory zajmowały się działaniem ViaTOLL - z austriackim Kapschem na czele.

Ponadto zamiast jednej umowy (GDDKiA-Kapsch) zawarto kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt osobnych kontraktów z różnymi podwykonawcami. I to w trybie bezprzetargowym - bez gwarancji najniższej ceny - twierdzi NIK.

Jak wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna" Główny Inspektorat Transportu Drogowego twierdzi, że problemy z wyłonieniem nowego systemu zarządzania opłatami są spowodowane umową z 2011 roku. Uniemożliwia ona "wgląd do systemu przed jego przejęciem". "Proces przejęcia systemu został przeprowadzony w sposób zorganizowany i profesjonalny."  - twierdzą urzędnicy GITD. 

Więcej o:
Komentarze (173)
Kompletna klapa przy przejęciu ViaTOLL. Jest drożej, a system nadal w "obcych rękach"
Zaloguj się
 • g.lesio

  Oceniono 65 razy 53

  Tak się kończy " polonizacja" prowadzona przez dojną zmianę.
  Chodzi jedynie o wydojenie z państwowej czyli też i mojej jak najwięcej kasy. Przy sposobności powstaje bałagan nad którym nikt nie panuje.
  Co byt tu jeszcze spiepszyć panowie co by tu jeszcze...

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 47 razy 39

  To jeszcze nic. 1.75mld PLN pójdzie na modernizację muzealnych czołgów (coś w stylu wbudowania ekranu LCD z nawigacją i gniazd USB w Syrenie 105) po to, aby Mateusz mógł otrzymać dobry wynik w Gliwicach w październiku.

 • uutek

  Oceniono 47 razy 37

  Brawo My!!!! I tak jest ze wszystkim czego tkną ci fachofcy z "biało-czerwonej drużyny" .
  Szkoda Polski.

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 47 razy 37

  Od początku było wiadomo że to rządowe tłuki niczego dobrze nie zrobią

 • kazimierz111

  Oceniono 42 razy 34

  Wygląda na to że pisole uszczuplili dochody budżetu państwa. A na to są paragrafy. Mam nadzieję że po wyborach winni pójdą siedzieć.

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 24 razy 20

  Tak to wygląda, jak się PiSowskie bezmózgie ameby dorwą do komputera. Niczego nie można było się spodziewać.

 • roch1984

  Oceniono 27 razy 19

  Kolejna odsłona wstawania z kolan ?

 • wadp21

  Oceniono 23 razy 17

  Czego się faszystowska hołota tknie , zamienia w gó....o. Stadniny , szkoły , sądy , Trybunał Konstytucyjny , służba zdrowia , leki , lasy , dziki. Pozbawieni jakichkolwiek kompetencji złodzieje , kłamcy , cynicy , prostaki i chamy. Oto cały PiS

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX